Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 29, 2022

Росії не вдасться залякати Україну відсутністю енергоносіїв

Автор:

|

Березень 13, 2014

|

Рубрика:

Росії не вдасться залякати Україну відсутністю енергоносіїв

Починаючи із квітня 2014 року «Газпром» скасовує пільги на постачання Україні газу. Про це повідомив Олексій Міллер, голова російського газового холдингу. «Газпром» постановив не продовжувати дії знижки з початку наступного місяця», — сказав він. За словами посадовця, українські партнери не виконують домовленостей, яких було досягнуто під час підписання доповнення до контракту про надання знижки. Обсяг заборгованості за постачання російського газу в «Газпромі» оцінили сумою 1,549 млрд USD.

«Ті рішення, які ви ухвалюєте про скасування пільгових форм поставок, у цих умовах виглядають абсолютно правомірно, — заявив у відповідь йому Дмитро Медведєв, прем’єр-міністр Російської Федерації (РФ). – У будь-якому разі, «Газпром» повинен наполягати на повному погашенні боргів із боку українського контрагента».
Водночас п. Медведєв доручив міністерству фінансів проаналізувати можливість надання Україні кредиту на 2-3 млрд USD для оплати за російський газ. «Я дам доручення Мінфіну зважити всі поточні труднощі, усі протипоказання, природно, пов’язані з низьким кредитним рейтинґом України зараз, й інші аспекти російсько-української співпраці в цьому напрямку», — сказав він.
Відмова РФ надати знижку на газ у ІІ кварталі ц. р. дозволить Україні звернутися до Стокгольмського суду, оскільки це не зумовлено ринковими тенденціями. Про це повідомив Володимир Лановий, доктор економічних наук і президент Центру ринкових реформ. «Путін сам потрапив у пастку, коли знизив ціну (на газ для України. — Ред.) А тепер, якщо вони піднімуть ціну, то ми можемо вже звертатися до Стокгольмського суду, тому що в нас є всі докази неаргументованого підвищення ціни поза будь-якими ринковими тенденціями», — зазначив експерт.
П. Лановий також наголосив, що Україна має нарешті провести енергетичні реформи, що дасть змогу ліквідувати «енергетичну мафію» та позбутися залежності від російського газу й дисбалансу в зовнішній торгівлі, пов’язаного з його високою ціною.
Натомість, уряд Словаччини погодився на реверсивні поставки газу в Україну, яка має продовжити курс на енергетичну незалежність від РФ. Про це заявив Гюнтер Оттінгер, комісар Європейського Союзу (ЄС) із питань енергетики. За його твердженням, словацький уряд вирішив, що реверсивні поставки можуть іти зі Словаччини в Україну. «Велися перемовини щодо Меморандуму про порозуміння, і він зараз перебуває на столі. Український уряд не був стабільним. Але з 19 березня ц. р. усе знову запрацює з перемовним процесом. Є вже новий український уряд. Отже, наша стратегія — диверсифікація», — наголосив п. Оттінгер.
Він також зазначив, що мета полягає не в тому, щоби взагалі відмовитися від російського газу, а в тому, щоби російський газ коштував стільки, скільки має коштувати. «Є газ із Норвегії, Алжиру, Азербайджану, термінали для прийому зрідженого газу, сланцевого газу. Якщо ми скажемо Росії, що можемо отримувати газ звідусіль і з різних джерел, то росіяни будуть поступливішими щодо того, аби знизити ціну на свій газ для Європи до світового рівня й щоби не було прив’язки ціни на газ до ціни на нафту», — додав комісар ЄС.
За словами чиновника, 19 березня ц. р. розпочнуться перемовини з Юрієм Проданом, українським міністром енергетики, у Брюсселі. «Це буде продовженням наших переговорів з Україною про підписання Меморандуму про порозуміння щодо реверсивних поставок газу з Європи в Україну, — сказав Гунтер Оттінгер. – Ми можемо допомогти Україні стати менш залежною від Росії. Торік ми робили реверсивні поставки. Україна отримувала газ із Польщі та Німеччини через реверсивні поставки. Отже, це можливо й зараз. Те ж стосується йУгорщини. І Словаччини також».
Постачати газ в Україну німецька компанія RWE буде в межах підписаної угоди з «Нафтогазом України» у разі скорочення обсягу постачань у країну з Росії, поінформував Бернхард Гунтер, головний фінансовий директор RWE.
Як писав «Міст», Україна припинила активні перемовини зі Словаччиною в грудні, після отримання від РФ знижки ціни на газ на третину. Раніше планувалося, що Україна могла б отримувати зі Словаччини понад 10 млрд куб. м газу, а поставки планувалося почати з другої половини цього року.
Україна закуповувала газ у Європі з 2012 року. Із листопада 2012-го пішли поставки газу через Польщу за угодою з RWE (10 млрд куб. м газу на рік до 2017 року), із кінця березня 2013-го — через Угорщину. Однак на початку цього року «Нафтогаз» повідомив про намір зберегти постачання тільки російського газу у зв’язку з його дешевизною. Цьому передувала досягнута наприкінці 2013 року домовленість «Нафтогазу України» й російського «Газпрому» про зниження ціни на російський газ для України на третину — до 268,5 USD за 1 тис. куб. м. На початку січня ц. р. сторони підписали відповідне доповнення до газового контракту на І квартал 2014-го.
Також Європейський Союз готовий надати Україні допомогу у виплаті боргів за поставки російського газу.
У цьому також запевнив Гюнтер Оттінгер. «Питання про виплату колосального українського боргу включене до пакету допомоги Єврокомісії», — повідомив він. Наразі не уточнюється, яку суму у Брюсселі готові виділити на погашення заборгованості України.
Тим часом, Франс Тіммерманс, міністр закордонних справ Нідерландів, упевнений, що поставки російського газу до Європи не роблять її безсилою у відносинах із РФ і, за умови запровадження санкцій, вона зазнає більших збитків, ніж Євросоз. «Ми можемо перейти на інші ринки за потреби, а от Росії не легко буде знайти інших покупців», — переконаний п. Тіммерманс.
Нідерландський міністр зазначив, що Росія може вдатися до такого засобу впливу. «Але збитки для РФ будуть більшими, особливо в довготривалій перспективі», — додав він. Між тим, Франс Тіммерманс зазначив, що виступає за пошук дипломатичного шляху вирішення проблеми, а говорити про санкції – наразі зарано. Раніше п. Тіммерманс у листі до нідерландського парламенту висловився за врегулювання конфлікту в Криму шляхом перемовин. Однак він зауважив, що якщо РФ відкрито демонструватиме ворожість і нехтуватиме міжнародними зобов’язаннями, Нідерланди готові розглядати санкції разом із міжнародними партнерами.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply