Новини для українців всього свту

Sunday, May. 9, 2021

Призначення нового голови НБУ спричинило знецінення гривні

Автор:

|

Липень 26, 2020

|

Рубрика:

Призначення нового голови НБУ спричинило знецінення гривні
Кирило Шевченко

Національний банк України очолив прогнозований голова.

Чи буде незалежним?
332 депутати Верховної Ради України (ВРУ) 16 липня проголосували за призначення головою Національного банку (НБУ) 47-річного Кирила Шевченка. До цього він очолював правління «Укргазбанку». А перед тим — Державну іпотечну установу, був радником прем’єра (тоді цю посаду займала Юлія Тимошенко) та помічником депутатів парламентської фракції «Блок Юлії Тимошенко» Костянтина Жеваго (банкіра та олігарха) та Анжеліки Лабунської.
До п. Шевченка НБУ очолював Яків Смолій, котрий написав заяву про звільнення за власним бажанням через «систематичний політичний тиск», який чинили на нього Володимир Зеленський та його адміністрація. Бо той вважав, що через завищений, на його думку, курс гривні щодо долара українські підприємства «недоотримали мільйони й закрилися». «Як ми можемо жити, якщо у нас бюджет порахований за курсом 30, а гривня, ви бачите, яка у нас», — заявляв глава держави.
Американський долар коштував тоді в Україні 26,5 грн. Натомість у державному бюджеті закладено курс по 29,5 грн. Оглядач Олександр Литвин розповів: «Зеленський не приховує, що НБУ повинен дозволити гривні обвалитися до 30 грн за 1 USD. У травні ц. р. в Офісі президента (ОПУ) відбулася нарада за участю прем’єра, міністра економіки та голови НБУ, на якому всерйоз обговорювали необхідність «надрукувати більше гривень». Президенту пояснили, що НБУ «сушить» економіку. Мовляв, під час кризи треба навпаки — вливати більше емісійних грошей, аби впоратися з кризою, видавати кредити, інвестувати в економіку. Яків Смолій зізнався, що у нього справді вимагали підвищити макропоказники до того рівня, який заклали у бюджет країни. Але він вважав таку розмову «непрофесійною».
А про нового голову НБУ банкір Сергій Фурса написав: «Чи може він стати незалежним? Навряд чи. Ми говоримо про людину, котра десять років очолювала державний банк. І була радником Юлії Тимошенко ще десять років тому. Такі люди знаються на апаратній грі. І розуміють, коли треба слухатися начальника».
«Ми б здивувалися, якби він сказав: «Зараз надрукуємо грошенят і всім роздамо». Водночас на комітеті він каже, що НБУ має допомагати економічному зростанню. А це вже якраз відсилання до того, що «давайте друкувати кошти і допомагати уряду вирішувати його проблеми, — зауважив експерт. — Тож мені хотілося б повірити, що Шевченко всіх обдурить і стане незалежним головою НБУ. На жаль, я в це не вірю. Бо його призначили замість Смолія, котрий поводився незалежно, бо НБУ не слухав олігархів і проводив правильну політику».

Страх перед новою політикою
Валютний ринок на призначення Шевченка 16 липня відреагував знеціненням гривні, яка подешевшала того дня одразу на 18 коп. Вадим Іосуб, старший аналітик компанії «Альпарі», 19 липня спрогнозував, що до кінця місяця гривня може втратити близько 50 коп.
«Одна з причин такої девальвації — страх перед новою політикою НБУ під керівництвом призначеного днями Шевченка. Майбутня грошово-кредитна політика НБУ під орудою Шевченка все ще залишається загадкою. З одного боку, він заявив у ВРУ про прихильність політиці макрофінансової стабільності й інфляційного таргетування. З іншого, пообіцяв «створення фундаменту для економічного розвитку». Чи означає це, що він піде на прискорення інфляції та девальвації гривні для збільшення виторгів та експортного прибутку бізнесу, невідомо, — пояснив ситуацію експерт. — Можливо, президент і ВРУ бачать у Шевченку керовану фігуру і в цьому сенсі їм буде легше з ним працювати. При цьому, якщо НБУ почне явно втрачати незалежність і знизить адекватність монетарної політики, це, ймовірно, може поставити на паузу подальші транші від Міжнародного валютного фонду та підвищить прибутковість розміщених Україною держоблігацій як у гривнях, так і в валюті, отже, зробить дорожчим обслуговування державного боргу».
Андрій Шевчишин, керівник відділу аналітики групи компаній Forex Club, розповів: «Ринок очікує девальвації гривні, яка стимулюватиме експортерів. Зі зростанням інфляції та девальвації гривні підвищаться й бюджетні надходження. Відповідно, ринок відіграє нові плани регулятора зниженням курсу».
А 20 липня він запевнив: «НБУ залишатиметься послідовним і продовжуватиме виконувати свої зобов’язання перед громадянами, бізнесом і державними органами. НБУ залишиться незалежною інституцією. Рішення і надалі будуть увалювати професійно й економічно обґрунтовано. Головне для НБУ — забезпечувати макроекономічну стабільність і стійкість фінансового сектору».

Не пройшов перевірку
Натомість Ярослав Юрчишин, депутат парламентської фракції «Голос», зауважив, що Шевченко не пройшов потрібну спеціальну перевірку для обрання на цю посаду, й пояснив: «Слуга народу» (пропрезидентська парламентська фракція. — Авт.) з «Опозиційною платформою — За життя» (ОПЗЖ, проросійська парламентська фракція — Авт.), «Батьківщиною» (яку очолює Юлія Тимошенко. — Авт.) і депутатськими групами проголосували за нового голову НБУ, поданого вчора вночі, погодженого профільним комітетом сьогодні зранку, без зустрічі з жодною фракцією, без декларації, яку він мав подати ще до вступу на посаду. Також ще не надійшла відповідь від Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) на запит від 15 липня ц. р. щодо Шевченка про його фігурування в кримінальних справах, пов’язаних із корупцією. Ну, дуже незалежний і професійний кандидат. Усі ознаки «в наявності».
Але Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики, запевнив: «Під час розгляду кандидатури Шевченка його комітет переконався у його непричетності до розслідуваної НАБУ карної справи щодо розкрадання 200 млн грн службовцями «Укргазбанку». Шевченко не є фігурантом жодної кримінальної справи і перевірка перед його призначенням це підтвердила».
Попри це, парламентські фракції «Голос» й «Європейська солідарність» утримались від голосування за призначення Шевченка головою НБУ. Але йому вистачило й 226 голосів «слуг народу» (із 248), 40 ОПЗЖ (зі 44), 21 «Батьківщини» (з 24), 17 групи «Довіра» (з 20), 15 групи «За майбутнє» (із 24), а також 13 позафракційних (зі 17).
Економіст Борис Кушнірук на це зауважив: «Враховуючи, що у єдиному пориві за нового голову НБУ голосували депутати з ОПЗЖ, «Батьківщини» та пов’язані з олігархом Коломойським, котрі з різних причин, але зацікавлені у соціально-економічній і політичній дестабілізації України, нічого гарного вже найближчого року не очікую».

Бездіяльність регулятора
Щодо курсу гривні голова НБУ заявив: «Ми не бачимо жодних сьогодні якихось граничних розмірів курсу для того, щоб НБУ повинен реагувати на такі коливання. Коливання перебувають в абсолютно нормальних межах».
Андрій Шевчишин прокоментував це так: «Бездіяльність регулятора, який не виходив наприкінці минулого тижня з інтервенціями, свідчить про готовність до ослаблення гривні. Тиск чинять як нерезиденти, так і спекулянти. Ймовірно, найближчим часом гривня буде випробовувати на міцність рівень 27,5 грн за 1 USD і без підтримки НБУ може зміститися у вищий торговий горизонт».
На запитання першого заступника голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової й митної політики Ярослава Железняка «Чи плануються зміни в монетарній політиці НБУ?» Шевченко відповів: «Я не допущу неконтрольованої інфляції або емісії». «Зі слів Шевченка не можна було зрозуміти, що він не буде вмикати друкарський станок. Я так розумію, що така грошова емісія планується, але у яких обсягах — не знаємо», — зауважив депутат Железняк.
Олексій Дорошенко, голова Національної ради економічного розвитку, також вважає, що Шевченко «активніше запустить друкарський верстат і збільшить грошову масу».
А Дмитро Боярчук, виконавчий директор одного з найвпливовіших українських осередків дослідження державної політики «CASE Україна», дійшов такого висновку: «Політику НБУ тепер будуть визначати в ОПУ. Президент хоче більше дешевих кредитів, менше обмежень для кредитів, емісію гривні з певною девальвацією. Гадаю, що у нас немає причин сумніватись у цих кроках. Радше, у найближчі місяці, зокрема до жовтня, я так розумію, що орієнтир — місцеві вибори, — економіка отримає багато свіжонадрукованої гривні і, швидше за все, будуть ослаблені критерії видачі кредитів. Вочевидь, наслідком стане підвищення інфляції».
Раніше «Міст» розповідав про наслідки звільнення Якова Смолія для України.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply