Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 16, 2022

Проти України подали позов до міжнародного арбітражу на суму 3,5 млрд USD

Автор:

|

Грудень 14, 2020

|

Рубрика:

Проти України подали позов до міжнародного арбітражу на суму 3,5 млрд USD
Двигун виробництва «Мотор Січі» на міжнародній виставці в Китаї

Інвестори з Китайської Народної Республіки (КНР), котрі придбали акції публічного акціонерного товариства (ПАТ) «Мотор Січ» (м. Запоріжжя) почали міжнародний арбітраж із метою стягнення з держави Україна 3,5 млрд USD, оскільки кваліфікують дії української влади як «експропріацію їхніх інвестицій». Відповідне повідомлення розмістили на офіційному сайті групи Development Construction Holding (DCH), партнера компанії Skyrizon — одного з китайських акціонерів «Мотор Січі». Власником і президентом DCH є Олександр Ярославський, 61-річний уродженець Маріуполя, колишній співвласник «УкрСиббанку» і президент харківського футбольного клубу «Металіст» (2005-2012), в спільному рейтинґу журналу «Новоє время» та Dragon Capital зараз займає 15-те місце найбагатших українців зі статками в 434 млн USD.

Версія Ярославського
«Китайські інвестори ПАТ «Мотор Січ» надіслали українському уряду звернення в міжнародний арбітраж проти держави Україна згідно з Угодою між урядом України та урядом КНР про заохочення і взаємний захист інвестицій», — повідомляє сайті DCH. Інвестори з КНР придбали акції ПАТ «Мотор Січ» ще 2016 року, а також інвестували понад 100 млн USD у розвиток виробництва. Тим не менш фактичне керівництво підприємством зараз, як і раніше, здійснює В’ячеслав Богуслаєв (див. «Довідку»), колишній власник «Мотор Січі» й її «почесний президент».
«Китайські інвестори досі не мають можливості реалізувати свої права, позаяк на акції підприємства наклали низку арештів за ініціативою Служби безпеки України (СБУ) та Генеральної прокуратури України, а Антимонопольний комітет України систематично відмовляється розглядати заявки на концентрацію. Розслідування ініційованої СБУ справи всі ці роки не ведеться, по ній немає ні підозрюваних, ні пояснень. Спроби різних акціонерів ПАТ «Мотор Січ» оскаржити арешт акцій в українських судах також не дали результату, зборів акціонерів підприємства не проводили три роки, дивіденди не виплачують, власники акцій позбавлені можливості брати участь в управлінні», — зазначають представники групи DCH.
У результаті ще у вересні ц. р. інвестори з КНР надіслали Міністерству юстиції України повідомлення про інвестиційний спір (Notice of Investment Dispute) із вимогою про відшкодування збитків в обсязі 3,5 млрд USD, зафіксувавши свій намір звернутися в міжнародний арбітраж. Із того часу відбулося одне засідання Міжвідомчої робочої групи під егідою Міністерства юстиції України, про результати якого китайських акціонерів не повідомили. Відповідно, доарбітражного врегулювання інвестиційного спору не сталося, наголошує сайт DCH.
Олександр Ярославський 26 листопада звернувся з відкритим листом до президента України, прем’єр-міністра та керівництва Верховної Ради України, в якому зазначив, що інвестори ПАТ «Мотор Січ» із КНР «однозначно націлені на те, щоб домагатися справедливості в міжнародному арбітражі».
«Впродовж останніх чотирьох років вони не мають можливості реалізувати свої права акціонерів через дії української влади… І не бачать перспективи чесного вирішення питання в українському правовому полі. Експерти найбільш шанованих юридичних компаній світу переконані, що в української влади немає жодних підстав перешкоджати тому, щоб китайські інвестори ПАТ «Мотор Січ» зробили свій внесок у розвиток української економіки та відродження промисловості. З високим ступенем імовірності так вирішить і міжнародний арбітражний суд», — цитує п. Ярославського інформаційна аґенція «РБК-Україна».

«Китайська» справа
Як писав «Міст», 2016 року українське ПАТ підписало угоду про продаж КНР 250 двигунів для навчально-бойових літаків JL-10 на загальну суму 380 млн USD. Тоді ж розпочалися й перші поставки. Визначення «навчально-бойовий» не повинно вводити в оману — насправді JL-10 стратегічно важливі для КНР, адже вони призначенні для освоєння пілотами навичок злету та посадки з облавку авіаносця (у серпні 2018-го китайський флот отримав перший корабель такого класу і найближчими роками планує поповнити свій арсенал ще щонайменше трьома).
Але китайцям самих двигунів виявилося замало, вони накинули оком на всю «Мотор Січ». У квітні 2018 року працівники СБУ провели в офісі ПАТ обшуки, заявивши, що розслідують карну справу за підозрою в незаконному продажі 56 % акцій підприємства інвесторам із КНР, афільованим із компанією Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd.
«Існує обґрунтована підозра, що іноземці викупили контрольний пакет ПАТ «Мотор Січ», аби заволодіти унікальними технологіями та перенести виробництво за межі України. Компанія Beijing розбудовує сучасний завод із виробництва авіадвигунів, на який планує перенести українське виробництво та передати технології. Для реалізації цих намірів, усупереч українському законодавству, іноземці здійснили опосередковану концентрацію контрольного пакету акцій «Мотор Січ», який оформили на шість офшорних компаній й одну фізичну особу», — зазначали тоді в СБУ. Це, на думку правоохоронців, могло становити пряму загрозу обороноздатності України, позаяк «Мотор-Січ» займається виробництвом і ремонтом комплектуючих і двигунів для військової авіації.
Із іншого боку, зацікавленість китайців у придбанні українського підприємства легко пояснити. «Мотор Січ» почало випускати авіадвигуни ще в часи Першої світової війни і зараз є одним з найбільших виробників авіаційної промисловості пострадянського простору (див. «Довідку»). За даними видання Global Times, у КНР експлуатують більше 1,2 тис. двигунів 13 різних типів, виготовлених на «Мотор Січі», — пише «Німецька хвиля».

Американський слід
США ніколи не приховували стурбованості можливістю придбання КНР підприємства «Мотор Січ». У Білому домі вважають, що купівля українського підприємства суттєво підвищить бойовий потенціал Народно-визвольної армії КНР, чому Вашинґтон усіляко намагається завадити.
У серпні ц. р. Майк Помпео, державний секретар США в розмові з Володимиром Зеленським висловив стурбованість Вашинґтона через інвестиції КНР в українську промисловість. «Держсекретар Помпео висловив стурбованість США із приводу згубних інвестицій КНР в Україну, в т. ч. зусиль Пекіна придбати виробника двигунів «Мотор Січ», — йшлося тоді в повідомленні Держдепу.
Ще одна «фішка» — відомо, що на міжнародному арбітражі інвесторів із КНР будуть супроводжувати відомі в світовому масштабі юридичні компанії WilmerHale, DLA Piper і Bird&Bird. Одним із партнерів DLA Piper зараз є Даґ Емгофф, чоловік Камали Гарріс, котра 20 січня 2021 року прийме присягу як віцепрезидентка США. Водночас, як повідомив Джеймс Брук, головний редактор Ukraine Business News і колишній кореспондент The New York Times, п. Емшофф планує покинути фірму, щоб уникнути конфлікту інтересів.
Як повідомляв «Міст», інвестори «Мотор Січі» звернулись до ВРУ через рейдерство.

Ігор Берчак

Довідка
ПАТ «Мотор Січ» — один із найбільших світових виробників двигунів до літаків, гелікоптерів, рушійних установок для крилатих ракет і промислових газотурбінних установок. Виготовляє і супроводжує в експлуатації 55 типів і модифікацій двигунів для понад 60 видів літаків і гелікоптерів, а також газотурбінних силових установок для крилатих ракет Х-55, які перебувають на озброєнні Російської Федерації (РФ). До 2014 року основним споживачем продукції підприємства була власне РФ, хоча загалом серед клієнтів є понад 100 країн світу. Після того, як 2014-го п’ятий президент України Петро Порошенко підписав заборону на експорт до РФ товарів військового призначення та подвійного використання, обсяг доходів ПАТ упав більш ніж ушестеро. Після цього керівництво «Мотор Січі» не раз висловлювало наміри перенести основне виробництво в сусідню Білорусь на Оршанський ремонтний завод, який українське ПАТ офіційно придбало кілька років тому.
Тоді, до речі, багато говорили про спробу «почесного президента» Богуслаєва зберегти бодай частину російського ринку в обхід заборони на військово-технічну співпрацю з РФ, адже на підприємстві в Орші обслуговують, у т. ч. російські літаки (двигуни українського виробника встановлені на моделях Ан-24, Ан-26, Ан-32 і гвинтокрилах Мі-8). Структура власності ПАТ украй заплутана і непрозора, вважається, що її фактичним власником є В’ячеслав Богуслаєв (хоча формально йому належать, чи належали, точної інформації немає, лише 14,99 % акцій), який контролює ПАТ через низку офшорних компаній, зареєстрованих, зокрема, на Вірґінських островах і в Панамі. Особисті статки п. Богуслаєва в різні роки оцінювали в межах 350-500 млн USD.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply