Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Президент ТР знову хоче стати посередником між Зеленським і Путіним

Автор:

|

Лютий 09, 2022

|

Рубрика:

Президент ТР знову хоче стати посередником між Зеленським і Путіним
Реджеп Таїп Ердоган і Володимир Зеленський, м. Київ, 3 лютого ц. р.

«Слава Україні!» — такими словами минулого тижня розпочав свій візит до Києва Реджеп Таїп Ердоган, президент Турецької Республіки (ТР). Головних підсумків візиту три: підписання угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ), домовленість про створення в Україні заводу з виробництва ударних безпілотних літальних апаратів (БПЛА) «Байрактар» і пропозиція Ердогана провести прямі перемовини президентів України та Російської Федерації (РФ) в його країні.

ЗВТ: приціл на 10 млрд USD
Перемовини щодо послаблення торгових бар’єрів між країнами тривали останні десять літ. Після підписання теперішньої угоди про ЗВТ турецький ринок став відкритим для 95 % українських товарів. Мова, зокрема, йде про 10 337 найменувань українських товарів, для яких встановлюють нульове мито, на 1 348 товарів мито збереглося, але значно зменшилося, причому в деяких випадках у 30 разів. На 1,3 тис. найменувань зберегли символічні показники мита — до 5 %.
Торік товарообіг між двома країнами склав близько 7,3 млрд USD (експорт із України становив 4,14 млрд USD, імпорт — 3,23 млрд USD). Левова частина українського експорту — продукція металургійної промисловості (понад 2 млрд USD) та зернові (майже 1 млрд USD). Натомість турки завозила в Україну текстиль, продукцію машинобудування, пальне, цитрусові й овочі (приміром, частка турецьких помідорів на українському ринку склала 16 %).
В українському уряді заявили, що через п’ять років сподіваються вийти на показник товарообігу в 10 млрд USD. У Міністерстві економіки України порахували, що завдяки угоді про ЗВТ українські бізнесмени щороку економитимуть на сплаті мит понад 370 млн USD. Угода щорічно додаватиме 2,2 % до валового внутрішнього продукту і 2,6 % до прибутків домогосподарств.
Чи не найбільше тішаться українські металурги. «Виділення експортної квоти в 411 тис. т готової продукції, яку не обкладатимуть митом, це позитивний результат. Решта мит трохи знизяться, і конкурентоздатність українських металургів зросте, зокрема, через те, що мита для росіян тепер будуть більшими. Це поки що не прорив, ми все ж сподівались на повне обнулення мит, але це крок у правильному напрямку», — повідомив порталу Liga.net Олександр Каленков, президент об’єднання підприємств «Укрметалургпром».
Задоволені й представники українського аграрно-промислового комплексу (АПК). «З огляду на прийняття цієї угоди, українські аграрії, переробники, виробники техніки й обладнання, отримали доволі хороші можливості потрапити на турецький ринок. Фактично, для українського АПК з’являється новий величезний ринок із низкою можливостей», — заявив Олег Нестеров, заступник генерального директора Українського клубу аграрного бізнесу. «Турецька сторона раніше дуже не хотіла відкривати свій ринок для українських аграріїв, тож для нас це значний поступ. Аграрна галузь в ТР — одна з найбільш захищених митами, тому їхнє зниження — для нас чудова можливість», — додала в коментарі Liga.net Вероніка Мовчан, директорка з наукової роботи та керівниця Центру економічних досліджень України.
Зокрема, в рамках безмитних квот є можливість експортувати з України до ТР курятину, яловичину, низку іншої продукції тваринництва, в т. ч. молочної галузі. Також знижують ввізне мито на рослинну олію (із 80 % до 5 %), передбачені безмитні квоти для виробників кондитерської продукції й українських соків і знижують мита на вина українського виробництва до 5 % (із 70 %).
Також у рамках угоди про ЗВТ досягнули домовленості про повну лібералізацію автомобільних перевезень. «Тобто, фури зможуть заїжджати порожніми та повертатися з товарами», — повідомив Олександр Кубраков, міністр інфраструктури України.
Натомість засмучені виробники продукції легкої промисловості (текстиль та одяг). «Відкриття українського ринку для іноземних товарів, підписання з низкою країн угод про ЗВТ уже призвело до захоплення українського ринку іноземною продукцією та банкрутства багатьох підприємств. Якщо завезти дешеві турецькі товари, можна вбити свою легку промисловість», — пояснив журналістам порталу «Слово і діло» Олександр Хмелевський, економічний експерт.
В уряді вже пообіцяли, що нададуть підтримку текстильній промисловості для посилення її конкурентоздатності у вигляді кредитів на модернізацію виробництва. Також влада обіцяє допомогти українському тепличному овочівництву, яке теж може постраждати від турецького імпорту. Наразі через високі ціни на газ ця українська галузь практично зупинилась. Щоправда, знаючи, як Зе-влада дотримує своїх обіцянок, навряд чи бізнесмени справді вірять у реальну допомогу.

«Байрактари»: ділянку під завод уже визначили
Не менш важливою є домовленість в галузі військово-технічної співпраці. «Ми досягли угоди щодо будівництва заводу з виробництва БПЛА «Байрактар» в Україні. Створимо також навчальний центр, де операторів навчатимуть управляти дронами різних категорій», — повідомив Олексій Резников, міністр оборони України. За його словами, ділянку під майбутній завод уже визначили, щоправда, назвати точний реґіон урядовець відмовився, пославшись на таємність.
Також важливо, що майбутні БПЛА будуть оснащувати українськими двигунами виробництва підприємства «Мотор Січ». «Це вже, по суті, будуть українсько-турецькі дрони з точки зору технологічного наповнення. Відповідно, їх будуть використовувати і Збройні сили України (ЗСУ), і ТР, і ті країни, які будуть мати бажання їх придбати», — додав голова оборонного відомства.
Зараз на озброєнні ЗСУ офіційно перебуває 12 «Байрактарів». А в грудні 2021-го аґенція Bloomberg повідомила, що Київ планує придбати у турецької компанії Baykar ще близько двох десятків БПЛА. Перше ж бойове застосування турецького дрона на Донбасі відбулося в жовтні минулого року, коли знищили гаубицю проросійських терористів, яка обстрілювала українських військових, викликало неприховану лють у Кремлі. Дмитро Пєсков, речник президента РФ, заявив тоді, що постачання турецьких безпілотників в Україну «може призвести до серйозної дестабілізації ситуації на Донбасі».

Чергове запрошення до Стамбула
Президент ТР знову запропонував стати посередником між Україною та РФ та провести прямі перемовини між Володимиром Зеленським і Путіним у Стамбулі. Як писав «Міст», у грудні минулого року РФ уже відкинула пропозицію президента Ердогана стати посередником.
На думку Олександра Леонова, політолога, турецькому лідеру було важливо ще раз продемонструвати свою готовність бути миротворцем, щоби підтвердити і розширити лідерство та вплив своєї держави не лише на Кавказі і частково в Центральній Азії, а й у Східній Європі. Своєю чергою, Євген Магда, голова Інституту світової політики, переконаний: ініціатива Ердогана свідчить, що його бачення безпеки в Чорноморському реґіоні не збігається з російським. Але й Україні особливо розслаблятись не доводиться. «Україні варто розвивати військово-технічну співпрацю з Анкарою, але не забувати, що світ не є україноцентричним, що не кожна склянка турецького чаю може бути приємною і смачною», — сказав п. Магда журналістам Deutsche Welle.
Як повідомляв «Міст», Туреччина готова випускати БПЛА в Україні.

Ігор Берчак

P. S. «Я хочу особливо підкреслити: такі документи, які Україна підписала з ТР, не підписують на порозі війни або дестабілізації. Укладення цих угод — це ще одне свідчення, що попри всі страшилки та погрози Україна сьогодні міцно стоїть на ногах та впевнено розвивається, а партнери вірять в Україну. Таким чином стратегія залякування з боку Москви не діє. Ризики залишаються, і ми справді продовжуємо готуватися до будь-якого сценарію подій, але цей раунд РФ програла», — підсумував Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України.

Гоп-ля
Після відвідин Києва президент ТР і його дружина здали тести та виявили, що заразилися штамом коронавірусу Omicron. За словами самого п. Ердогана, хвороба протікає в легкій формі, і він працюватиме віддалено. Володимир Зеленський дуже швидко відреагував на це повідомлення. «Ми з Оленою з жалем дізналися про позитивний тест на Covid-19 у Реджепа Таїпа Ердогана та його дружини Еміне Ердоган. Щиро бажаємо нашим друзям, п. Ердогану та п. Еміне, швидкого та легкого одужання!», — написав він у соціальній мережі. Турецький лідер перепостив твіт українського президента й опублікував свою відповідь. «Дорогий друже, я хотів би висловити сердечну подяку від себе та своєї дружини за це прекрасне послання. Вітаю вас, вашу сім’ю та народ України», — відповів він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply