Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Потрібні гроші!

Автор:

|

Листопад 14, 2013

|

Рубрика:

Потрібні гроші!

В Україні завершила роботу чергова місія Міжнародного валютного фонду (МВФ), яку українська преса охрестила «місією порятунку». Гості з Вашинґтона прибули в той момент, коли через зниження доходів держбюджету в країні утворилися мільярдні борги з виплати заробітних плат і було призупинене фінансування місцевих органів влади. Оглядачі не відкидають можливості того, що Київ візьме багатомільярдний кредит не тільки у МВФ, а й у Росії. Але лише в обмін на відмову від євроінтеграції.

Уряд шукає винних
Тривожні чутки про важкий стан українських державних фінансів від початку осені переросли у відверті скандали. Так, Асамблея територіальних громад України висунула керівництву держави ультиматум. Голови адміністрацій малих міст і сіл вимагали від Верховної Ради (ВРУ) невідкладного призначення парламентських слухань про блокування Державним казначейством України рахунків місцевих органів влади.
Якщо влада проігнорує ці вимоги, мери міст погрожують улаштувати всеукраїнську акцію протесту. Тим часом Державний комітет статистики підтвердив, що, станом на кінець вересня, борги зі зарплат в Україні зросли до 1 млрд грн. Окрім того, прем’єр-міністр Микола Азаров визнав, що в країни «виникають проблеми» зі соціальними виплатами. Винними в затримках виплат він назвав міністра соціальної політики й міністра фінансів.

Бюджет виявився нереальним
На відміну від голови уряду, незалежні економісти певні, що причиною цього є не безвідповідальність окремих чиновників, а проблеми з наповненням держбюджету. Олег Устинко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера, зауважив, що замість запланованого зростання валового внутрішнього продукту на 3,4 % цей показник за І квартал становив, за даними Держкомстату, тільки 1,1 %, а за ІІ-й — 1,3 %. Тому, продовжує п. Устенко, уся фінансова міць держави спрямована на виплати зовнішніх боргів і стримування інфляції. «Необхідно переглянути бюджет упродовж решти місяців цього року. Виконати його за попередньо закладеними параметрами просто неможливо», — попередив експерт.
Із ним погоджується Ігор Бураковський, директор київського Інституту економічних досліджень і політичних консультацій. «Треба визнати, що українська економіка не відновилася після світової кризи 2008-2009 рр. і досі перебуває в стані чи-то стагнації, чи-то депресії», — наголосив він.

То де взяти кошти?
Аби залатати дірки, що утворилися в державних фінансах, уряду доведеться позичати гроші. Й одночасно проводити реформи, аби не допустити подальшої стагнації економіки, упевнені економісти. Але Кабмін поки що вичікує та не лише не переглядає актуального бюджету, а й затримує підготовку Держбюджету України на 2014 рік. Володимир Рибак, спікер ВРУ, повідомив, що проект бюджету уряд надасть не раніше, ніж наприкінці листопада.
Брати кредити на світових ринках капіталів можна, але це – дорого, указують оглядачі. «Зараз варто розраховувати на отримання тільки дуже дорогих кредитів під 10 % річних і більше», — вважає Олег Устенко. У цьому контексті експерти розглядають активізацію контактів між президентами України та Росії як спробу домовитися про отримання багатомільярдного кредиту від Москви.

Не всі кредити — однаково корисні
Російські мільярди приваблюють президента Януковича тим, що їх, припускають економісти, можна буде витратити на виконання соціальних зобов’язань нинішньої влади напередодні президентських виборів 2015 року. Але вони, за словами п. Устенка, «не вирішать проблем, а тільки закриють діру, що утворилася в бюджеті».
За іншою версією, в обмін на кредит Москва вимагатиме від України відмовитися від євроінтеграції та вступити до Митного Союзу (МС). Умовами кредитів із боку МВФ і Європейського Союзу (ЄС) є проведення Києвом економічних і політичних реформ. Тоді, коли Віктор Янукович зустрічався з Володимиром Путіним у Сочі, у ВРУ було зареєстровано внесений президентом проект угоди про отримання від ЄС 15-річного кредиту на суму 610 млн EUR. Штефан Фюле, єврокомісар із питань розширення та європейської політики сусідства, під час візиту до Києва зауважив, що ЄС надасть цей кредит за умови поновлення співпраці між Україною та МВФ.
Ігор Бураковський, який обговорював із представниками місії МВФ стан справ в українській економіці, прогнозує, що висновки місії фонду будуть простими й однозначними. «Стан української економіки залишається складним, і якщо Київ хоче змінити це, то йому доведеться піти на серйозні, глибокі та болісні економічні реформи», — резюмував експерт.

Олександр Савицький, DW

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply