Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Податки з витрат громадян, світова практика чи новий спосіб стягнути кошти з українців?

Автор:

|

Березень 02, 2016

|

Рубрика:

Податки з витрат громадян, світова практика чи новий спосіб стягнути кошти з українців?

main

На порядок денний парламенту подано законопроект, авторами якого є депутати Верховної Ради Юрій Луценко (представник політичної сили “Блок Петра Порошенка”), Олександр Кірш (представник політичної сили “Народний фронт”) “Про нульову декларацію”, що зобов’язує всіх повнолітніх громадян задекларувати Держфіскальній службі не тільки свої доходи, майно й валюту за рік, але й витрати.

Президент Петро Порошенко вже зазначив, що сподівається, що парламентарі розглянуть законопроект вже у найближчі дні, а також розраховує на його підтримку з їхнього боку.

У відповідності до законопроекту, після його прийняття та вступу в силу  кожен громадянин України буде зобов’язаний заповнити, принести або надіслати поштою в ДФС нульову декларацію: в ній необхідно зазначити, чим він володіє (бізнес, нерухомість, земля, транспорт, коштовності, банківські депозити, кошти на ін. рахунках в банку готівка і т. д.). При цьому податківців не буде цікавити, яким чином вдалося накопичити статки – ці дані будуть прийняті просто як певна “точка відліку”. Але вже наступного року кожному українцю потрібно буде вказати працівникам фіскальної служби не тільки свої доходи (прибуток від бізнесу, заробітна плата, проценти за депозитами, доходи від продажу майна, подарунки, в тому числі грошові і т. д.), а й величину сплачених з них податків. Крім того, потрібного буде зазначити ще й витрати. Якщо витрати перевищать доходи, необхідно буде аргументовано довести – чому зароблено, наприклад, 100 тис. грн. на рік, а витрачено – 200 тис. грн..? Якщо не вдасться пояснити, що податки з цих додаткових доходів вже сплачені раніше, громадянина зобов’яжуть сплатити додаткові податки. Звичайно, це можна відслідкувати тільки у тих ситуаціях, коли придбане майно підлягає реєстрації (нерухоме майно, транспорт, земля).

Луценко пояснив, що всім українцям незалежно від доходів необхідно буде заповнювати декларацію на все майно, яке їм належить і зазначати всі доходи, які у них є. Зазначати потрібно буде і кошти на банківському рахунку. Автор законопроекту переконаний, що дія закону поверне тіньові гроші в економіку, наповнить додатковими доходами держбюджет і покращить інвестиційний клімат держави.

В свою чергу, Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру вважає, що декларування доходів і витрат – світова практика і, уклавши Асоціацію з ЄС, Україна повинна прийняти у себе відповідний закон. На реалізацію такого закону потрібно буде декілька років: “Ми зіткнемося з труднощами, особливо в провінції, де недостатньо кваліфікованих кадрів і рівень фінансової грамотності населення невисокий. Тому потрібен перехідний період у 2-3 роки”, – стверджує Охріменко. Він попереджає, що насамперед постраждають громадяни, у яких немає офіційних доходів. Їм буде нараховано податок принаймні на доходи в розмірі прожиткового мінімуму.

Економіст Віктор Лисицький, одночасно з тим має сумніви, що великий бізнес стане дотримуватися цього закону і прозоро сплачувати податки: “Рівень корупції в нас у країні, на жаль, такий, що фіскали реально зможуть трясти лише дрібних “крамарів” і простих громадян – з’ясовуючи, звідки у них “зайві” гроші”.

Однак, скоріш за все, за “закон Луценка-Кірша” не проголосують без виправлень. Як пояснює голова профільного комітету ВР Ніна Южаніна, цей документ дуже вже декларативний, у ньому не зазначено чітких термінів його виконання та реалізації, а також жорсткої відповідальності (штрафів, тощо) за неподання або приховування доходів від ДФС. Голова профільного комітету ВР наголошує на важливості закону, проте зазначає, що він повинен бути дуже чітким. Запропонований проект буде простіше написати по-новому, ніж доопрацьовувати, пояснює Ніна Южаніна: «Зараз комітет, у співпраці з Мінфіном, готує новий варіант законопроекту. Обов’язково треба дозволити фіскалам використовувати непрямі методи визначення доходів. Що стосується термінів, то, можливо, депутати розглянуть його у другій половині року – після обговорення з громадськістю.”

About Author

news-online

Comments are closed.

Leave A Reply