Новини для українців всього свту

Tuesday, Mar. 2, 2021

Податковий борг бізнесу перед державою сягнув 10% доходів бюджету

Автор:

|

Серпень 31, 2017

|

Рубрика:

Податковий борг бізнесу перед державою сягнув 10% доходів бюджету

У грошову значенні йдеться про рекордні 77,4 млрд грн. Для порівняння: ще в січні 2014 року цей показник становив 9,5 млрд грн. «Економічна правда» провела власне журналістське розслідування і з’ясувала, що серед найбільших боржників є найбагатші бізнесмени, колишні та теперішні народні депутати та державні підприємства. Спробуємо розібратися у ситуації.

Чорна сотня
«Економічна правда» звернулася до Державної фіскальної служби (ДФС) із проханням надати детальніші дані щодо податкового боргу станом на 1 липня ц. р. Податківці надали інформацію щодо заборгованості на суму 56,77 млрд грн. Тут не враховані борги компаній, які проходять процедуру банкрутства, та компаній, стосовно яких є рішення суду про призупинення стягнення до державного бюджету.
Виходячи з даних ДФС, найбільший борг із сплати податку на додану вартість (ПДВ) — 21 млрд грн. На другому і третьому місцях — рента (16 млрд) і податок на прибуток (13,7 млрд). Трійка галузей економіки, де зосередилася найбільша кількість боржників, виглядає так: добування нафти, грошове посередництво, добування вугілля.
Скориставшись даними data.gov.ua, «Економічна правда» виокремила сто найбільших боржників держави. Лідером є «Укрнафта», якою держава володіє разом із групою «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова (останнім належать 42 % акцій компанії). Борг «Укрнафти» перед державою перевищив 13,2 млрд грн. Перспективи його погашення — примарні. За останній рік він зріс на 2,5 млрд. Компанія роками судиться з державою, станом на сьогодні «Укрнафта» відмовляється сплачувати поточні зобов’язання з податку на прибуток.
На другому місці розмістилася одна зі структурних одиниць «Укрнафти» — нафтогазовидобувне управління «Полтаванафтогаз». Її борг сягає 2,392 млрд грн, за рік він виріс на 160 млн. У списку також фігурують інші компанії групи «Приват»: мережа автозаправних станцій «Авіас», нафтопереробний завод «Нафтохімік-Прикарпаття», футбольний клуб «Дніпро». Разом із «Укрнафтою» загальний податковий борг «приватівців» сягає майже 17 млрд грн.
На третьому місці — багатостраждальний «Дельта банк». Сума боргу — понад 2 млрд грн. Банк, який належав бізнесмену Миколі Лагуну, в березні 2015 року був визнаний неплатоспроможним і перебуває на стадії ліквідації. Основний борг сформувався за останній рік і не стосується попереднього власника. Складається він переважно зі зобов’язань щодо сплати ПДВ за операціями з продажу майна.
На четвертій сходинці — «Надра геоцентр», що добуває газ. Компанія заборгувала державі близько 1,5 млрд грн ренти за видобуток. Як відомо, «Надра геоцентр» належить колишньому народному депутату Олександру Онищенку, котрий торік утік із країни. На думку правоохоронців, його компанії незаконно отримували розтермінування від податкової, в наданні якого звинувачують Романа Насірова, екс-керівника ДФС, котрий зараз перебуває під слідством. До групи неплатників ренти також належать компанії «ХАС», «Карпатнадраінвест» і «Пласт», які також належать п. Онищенку. Разом вони заборгували понад 600 млн грн.
Варто наголосити, що у списку боржників є 19 державних вугільних шахт, загальний податковий борг яких сягає 5,3 млрд грн. Серед них чимало об’єктів, які лишилися на окупованих територіях (зокрема, «Макіїввугілля» і «Селидіввугілля»), тож розраховувати на повернення коштів марно.

Суперечливе законодавство
За словами Євгена Бамбізова, директора Офісу великих платників податків ДФС, найбільш проблемна група боржників — банки у стадії ліквідації. Їхній сукупний борг становить 6 млрд грн і продовжує накопичуватися. Причина — законодавча колізія. Коли банк потрапляє у процедуру ліквідації, на нього поширюється дія закону про гарантування вкладів фізичних осіб, який звільняє їх від сплати податків. Проте оскільки банки продовжують формувати свої страхові резерви, то, згідно з Податковим кодексом, їм продовжують нараховувати податкові зобов’язання. Процедура ліквідації може розтягнутися на роки, і весь цей час може тривати формування резервів і накопичення податкової заборгованості.
Друга велика категорія боржників — державні підприємства. Причому вони заборгували не власне податки, а частину чистого прибутку, а цей вид внеску в держбюджет не класифікується як податковий і на нього не розповсюджуються заходи стягнення, які можна застосувати до податкових платежів. «Ми нічого не можемо вдіяти, можемо стягувати їх лише через суд. Просимо Кабінет Міністрів тиснути на ці підприємства, але, наскільки бачу, вони розраховують саме на відсутність у нас механізмів стягнення», — бідкається п. Бамбізов.
Третя група — державні підприємства у стадії ліквідації або банкрутства (не банки), яким були дораховані податкові зобов’язання. «Складність у тому, що у цих підприємств велика кредиторська заборгованість, і ми — у сьомій черзі погашення, тобто борги перед державою погашаються в останню чергу», — пояснює чиновник.

Усі винні всім
Причому великі українські бізнесмени накопичили величезні борги не лише перед державою, але і один перед одним. Навесні видання «Бізнес» опублікувало власну версію Тор-20 найбільших боржників. Причому редакція оцінила розмір загальних боргів великих бізнесменів не лише перед бюджетом, але й перед вітчизняними, іноземними банками й іншими кредиторами. Висновок — сенсаційний: найбагатші люди країни розвивають бізнес на позичені гроші.
Найбільшим боржником, за оцінками видання, є п. Коломойський, сукупна сума боргів якого склала 16,128 млрд USD. У двадцятку найбільших боржників також увійшли: Костянтин Жеваго (власник Ferrexpo, 2,942 млрд USD); родина Гута (агрохолдинг «Мрія», 1,297 млрд USD); Віктор Нусенкіс («Донецьксталь», 1,1 млрд USD); Віктор Поліщук (ритейлер «Ельдорадо», 769 млн USD); Станіслав Березкін (група «Креатив», 704 млн USD); Леонід Клімов (фінансова група «Примор’я», 346 млн USD); Володимир Костельман (торгові мережі «Сільпо» і «Фора», 404 млн USD) та інші люди, яких в Україні вважають найбагатшими.
За підрахунками видання «Бізнес», загальна сума боргів, яку 20 найбільших боржників України мають повернути кредиторам, державі та населенню, становить понад 40 млрд USD. Для порівняння: сума траншів Міжнародного валютного фонду, які уряд України розраховує залучити до 2019 року, становить 9,9 млрд USD.

Ігор Берчак

До теми
В Україні — 2 млн 662 тис. 353 власників на 1,5 млн компаній. Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Opendatabot. Серед власників найбільшої кількості компаній — Рінат Ахметов (303), Петро Порошенко (76), Дмитро Фірташ (72) та Ігор Коломойський (45). «Дані про власників компаній тепер доступні в Opendatabot. Раніше такий пошук був можливий тільки на сайті Єдиного державного реєстру, і коштував він 60 грн. У нас ця функція — безкоштовна», — розповів Олексій Іванкін, засновник проекту Opendatabot. «Дані про власників компаній допомагають знизити ризики при роботі з контрагентами. За допомогою цієї інформації можна знайти, якими ще компаніями володіє ця людина, і, відповідно, зробити висновки про репутацію його компаній», — каже юрист Микита Підгайний.
Тим часом Національна агенція з питань запобігання корупції (НАЗК) заявила, що повністю перевірило декларації Президента України за 2015-й і 2016 рік. НАЗК встановило, що Петро Порошенко при складанні та поданні декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2015-й і 2016 рік, дотримав вимоги Закону України «Про запобігання корупції». За результатами перевірки уповноважені особи НАЗК встановили достовірність задекларованих у деклараціях відомостей. Точність оцінки задекларованих активів відповідає даним, отриманим із наявних джерел. Також не виявлено конфлікту інтересів та ознак незаконного збагачення.
У НАЗК зазначають, що під час здійснення повної перевірки декларацій використовували інформацію, отриману з Національної автоматизованої інформаційної системи департаменту Державної автомобільної інспекції, Державного суднового реєстру та Суднової книги України, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Держреєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна.
Крім цього — дані Державного реєстру цивільних повітряних суден України, Державного земельного кадастру, Єдиного держреєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців і громадських формувань, Держреєстру фізичних осіб — платників податків, державних реєстрів патентів України на винаходи, корисні моделі, промислові зразки та знаки для товарів і послуг, а також інформацію, отриману на запити від державних органів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply