Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 22, 2022

Олігарх Коломойський радить президенту припинити співпрацю з МВФ та оголосити дефолт

Автор:

|

Травень 29, 2019

|

Рубрика:

Олігарх Коломойський радить президенту припинити співпрацю з МВФ та оголосити дефолт
Ігор Коломойський

Одіозний український олігарх Ігор Коломойський відзначився черговою скандальною заявою. В інтерв’ю британському виданню Financial Times він заявив, що Україні варто оголосити дефолт і взяти приклад із Греції, яка 2015 року стала першою розвиненою країною, що не повернула вчасно кредит Міжнародному валютному фонду (МВФ). «Якщо Зеленський буде слухати Захід… він закінчить, як Порошенко. У нього будуть такі ж рейтинги — п’ять, 10, 15 замість 73 %», — сказав Коломойський, чиї тісні зв’язки з новообраним президентом України ні для кого не є таємницею. Ще одна «мудра порада» пролунала на адресу США й Європейського Союзу (ЄС). На думку олігарха, вони могли б списати зовнішні борги України, оскільки «їх не цікавить Україна», а вони хочуть «нашкодити Росії».
Нагадаємо, що вперше про «користь» дефолту він згадав ще в листопаді 2018-го, коли в інтерв’ю відомій українській журналістці Соні Кошкіній на YouTube заявив, що 2014 року в державній скарбниці був «нуль», тому потрібно було оголошувати дефолт ще тоді. «А чим дефолт поганий? Погляньте на Грецію, які вони красені. Сказали, 500 млрд EUR не повернемо й усе, до побачення. Вважаю, що його треба було застосовувати ще 2014-го… Дефолт ще нікому ніколи не нашкодив. Чим банкрутство відрізняється від дефолту? Ви говорите про дефолт, як ніби це втрата державності. Греція хоч один свій острів втратила?», — зазначив Коломойський.
Щоправда, тоді на його слова не дуже звернули увагу, адже олігарх переховувався в Ізраїлі, а ймовірність перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського не зміг передбачити жоден політолог. Зараз ситуація кардинально змінилася. Олігарх тріумфально повернувся до України, судиться щодо незаконності націоналізації «ПриватБанку» (ПБ), вимагає від держави якусь компенсацію в 2 млрд USD та дає кадрові поради новому главі держави.

«В умовах пост-дефолту вся країна стає дешевшою»
У разі оголошення в Україні дефолту постраждають насамперед пересічні громадяни. На цьому наголосив прем’єр-міністр Гройсман у коментарі, який транслювала низка телеканалів. «Маємо тримати у світі добру репутацію, що ми відповідальна країна, яка цінує та поважає свої зобов’язання. Це головне. І наступне, дефолт — це глобальна криза. Це 1990-ті рр. Вважаю, що для українців криз уже достатньо», — наголосив він.
Ініціатива Коломойського становить катастрофічну загрозу національній економіці. Таку думку висловила Ганна Гопко, голова Комітету Верховної Ради України (ВРУ) в закордонних справах, у Facebook. Водночас вона зауважила, що теперішній стан взаємин із Міжнародним валютним фондом (МВФ) та іншими зовнішніми кредиторами не може влаштовувати Україну цілком потребує широкомасштабного перегляду. «Країна, яка воює, має глибоку внутрішню економічну кризу, відсутність значних внутрішніх і зовнішніх інвестицій, високий рівень інших ризиків, не може існувати в режимі очікування по півтора року 1,5-2 млрд USD, які і так ідуть не в економіку, а в національні резерви та на покриття дефіциту бюджету й виплату старих боргів», — наголосила депутатка.
Значно категоричнішим був депутат Володимир Ар’єв, на думку якого Коломойський виступив за оголошення Україною дефолту з метою дешево скупити державні активи та землю в Україні. «Коломойський хоче повернути або урвати собі щось від націоналізованого ПБ. Це неодмінно призведе до проблем із МВФ, від якого ми залежимо, особливо в період пікових виплат за позиками урядів Тимошенко й Азарова (і це розуміють навіть у Зеленського). Але МВФ Коломойському дуже заважає», — написав він у Facebook. «В умовах пост-дефолту вся країна стає дешевшою: легко і дешево буде купувати державне майно, а головне — землю… Шкода, що ВРУ не набралася сміливості скасувати мораторій на продаж землі вчасно, коли ціни були на піку», — додав п. Ар’єв.
Цікаво, що пропозиція Коломойського шокувала навіть Вадима Рабиновича, не менш одіозного депутата з «Опозиційного блоку», котрий уже давно носиться з ідеєю припинення співпраці з Фондом. «МВФ — це фінансовий лікар, котрий лікує нас чотири з половиною роки. Унаслідок цього ми повністю вбили економіку, ми в безнадійній борговій ямі, а це означає, що лікар — шарлатан, лікар просто не вміє», — ось одна з його типових заяв. Але навіть він був змушений визнати, що у разі оголошення дефолту постраждають пересічні українці. «Гадаю, що в такому разі курс гривні до долара буде за 200, буде повне зубожіння населення, а потім аж почнемо підніматися. Але хто виживе з цього нуля?» — заявив депутат в ефірі телеканалу «112 Україна».

Цього року потрібно повернути 14 млрд USD
Нагадаємо, що в грудні 2018-го, після понад півторарічної перерви, Рада директорів МВФ затвердила нову 14-місячну програму stand-by для України обсягом майже 4 млрд USD, у рамках якої був виділений перший транш у 1,4 млрд USD. Отримання ще двох траншів по 1,3 млрд USD очікували за підсумками перегляду виконання умов програми в травні й листопаді ц. р.
21 травня до Києва прибула технічна місія МВФ. А тут — повний рейвах: розпуск ВРУ, дочасні вибори, заява прем’єра про відставку. Та ще й Коломойський із його дефолтом! Представники Фонду, щоправда, максимально дотримуються дипломатичних правил, нічого особливо не коментуючи. «МВФ продовжить співпрацю з Україною щодо перегляду програми stand by після дочасних виборів ВРУ і призначення нового складу Кабінету Міністрів України (КМУ)», — обтічно заявив Джері Райс, директор прес-офісу МВФ.
2019-го Україна має погасити зовнішніх боргів на 14 млрд USD, що складає 75 % від міжнародних резервів України станом на початок року. Обсяг державного та гарантованого державою боргу України за 2018 рік у доларовому еквіваленті зріс на 2,6 % (до 78,32 млрд USD), у гривневому еквіваленті — на 1,3 % (до 2,169 трлн грн).
Водночас виділення Україні чергового траншу від МВФ напряму пов’язане з отриманням 500 млн EUR макрофінансової допомоги від ЄС, 1 млрд USD у вигляді двох траншів від Світового банку (СБ) і залученням 2 млрд USD Міністерством фінансів на ринку єврооблігацій.

У Зеленського запевняють: співпраця залишиться
Ризики, так виглядає, усвідомили і в Зе-команді. Співпрацю з МВФ, СБ і з Європейським банком реконструкції та розвитку продовжать. Про це в інтерв’ю «Оглядачу» заявив Олександр Данилюк, новопризначений секретар Ради національної безпеки й оборони. Він зазначив що у співпраці є потреба, адже багато змін, які розпочали, так і не реалізували. «Економіка вже росте стільки-то кварталів поспіль, але ми розуміємо, що ситуація ще нестабільна. Будь-які серйозні зміни на зовнішніх ринках позначаться моментально. Це перше. Друге, навіть якщо позитивний цикл триватиме, то все одно зростання з трьома відсотками — це не зростання. І тому важливі серйозні зміни, які дадуть поштовх, які зроблять нас більш конкурентоспроможними. Це відповідальність влади перед громадянами — відповідальна політика», — зазначив чиновник.
Швидко зреагував і Андрій Герус, представник президента Зеленського в КМУ, котрий також заявив, що Україна не має наміру відмовлятися від співпраці з МВФ та іншими міжнародними кредиторами. Він нагадав, що в Україні зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) у першому кварталі склало всього 2,2 %. За словами п. Геруса, в таких несприятливих економічних умовах Україні буде важко без допомоги МВФ, тому співпрацю треба продовжувати.
Залишається сподіватися, що здоровий глузд таки візьме гору, а заява Коломойського стане просто ще одним проявом його одіозності. Тим не менш результати роботи місії МВФ у Києві стануть відомі пізніше, тож тоді й дізнаємося про долю чергового траншу.

Ігор Берчак

До теми
Польське видання Rzeczpospolita із посиланням на дані глобальної асоціації банків «Інститут міжнародних фінансів» (IIF) пише, що Україна стала інвестиційно привабливішою, ніж Російська Федерація (РФ). «Такого низького рівня прямих закордонних інвестицій у РФ не було більше 20 років. Російський показник виявився найнижчим серед усіх країн, що розвиваються. Москва тепер приваблює інвесторів менше, ніж навіть загрузла в злочинності Ніґерія, постраждала від небаченої кризи Венесуела або нестабільна Україна», — зазначає газета.
Експерти IIF оцінили об’єми прямих закордонних інвестицій у 23 країнах, що розвиваються, за період із 2015-го по 2018 рік. Показник виражений у відсотках від ВВП без урахування надходжень від реінвестування. Як виявилося, найбільше інвестицій отримали Бразилія (3,4 %) і Колумбія (2,9 %). Україна опинилася на третьому місці (2,7 %). Далі: Чилі, Філіппіни, Мексика, Малайзія, Туреччина, Чехія, Індія і Єгипет. Польщу організація розмістила на 12-му місці (1 %), хоча країну прийнято відносити до категорії розвинених економік. Нижче від неї опинилися Таїланд, Індонезія, Південна Африка, Венесуела, Арґентина, Китай, Саудівська Аравія та Ніґерія. На останньому місці в писку — РФ. Її об’єм прямих інвестицій оцінили в 0,2 % від ВВП. Слабке зацікавлення інвесторів підтверджують також дані Центробанку РФ, опубліковані минулого тижня. Згідно з ними, рівень таких надходжень торік виявився найнижчим за більш ніж два десятиліття і склав лише 8,8 млрд USD. Загальний приплив інвестицій до РФ був позитивним лише 2016-го (+10,2 млрд USD). А 2014 року, коли російська армія окупувала український Крим, показник був найбільш від’ємним (–35 млрд USD), адже інвестори взялися масово виводили свої гроші з РФ. Торік із країни «поїхали» ще 23 млрд USD.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply