Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 25, 2021

Обвал гривні та завал бізнесу в Україні

Автор:

|

Квітень 08, 2020

|

Рубрика:

Обвал гривні та завал бізнесу в Україні

Пандемія коронавірусу лише набирає обертів, але вже завдає відчутних ударів по економіці більшості цивілізованих країн світу. Еммануель Макрон, президент Франції, скерував 300 млн EUR на підтримку бізнесу, гарантував виплату заробітної плати тим, хто вимушений зупинити роботу, дав податкові канікули підприємцям, запустив секторну підтримку малого бізнесу, забезпечив населення безкоштовними кредитами, відтермінував оплату комунальних послуг та оренди тощо. У США пропонують виплатити громадянам по 1,2 тис. USD, щоб вони легше перенесли економічну скруту та могли придбати всі необхідні засоби захисту від коронавірусу.
Допомогти бізнесу та громадянам спробували й в Україні. Уряд відтермінував оплату комунальних послуг, Володимир Зеленський пообіцяв «президентську тисячу» пенсіонерам із невисоким доходом у квітні, а Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 3220 щодо підтримки підприємців. відтак почала «труситися» гривня. Чого ж чекати далі, розповіли економісти Олександр Охріменко, Андрій Новак та Володимир Лановий.
— Із початком карантину українська гривня пішла на стрімкий обвал. Чим це зумовлено?
Олександр Охріменко: — Панікою. Якби не було карантину, безглуздих рішень влади, нічого не сталося б. Влада лякає українців і вони біжать знімати гроші із банкоматів, скуповують туалетний папір і долари.
Андрій Новак: — Девальвація гривні не має жодних економічних і фінансових підстав. Але працює психологічний фактор. Повторюється історія 1998 року, коли через внутрішні проблеми уп’ятеро обвалився російський рубль. Українська гривня обвалилася в 2,5 разу. Економічних причин не було, але була психологічна залежність від того, що відбувається в Російській Федерації (РФ). Люди вирішили, якщо валиться рубль, то має обвалитися й гривня. Схоже відбувається й зараз. Через падіння цін на нафту різко обвалюється рубль, а багато українців мають залишки совкової залежності й думають, що таке ж буде з гривнею. Національний банк (НБУ) продає долари і ті, хто їх купує, виводить валюту за кордон.
Володимир Лановий: — Те, що паніка продовжує наростати, пов’язане з тим, що влада не демонструє твердості, послідовності, ефективності у протистоянні з коронавірусом. Люди не вірять владі і мають неґативні очікування.
— До якої позначки може піднятися чи опуститися гривня?
А. Н.: — Прогнозувати нема як, бо події нелогічні. Немає економічних підстав. Золотовалютних резервів більш ніж достатньо, вони рекордні за останні роки, платіжний баланс у нормі. Є невеличке неґативне торгівельне сальдо, але його компенсують прямі валютні надходження, насамперед від заробітчан. Коли НБУ зупиниться зі своїми нелогічними витівками, тоді зможемо щось казати. Бо населення мало впливає на ситуацію, адже вільних коштів у людей вже практично немає, відтак їм і нічим гратися на ринку.
В. Л.: — До якої межі підстрибне долар, залежить від НБУ. Прем’єр заявив, що резерви є і всього вистачить. І де ж ті резерви? Чому не підтримують долар? Ніхто не знає, як укладати угоди, за яким курсом розраховувати закупівлі чи продаж за кордон. У влади немає плану, що пріоритетне — курс чи борги, тримати ціни чи видавати якісь товари безкоштовно? Бюджет провалили, облігації ніхто не хоче купувати. Такі хитання влади відразу провокують паніку людей.
— Які наслідки може мати таке «хитання» валюти?
О. О.: — Розвал економіки. Згадайте 2015 рік. Тепер те саме. Ціни будуть зростати, а зарплати — ні. При чому, Девальвація спровокує зростання і це вже не зупиниться. За таких умов частині бізнесу буде легше закритися, ніж працювати. Це вдарить по реальних доходах населення.
А. Н.: — Здорожчають усі імпортні товарів і насамперед енергоносії. А це — обов’язковий елемент усіх без винятку товарів і послуг. Росте валюта, росте імпорт, відповідно й усе решта, хоча й у різних пропорціях. Девальвація національної грошової одиниці — це зменшення прибутків громадян, зменшення купівельної спроможності, економіка або стоїть на місці, або падає.
В. Л.: — Падіння курсу гривні означає, що підприємства, які сподівалися закуповувати обладнання для розширення чи покращення виробництва це відкладуть. Люди будуть переходити на дешеві, неякісні товари та продукти. Могли дозволити собі рибу купувати, тепер знову перейдуть на макарони й яйця. Є різні засоби обмеження попиту та пропозиції. Не купувати зараз газ, поки така незрозумілість, кредитори втікають. Не стимулювати зростання імпорту, обмежувати попит на імпортні товари різними способами, щоб не скуповували валюта на внутрішньому ринку. Але в нас кожен сам за себе. З таким урядом нас чекає лихо, навіть дефолт можливі. Президент звернувся до Міжнародного валютного фонду (МВФ), щоб йому дали 5 млрд USD безповоротно. Де він таке бачив? Хто йому підказав таку дурість? В окремих випадках уряди виділяють допомогу іншим країнам, але до чого тут МВФ? Ясно, що йому відмовили. Олігархи теж відмовили. Він думає, що політика — це попросив, посміхнувся і все зроблено. Треба спрямовувати інтереси партнерів у потрібному напрямку, щоби кожен знаходив вигоду.
— ВРУ ухвалила законопроєкт про підтримку бізнесу. Цих заходів достатньо, чи необхідно було зробити ще щось?
О. О.: — Абсолютно безглуздий законопроєкт. Нема проблеми сплати єдиного страхового внеску, якщо працівники не працюють. Більшість працівників зараз у неоплачувані відпустки. То який податок?
А. Н.: — Бюджет не виконують впродовж кількох місяців по дохідній частині, там просто немає коштів, щоби робити якісь поступки. Президент зібрав у себе олігархів, попросив створити спеціальний фонд, навіть конкретну суму назвав — 12-13 млрд. На словах ніби погодилися.
В. Л.: — Нічого цікавого чи стимулюючого вони не запропонували. Країни доплачують пенсіонерам, бо мають надлишки коштів. А в нас що дадуть? З чого? Просто так заявили? Несистемний погляд, несистемні підходи. Вони мали пропрацювати план у медицині, соціальній сфері, переконатися, чи має фінансову подушку «Нафтогаз», чи може він наразі не забирати гроші в населення. Організувати все так, щоб хоч на два-три місяці наперед створити умови, за якими можна було б закупити необхідні апарати штучної вентиляції легень та інші речі, розповсюдити їх по всій Україні. Перекинути гроші на охорону здоров’я. А вони зібралися на сесію, в бюджеті так нічого й не змінили, медицина залишається на старих хлібах. Вони зменшують платежі для місцевих бюджетів — за землю, оренду, а платежі до центрального бюджету, зокрема. Податок на додану вартість (ПДВ) — ні. А треба навпаки робити. Скасувати ПДВ на всі медичні препарати.
— Чи можна зараз сказати, що буде з українською економікою внаслідок епідемії та карантину?
О. О.: — Ми зайшли в дуже глибоку кризу, з якої вийдемо років за три. Вони зробили все, щоб розвалити економіку. Цей рік буде дуже важкий. Наступного трохи оговтаємося. А за два роки доведеться вибиратися з цієї ями. Економіка може впасти суттєво, навіть на 5 %. Кризи у світі зараз нема, є лише в Україні. Бо українська влада спровокувала її своїми руками. Бюджет, вважайте, помер. Запропонували не платити податки і при цьому збільшили витрати. Прогнозую емісію гривні. За рахунок цього залатають дірку в бюджеті. Як наслідок, інфляція! Найгірше вони вже зробили. Тепер будуть шукати винних і розповідати, що от-от усе налагодиться. Навіть якщо карантин припиниться, не припиниться паніка.
А. Н.: — Полічити наслідки ситуації з коронавірусом, карантином, надзвичайним станом в окремих областях, можна буде аж після повернення до звичайного ритму роботи. Те, що Франція прогнозує падіння економіки, можна пояснити. Адже суттєва частка економіки там припадає на доходи від туризму. Потік був величезним, а зараз звівся до нуля. Скільки це триватиме — невідомо. Ясно, що вплине на економіку. Як і в Іспанії й Італії. У нас же такої залежності немає, що в цій конкретній ситуації — плюс. Але обмеження загалом — великі збитки транспортній галузі, закладам громадського харчування, хоча й вищі доходи для торгівлі.
В. Л.: — Вони торочать, що реструктуризують борги і не роблять цього. Чекають, що МВФ усе сам озолотить? Так не буває. Гривню не стримують, бо економлять золотовалютні резерви для цих платежів. Та в уряді навіть не знають, що в економіці для чого призначено. І що є пріоритетом. Зовнішній борг не можна отак відразу віддавати, бо залишимось голими-босими, без зброї, без їжі, без нічого. Відсутність підтримки гривні — це провал в усіх галузях.

Яна Федюра, «Вголос»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply