Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Обсяги будівництва в Україні можуть впасти на 30 %

Автор:

|

Серпень 14, 2019

|

Рубрика:

Обсяги будівництва в Україні можуть впасти на 30 %

Доки політики оговтуються після президентських і дочасних парламентських виборів, український бізнес починає демонструвати своє ставлення до їхніх результатів. На жаль, оптимізму небагато. Принаймні, будівельна галузь і гравці на ринку нерухомості готуються взяти тривалу паузу, вичікуючи нових правил гри від нової влади. У найближчі шість місяців обсяги будівництва житла в Україні можуть скоротитися на 30 %. Таку думку висловила Ольга Соловей, співзасновниця «Українського клубу нерухомості». Відповідно, поповзуть вгору й ціни. Крім цього, стагнація на ринку будівництва може призвести до значних бюджетних недоотримань. У разі скорочення обсягів будівництва на третину, державний бюджет цього року недоотримає від 2 до 3 млрд грн.

Реформа майбутнього уряду
Ольга Соловей наголосила, що наразі українському ринку будівництва дуже важливо зрозуміти, чи продовжуватимуться розпочаті попереднім урядом реформи. За її словами, новому очільнику Міністерства реґіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (Мінреґіонбуд) разом із новою командою буде потрібен час для того, щоб ввійти в курс справ та вирішити, чи продовжувати реформи попередників.
Тим більше, що наразі конфігурація нового Кабінету Міністрів України (КМУ) залишається незрозумілою, і чи залишиться там Мінреґіонбуд у своєму теперішньому статусі — також невідомо.
Днями Олексій Гончарук, заступник голови Офісу президента України, заявив, що у команді Володимира Зеленського працюють над зменшенням кількості міністерств задля того, аби зробити КМУ «максимально прагматичним». З цією метою, наприклад, збираються ліквідувати створене за Петра Порошенка Міністерство інформаційної політики.
«Старі» ж відомства якщо не скоротять, то об’єднають. Так, Олександр Данилюк, секретар Ради національної безпеки й оборони, пропонує об’єднати Міністерство економічного розвитку та торгівлі із Мінфіном. А також «зліпити» в єдине ціле Міністерство охорони здоров’я та Мінсоцполітики. Мінреґіонбуду в цьому переліку наразі немає, але знаючи схильність Зе-команди до всіляких несподіванок, ніхто ні в чому не може бути впевнений.

Реформи «старого» уряду
Водночас започатковані урядом Володимира Гройсмана реформи в будівельній галузі доволі масштабні, й від того, чи нова команда збирається їх продовжувати, чи, навпаки, згорнути, багато в чому залежатиме майбутнє українського ринку нерухомості. Так, ще на початку ц. р. Мінреґіонбуд передав до Верховної Ради України (ВРУ) законопроєкт, який має на меті вдосконалити законодавство в питанні добудови заморожених житлових будинків. Як пояснив Лев Парцхаладзе, заступник міністра, у законі передбачено, що вся відповідальність за будівництво покладається на тих, хто його дозволив, тобто, на місцеву владу. В законопроєкті прописали, що в разі зривів термінів будівництва, саме місцева влада буде мати право вилучати проблемні об’єкти та добудовувати їх або за бюджетні гроші, або зі залученням стороннього інвестора. Погодьтеся, трактувати формулу «зрив термінів будівництва» можна по-різному, що створює доволі широке поле для різного роду зловживань. Водночас ще невідомо, чи нове скликання ВРУ, де абсолютна більшість буде в президентської партії «Слуга народу», проголосує за цей законопроєкт.
Ще одна ініціатива «старого» Мінреґіонбуду була озвучена щойно на початку серпня ц. р. — можливість запровадження мораторію на нову забудову, якщо до кінця 2020 року чинні генеральні плани населених пунктів не будуть оновлені відповідно до прийнятих нових державних будівельних норм (ДБН) щодо містобудування. «Наразі жодне з міст-мільйонників не внесло зміни у свої генплани. Ми хочемо розробити мораторій: якщо міста не внесли ці зміни, вони не мають права будувати», — заявив п. Парцхаладзе. Знову ж таки, чи підтримає ідею мораторію нова команда. невідомо.
Також невідомо, чи не скасує новий уряд запроваджені 1 вересня минулого року ДБН, які встановлюють максимально допустиму щільність забудови. «Височезні багатоповерхівки, які примикають одна до одної, створюють величезну купу проблем для жителів, адже немає куди віддати дитину в дитсадок, де прогулятися з друзями, де поставити машину, де вигуляти собаку і багато іншого», — йшлося в повідомленні Мінреґіонбуду. За новими правилами, 9-10-поверховий будинок не може займати площу понад 35 % виділеної під забудову земельної ділянки, а 16-поверховий — понад 70 %. Решта території мають бути виділені під зелені насадження, зони відпочинку, парковки та дитячі майданчики. Зрозуміло, що будівельним компаніям зовсім нецікаво викуповувати земельну ділянку, значну частину якої доведеться віддати під об’єкти, з яких не буде жодного зиску, більше того, гойдалки та клумби ще й доведеться облаштовувати за власний кошт. Отож, новими ДБН забудовники відверто нехтували (тим більше, дієві механізми контролю за їхнього дотриманням відсутні), а з приходом нової влади почали плекати надії на скасування нововведень. Від того, яке рішення прийме новий КМУ, залежатимуть й обсяги житлового будівництва, й ціни на квартири.

«Відкладене» зростання цін
Із цінами ситуація така. Із початку року, незважаючи на зростання собівартості (здорожчання будматеріалів, збільшення зарплат тощо) ріст цін не перевищував 1-2 % (у середньому по Україні). Причина банальна — динаміка продажів і так пішла в мінус. Станом на початок травня 2019-го порівняно з груднем 2018 року активність покупців знизилась приблизно на 10-15 %. Але вже восени варто готуватись до «відкладеного» зростання цін на житло.
Яким буде стрибок, не береться прогнозувати ніхто. Багато чого залежатиме від стану економіку та валютного курсу. «Сьогодні стопорить курс USD, який впав. Багато тих, хто накопичив у валюті, чекають, коли долар піде вгору. Це не дивно — майже щороку влітку така ситуація. Але ринок відчутно пожвавиться в другій половині вересня, ближче до жовтня, відповідно, підростуть і ціни», — пояснив інтернетресурсу finance.ua Денис Шульга, експерт із нерухомості.
Ще одним важливим чинником, який впливатиме на цінову динаміку, є сам факт зміни влади в країні. «Це може бути цілий перерозподіл ринку! А це дуже серйозні зміни насправді. Наприклад, будується в якомусь місті великий житловий комплекс, який пов’язаний зі старою владою. Влада змінилася — невідомо, що буде з цим житловим комплексом», — розповів «РБК-Україна» Сергій Костецький, ще один експерт з нерухомості.
Тим не менше він упевнений у тому, що криза на будівельну галузь не чекає, адже нерухомість, як і раніше, залишається чи не єдиним вигідним варіантом для вкладення коштів. «Судіть самі: фондовий ринок в Україні не працює, а вдома зберігати гроші — взагалі не вихід. Банки начебто і надійні, але відсотки за депозитами у гривні — нижче рівня інфляції. Тому інвестиції в нерухомість — найприйнятніший вихід із ситуації», — каже п. Костецький.

Ігор Берчак

До теми
Топ-5 найдорожчих помешкань, які здають в оренду в Києві:

  1. Апартаменти площею 270 кв. м в історичному будинку на вул. Лютеранській. Крім просторої вітальні, трьох спалень, двох кабінетів і кухні у квартирі є три санвузли, дві гардеробні та додатковий вихід у двір. У помешканні авторський ремонт, передбачений підігрів підлоги, а меблі дещо нагадують так званий «пшонка»-стайл. Оренда обійдеться у 8 тис. USD на місяць.
  2. Багаторівневий пентхаус на Новопечерських Липках площею 240 кв. м. Над дизайном інтер’єру працювала професійна дизайн-студія. Для облаштування кухні і сходів використали італійський мармур. Трирівневий пентхаус включає три спальні, три санвузли, 2-рівневу вітальню зі зоною домашнього кінотеатру та простору терасу. Оренда обійдеться у 12 тис. USD на місяць.
  3. Трирівневий пентхаус площею 1203 кв. м у новобудові в центрі Києва. На 1-му рівні — дві спальні, гостьова кімната, дві гардеробні, кухня і три санвузли. На 2-му поверсі, крім спальні та двох гардеробних, облаштований також домашній кінотеатр. 3-й рівень — ще дві спальні з гардеробом, хол і величезна тераса. Пентхаус займає 11-13-й поверхи багатоповерхівки і для нього передбачений індивідуальний ліфт. Місяць оренди коштуватиме 13 тис. USD.
  4. Пентхаус за таку ж ціну пропонують в елітному житловому комплексі PecherSky. Площа апартаментів усього 140 кв. м, проте розташовані вони на останньому поверсі 29-поверхового хмарочосу. Тут є три кімнати, два санвузли та компактна кухня площею 25 кв. м. Родзинкою помешкання є власний басейн, прямо з якого можна милуватись київськими краєвидами.
  5. Апартаменти площею 600 кв. м на вул. Великій Житомирській. Тут є гігантська вітальня (163 кв. м), чотири спальні з окремими санвузлами, гардеробні, кабінет, більярдна, зимовий сад і тераса з виглядом на Дніпро. За оренду доведеться викладати щомісяця по 15 тис. USD.
    Джерело: «24 канал» за даними сайту OLX

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply