Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Незважаючи на російську аґресію, Україна залишається в топ-10 світових експортерів зброї

Автор:

|

Січень 26, 2017

|

Рубрика:

Незважаючи на російську аґресію, Україна залишається в топ-10 світових експортерів зброї

За даними державного концерну (ДК) «Укроборонпром», за останні кілька років обсяг експортних контрактів істотно зріс. Так, тільки за дев’ять місяців 2016 року сума за поставлену за кордон військову техніку збільшилася на 20 % і склала майже 600 млн USD. А загальна сума експортних контрактів, підписаних торік, перевищила 1,5 млрд USD. Відтак, Україна продовжує залишатися у першій десятці світових експортерів зброї.

Проблемні танки
Після початку бойових дій на Донбасі виконання міжнародних контрактів із продажу зброї за кордон відійшло для України на другий план. Головним завданням для влади стало забезпечення боєздатності української армії, яка протистоїть військовій російській машині. Проте, збройові контракти є важливою частиною доходу для вітчизняного військово-промислового комплексу і державного бюджету країни. Портфель міжнародних контрактів забезпечує українській економіці мільярди доларів таких необхідних валютних надходжень.
Однією з найбільш значущих та обговорюваних контрактів є поставка півсотні танків БМ «Оплот» Виробничого об’єднання (ВО) ім. В. Малишева (м. Харків) до Таїланду. Виконати свої зобов’язання Україна намагається вже сьомий рік. «Оплот» — остання розробка української бронетанкової галузі. Танк є продовженням серії глибокої модернізації радянського танка Т-80 і розробленого на його базі Т-84. На озброєння української армії «Оплот» був офіційно прийнятий 2009-го, а контракт із Таїландом українська влада підписала через два роки — 2011-го.
Домовленість передбачала постачання 49 машин замовнику до кінця 2014 року, а їхня вартість склала близько 250 млн USD. Але замовник отримав тільки п’ять машин, а подальше виконання контракту затягнулося на кілька років, з регулярним зривом термінів його завершення. Після початку бойових дій на сході України 2014 року виконання контрактів з продажу зброї за кордон було призупинено, терміни їхнього реалізації мали переглядати.
Зачепило це і таїландців. Після затяжної паузи контракт був відновлений улітку 2015-го, коли в Таїланд вирушила друга партія з п’яти бойових машин. Але така ритмічність виконання зобов’язань могла поставити хрест на контракті. Керівництво «Укроборонпрому» перейшло до активних дій. За зрив виробничих планів був звільнений директор ВО ім. Малишева.
Тим часом навіть це не дозволило вирішити проблему поставок. Станом на січень 2017 року, Таїланд отримав тільки 20 машин із 49 передбачених за контрактом. Тож не дивно, що навколо українських танків розгорілася інформаційна війна. Час від часу в західних засобах масової інформації з’являються повідомлення про те, що Таїланд має намір розірвати контракт із Україною.
Останнє таке повідомлення з’явилося буквально кілька днів тому. Тайське видання Bangkok Post розповсюдило інформацію про рішення Міністерства оборони (МО) Таїланду дочасно розірвати контракт на поставку танків «Оплот». Згідно з опублікованою інформацією, замість українських Таїланд хоче закупити 28 китайських VT-4.

Танкова брехня
У відповідь у ДК заявили, що все це — брехня і «бажання конкурентів перетягнути на себе вигідний контракт». За даними державного підприємства «Укрспецекспорт», яке є в Україні основним експортером всіх видів озброєнь і військової техніки, тайська делегація 16 січня ц. р. розпочала процедуру прийому чергової партії танків.
«Процедура стандартна. Йде приймання в цеху, стендові випробування, випробування на полігоні. Відповідно, коли це все закінчиться і буде прийнято інспекцією, танки будуть передані замовнику, — пояснили процедуру прийому танків представники заводу ім. Малишева. — Зазвичай це максимум два тижні. Ще кілька місяців займає доставка машин замовнику».
Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express і військовий експерт, у коментарі інформаційній агенції УНІАН зазначив, що український танк конкурентний на світовому ринку озброєнь, але регулярне порушення термінів виконання контракту підриває авторитет України як надійного партнера. «Танк «Оплот» складає конкуренцію китайському VT-4, особливо щодо параметрів двигуна. Але експортні контракти повинні виконуватися в обумовлені терміни. Інакше відразу починають з’являтися або китайські, або російські конкуренти або у форматі публікацій, або у форматі заяв. Нам потрібно надійно забезпечувати терміни виконання контрактів, а якщо ми будемо ігнорувати такі речі, то будемо втрачати позиції», — наголосив фахівець.

Сучасне — на експорт, старе — на війну
Ще одним питанням, пов’язаним із продажем «Оплотів» за кордон, є регулярна відсутність цих машин у державному оборонному замовленні. Виглядає це так — країна, що воюює, продає закордонним клієнтам свою найсучаснішу зброю, а в зоні бойових дій на Донбасі використовується застаріла.
Більшість експертів сходяться на думці, що така ситуація склалася через фінансову складову цього питання. «Оплот» вигідніше продавати, ніж виділяти державні кошти для його закупівлі. «Танк «Оплот» потрібен для експорту. Необхідно просто прийняти рішення, що він іде на продаж, а на виручені гроші вирішуємо, що будемо робити з важкою бронетехнікою в майбутньому», — розповів п. Згурець. На його думку, найближчим часом Україна буде вести бойові дії, використовуючи застарілі радянські танки Т-64, провівши їхню глибоку модернізацію.
На складах МО України залишаються законсервованими кілька тисяч таких танків. Аналогічна ситуація, за словами Сергія Згурця, і з розвитком бронетанкової галузі в Російській Федерації (РФ). Новий танк «Армата», що «наразі воює тільки в Інтернеті як засіб пропаганди», надійде в серійну стадію тільки через десять років.
Отримати ж необхідні кошти в умовах дефіциту фінансування можна саме за рахунок збільшення військового експорту. Отримані від продажу танків та іншого озброєння гроші можуть піти на модернізацію підприємств і освоєння нового виробництва. Ось тільки витримати конкуренцію та зберегти позиції на такому важливому для України ринку зброї без чіткої та системної державної політики довго не вдасться, підсумовує Владислав Швець із агенції УНІАН.

Ігор Берчак

До теми
«Україна нарощує можливості свого оборонно-промислового комплексу безпосередньо на смертельній лінії європейського фронту з РФ», — пише журналіст Джуліан Барнс на шпальтах The Wall Street Journal. Бен Годжес, командувач армією США в Європі й інші військові посадовці повідомили, що за результатами свого візиту до України були вражені стрімким розвитком оборонної промисловості. Передусім вони відзначили досягнення у розробці безпілотних комплексів, зокрема, таких як, безпілотний БТР «Фантом», дрони БпАК-МП-1 та інше озброєння, яке виготовляється на підприємствах ДК «Укроборонпром». «У нас є фахівці та технології, наш оборонно-промисловий комплекс має величезний потенціал. Але ми потребуємо кооперації із західними партнерами та компаніями аби стати ще ефективнішими», — заявив WSJ Роман Романов, голова правління «Укроборонпрому». Найбільшу увагу в своїй статті Джуліан Барнс зосередив на виробничих потужностях українського оборонно-промислового комплексу, що розташовані неподалік від зони бойових дій, зокрема на ВО ім. В. Малишева. Експерт зазначає, що саме цей завод виготовляв Т-34, що допоміг союзникам перемогти у Другій світовій війні, а сьогодні на підприємстві модернізують танки для українського війська та виконують експортний контракт для Таїланду.

Мовою цифр
Україна посіла дев’яте місце серед найбільших експортерів зброї у світі за підсумками 2011-2015 рр. Про це свідчить доповідь, яку підготував Стокгольмський міжнародний інститут дослідження миру. Частка України в світових продажах зброї — 2,6 %. Її випереджають Італія (2,7 %), Іспанія (3,5 %) і Велика Британія (4,5 %). Лідерами є США (33 %), РФ (25 %) і Китай (5,9 %).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply