Новини для українців всього свту

Tuesday, May. 18, 2021

«Нафтогаз» та «Укрпошта» вимагають мільярди гривень з державного бюджету

Автор:

|

Листопад 14, 2018

|

Рубрика:

«Нафтогаз» та «Укрпошта» вимагають мільярди гривень з державного бюджету

Національна акціонерна компанія (НАК) «Нафтогаз України» просить Господарський суд міста Києва стягнути з Кабінету Міністрів України (КМУ) компенсацію в розмірі 6,6 млрд грн. Не залишилося осторонь й публічне акціонерне товариство (ПАТ) «Укрпошта», чиє керівництво вимагає від КМУ компенсації з бюджету 1 млрд грн.

Проблема —- у «справедливих цінах»
Позовні вимоги НАК обґрунтовані рішенням КМУ щодо покладення спеціальних обов’язків (ПСО) постачати газ населенню за цінами нижче ринкових, що тривало з 2015 року. Спершу уряд запевняв НАК, що це тимчасовий захід, однак термін дії пільгових цін для населення регулярно продовжувався і закінчився лише 1 листопада ц. р. Нагадаємо, що на екстреному засіданні 19 жовтня цього року КМУ під тиском Міжнародного валютного фонду (МВФ) був змушений підняти ціну на газ для населення на 23,5 % (із 6 958 грн за тисячу кубів — до 8 550 грн).
Однак до цього НАК продавав газ населенню за заниженими цінами. Головний виконавчий директор НАК Юрій Вітренко на своїй сторінці у Facebook пояснив претензії компанії. Він наполягає, що уряд не мав права встановлювати «справедливі ціни», а в разі держрегулювання цін влада зобов’язана виплатити компенсацію. «Кабмін може зобов’язувати учасників ринку продавати газ, тільки якщо за це надається компенсація, яка б покривала їм усі витрати порівняно з варіантом, коли вони продають газ за принципом вільної торгівлі природним газом», — пояснив він.
При цьому розрахунки НАК доволі заплутані. Компанія оцінює суму необхідної компенсації щодо ПСО за період із 1 жовтня 2015-го по 30 червня 2018 року майже в 103 млрд грн. Із цієї суми 80,8 млрд грн становить упущена виручка «Укргазвидобування» (дочірня компанія НАК), 7 млрд грн пов’язані з формуванням резервів за проблемними боргами, а 5,1 млрд грн — збитки. Згідно з даними НАК, на червень ц. р. різниця між середньозваженою ринковою ціною газу і ціною його поставки за ПСО становила близько 67 %. Відповідно до представленого графіку, за період із початку 2016 року по середину 2018-го, мінімальною (близькою до нуля) вона була в травні 2016-го, максимальною (більше 110 %) — в січні 2016 року.
У НАК нагадали, що 2017-го в адміністративному суді оскаржила відмову КМУ створити механізм і джерела компенсації збитків за ПСО і того ж року виграла ці справи в судах першої інстанції й апеляції. КМУ подав касацію до Верховного суду, дата слухань за якою поки що невідома.
Попри судовий позов на 6,6 млрд грн, НАК просить у КМУ фінансової підтримки з держбюджету-2019, інформація про це з’явилася у медіа ще 23 жовтня. «Нафтогаз України», який планує перерахувати до державного бюджету 2019 року від прибутку 130 млрд грн, хоче отримати від уряду бюджетної підтримки на власну діяльність і компенсацію витрат за постачання газу для населення на суму, що майже вдвічі більше — понад 230 млрд грн. Відповідне прохання до КМУ міститься в листі керівництва НАК від 24 вересня — за десять днів після подання проекту держбюджету до Верховної Ради. Виходячи з листа, на субсидії пропонується виділити 90 млрд грн, на компенсацію за виконання соцзобов’язань із урахуванням заборгованості — 24 млрд грн, на компенсацію для «Укргазвидобування» втрат від реалізації газу за цінами, нижчими за ринкові, — 92,8 млрд грн. Також НАК просить надання держгарантій за зобов’язаннями компанії на 28 млрд грн та компенсацію для покриття різниці в тарифах — 1,84 млрд грн» — повідомили «Українські новини». Водночас Юрій Вітренко, головний виконавчий директор НАК, це заперечив. «Інформація, що «Нафтогаз» просить у Кабміну 230 млрд грн — дезінформація», — написав він у Facebook. То кому ж вірити?

Майже половина пенсіонерів можуть залишитися без пенсій
Це вже другий ультиматум КМУ від керівництва великих державних компаній. Ігор Смілянський, раніше генеральний директор ПАТ «Укрпошта», публічно поскаржився на те, що тариф на достачання пенсій залишається незмінним із 2004 року й погрожував, що в разі, якщо не буде ухвалений новий тариф, то з 1 січня 2019-го підприємство припинить це робити, закривши 5-7 тис. стаціонарних відділень (варто зазначити, що 45 % українських пенсіонерів отримують пенсії власне через відділення «Укрпошти»).
«Доставка пенсій — достатньо гостре питання, від якого залежить формат подальшої роботи компанії. По суті, це питання: чи залишиться в «Укрпошті» 11,5 тис. відділень, чи 4,3 тис. Ми доставляємо пенсії тим, хто за станом здоров’я не може прийти у поштове чи банківське відділення, живе в сільській місцевості, де немає нічого, крім пошти. Мережа банківських офісів скорочується. 2017-го було закрито 827 філій банків, цього року — вже понад 700. Причина — нікому економічно не вигідно працювати в селах. Відділення «Укрпошти» — не виняток. У середньому кожне з них щомісяця зазнає збитків майже на 3 тис. грн. Одна з головних причин збитковості — доставка пенсій за тарифами, нижчими від собівартості. На кожній доставці втрачаємо 19 грн. Унікальна ситуація: більшість пошт світу отримують субсидії від держави на утримання неприбуткової мережі. «Укрпошта» ж не може не те що отримати субсидії, а покрити власні витрати», — заявив в інтерв’ю «Урядовому кур’єру» п. Смілянський.
Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, відреагував жорстко: «Якщо менеджмент «Укрпошти» не розуміє важливості соціальної функції компанії, і це буде їхня незмінна позиція, я б радив їм усім зібратися, написати заяви і перейти на іншу роботу». Наразі про заяви на звільнення від «поштарів» не чутно.

Збіг у часі
Не можна не зауважити певний збіг у часі принаймні двох подій, що передували появі інформації про судовий позов НАК на 6,6 млрд грн. По-перше, 19 жовтня КМУ прийняв рішення про збільшення відрахування «Нафтогазом» прибутку до держбюджету-2019 з теперішніх 75 % до 90 %. Коментуючи це рішення прем’єр Гройсман заявив, що вважає справедливим, щоб замість надмірних зарплат і премій посадових осіб НАК вказані кошти спрямовували до бюджету. Нагадаємо, що в лютому ц. р. наглядова рада НАК прийняла рішення про виплату працівникам компанії премій у 46,3 млн USD у зв’язку з перемогою в Стокгольмському арбітражному суді, за рішенням якого російський «Газпром» має виплатити українській компанії 4,6 млрд USD. З урахуванням рішення арбітражу за контрактом на постачання газу, остаточна сума розрахунків між компаніями становить 2,6 млрд USD на користь «Нафтогазу».
По-друге, трохи раніше стало відомо, що НАК звернувся до глави уряду з пропозицією розглянути на засіданні Ради національної безпеки й оборони можливість передачі в приватне управління 49 % української газотранспортної системи (ГТС). Хоча цю інформацію Юрій Вітренко, виконавчий директор НАК, також спростував, рейвах в українському інформаційному просторі таки здійснявся.
Не виключено, що спроба відсудити 6,6 млрд грн може бути способом тиску керівництва НАК на КМУ з метою і захмарні премії зберегти, і питання приватизації ГТС із місця зрушити. Зрештою, як розвиватиметься це протистояння: побачимо вже незабаром.

Ігор Берчак

Гоп-ля
Хоча в багатьох реґіонах України вночі температура опускається нижче нуля, принаймні, три великих міста — Кривий Ріг (630 тис. мешканців), Сміла (68 тис.) та Шепетівка (42 тис.) — зіштовхнулися з неможливістю розпочати повноцінний опалювальний сезон. Причина всюди однакова — заборгованість теплопостачальних підприємств перед «Нафтогазом» за минулорічні поставки «блакитного палива». Причому ситуація — вкрай неоднозначна: держава в особі НАК продала газ приватним компаніям, які займаються його достачанням і розподілом (колишні облгази), які, своєю чергою, отримали кошти з відповідних міських бюджетів, але чомусь «забули» в повному обсязі розрахуватися з НАК. Тепер проблему розглядають на рівні уряду.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply