Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 26, 2021

НАБУ розслідує зловживання при формуванні тарифу на електроенергію

Автор:

|

Серпень 17, 2017

|

Рубрика:

НАБУ розслідує зловживання при формуванні тарифу на електроенергію

Суд у Києві наразі не допустив детективів до банківських документів «Центренерго» та «Дніпренерго» для перевірки обґрунтованості формули «Роттердам+».

«Хай живе Солом’янський суд!»
Інформаційна агенція «ЛIГА Бiзнес-інформ» оприлюднила 7 серпня рішення Солом’янського суду в Києві, завдяки якому українці дізналися, що Національне антикорупційне бюро (НАБУ) оскаржило затвердження членами Національної комісії регулювання енергетики (НКРЕКП) формули щодо визначення гуртової ціни електроенергії, відому як «Роттердам+». Згідно з нею, вугілля обходиться для тепловиків генерації за формулою «вартість в порту Роттердам + вартість доставки в Україну».
У клопотанні до суду НАБУ запевнило: «Голова і члени НКРЕКП, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби та діючи в інтересах ґенеруючих компаній, навмисне, з метою створення умов отримання ГК ТЕС (генеруючими компаніями теплових електростанцій) надприбутків, в січні-березні 2016-го під час розробки порядку формування гуртової ринкової ціни («Роттердам+») забезпечили включення в нього явно необґрунтованої формули, яка збільшувала вартість вугілля. Таким чином, вони створили всі необхідні умови для зростання ціни продажу електричної енергії на гуртовий ринок».
Однак Солом’янський суд у Києві визнав клопотання НАБУ необґрунтованими й відхилив їх, а в реєстрі судових рішень запевнив: «Детективом не підтверджено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, до яких він просить надати доступ у цьому карному провадженні».
Що ж, у його прес-службі НАБУ визнали 8 серпня, що відомство «поки що не висувало будь-кому підозр у справі про можливе зловживання посадовими особами НКРЕКП при розробці «Порядку формування прогнозної гуртової ринкової ціни (ГРЦ) електроенергії» (що містить формулу «Роттердам+»). Однак запевнили: «Наразі досудове розслідування в рамках карного провадження триває».
А поки НАБУ дозбирує факти й аргументи, їх активно постачають громадськості експерти. Приміром, Віталій Княжанський, оглядач київського часопису «День», відреагував на вердикт столичної Феміди такою саркастичною реплікою: «Отже, й надалі вироблятимемо електроенергію з далекого «роттердамського» вугілля навіть у тому випадку, якщо його добули буквально за два кроки від електростанції, й, звісно, платитимемо необґрунтовану ціну. Хай живе Солом’янський суд!».

Феміда слухняна щодо Вовка
А от Андрій Герус, колишній член Нацкомісії з регулювання цін на енергетику та комунальні послуги, а зараз громадський експерт, заявив минулого тижня в ефірі ток-шоу «Право на владу» на київському телеканалі «1+1»: «Після введення «Роттердаму+» в квітні минулого року тариф теплової генерації почав стрімко зростати і він покриває все вищу та вищу ціну вугілля. Таким чином, вже в березні ціна вугілля 2,9 тис. грн де-факто покривається нашими тарифами. І це вугілля можна привезти з самої віддаленої точки земної кулі та спалити в Україні».
Андрій Герус уже не вперше привертає увагу до, за його переконанням, факту: «Роттердам+» діє для встановлення тарифів на електроенергію, але не використовується для формування ціни на вугілля з державних шахт. Експерт довів, що завдяки цій схемі теплоелектростанції, маючи в тарифі покриття ціни вугілля на рівні 2,2 тис. грн за 1 т, купували в українських шахтарів паливо по 1330 грн за 1 т.
Утім, як це не парадоксально, копальні, які видобувають паливо для виробництва електроенергії, мають великі борги за електроенергію перед електростанціями. Причина — виручка від використання схеми «Роттердам+» йде ґенеруючим компаніям і трейдерам, а державні шахти залишаються збитковими.
Відтак, у вересні 2016-го п. Герус попросив суд визнати постанову НКРЕКП № 289 від 3 березня 2016 року незаконною та скасувати її. Експерт запевняв, що регулятор ухвалив та оприлюднив постанову з грубим порушенням процедурних норм, що призвело до неприпустимого зростання цін на електрику.
Але суд із позивачем не погодився. На думку столичної Феміди, ключовими перевагами запропонованого НКРЕКП підходу щодо визначення граничних цін на вугілля є ті ж аргументи, які наводив 2016-го Дмитро Вовк, його очільник: «Визначення показників формули «Роттердам»… належить до дискреційних повноважень НКРЕКП, тому правомірність визначення її показників є формою втручання в дискреційні повноваження та виходить за межі завдань адміністративного судочинства».
Однак коли експерти намагалися провести фахову дискусію з керівництвом НКРЕКП про доцільність існування формули «Роттердам+», то п. Вовк та інші посадовці уникали громадського обговорення. Однак ця їхня мовчанка, по суті, лише підтвердила висновок Андрія Геруса: «Зі споживачів зібрали понад 10 млрд грн. Їх не витратили на енергетичну безпеку країни, а поклали у свої кишені. Якщо регулятор є частиною енергетичного бізнесу, а не арбітром, то бізнесмени-олігархи отримують надприбутки. «Роттердам+» — це просто корупційна схема».
Відтак, активіст планує пройти весь шлях судів в Україні, і якщо вітчизняна Феміда як слід не оцінить дії комісії, то звернеться до Європейського суду з прав людини. Бо наразі боротьбою активістів проти спірного рішення регулятора зацікавився заступник голови комітету парламенту з питань запобігання та протидії корупції Віктор Чумак.
21 лютого ц. р. він спрямував депутатське звернення до Національного антикорупційного бюро, в якому написав, що дії НКРЕКП призвели до значного необґрунтованого зростання тарифів на комунальні послуги, внаслідок чого незаконно збагатилися учасники організованої групи. І вже через три дні було відкрите карне провадження за фактом зловживання службовим становищем членами НКРЕКП.

Звичайна маніпуляція
Олексій Кучеренко, колишній міністр житлово-комунального господарства, також заявив, що «схема «Роттердам+» — це корупційна схема, вигадана в незаконний спосіб нелегітимним, неконституційним органом із незаконно призначеними членами комісії на чолі з п. Вовком». Екс-міністр також стверджував, що «Роттердам+» став годівницею для певних структур і додатковим обтяженням для населення вартістю десь 15 млрд грн на рік».
Із цим погодився й Юрій Усенко, головний експерт групи «Реформа енергетичного сектору» «Реанімаційного пакету реформ», котрий також вважає, що «Роттердам+» — це звичайна маніпуляція, яка дозволяє створити корупційну схему».
Відтак, він сподівається, що розслідування НАБУ прояснить ситуацію, хоча стан судової системи цьому не сприяє. У цьому сумнівається оглядач Іван Верстюк, котрий вважає, що «скандальна формула «Роттердам+» — це не лише історія про завищену вартість вугілля, але і про те, як Президент дав можливість заробити олігарху Ринату Ахметову, натомість отримав компенсацію».
Своєю чергою, оглядач Олег Перетяка нагадав у статті «Непохитний «Роттердам+»: як «еліта» пошила у дурні всіх українців», опублікованій в київському інтернет-виданні «Економічна правда» 14 серпня, що тарифи на електроенергію зросли для населення через маніпуляцію НКРЕКП у 2,46-2,67 разу, відтак, констатував: «Справа щодо «Роттердам+» може стати не тільки викликом для правоохоронців і суддів, а й каталізатором глибоких змін в українському суспільстві. Вона зачіпає інтереси не лише громадян і підприємств, а й політичної й економічної еліт».
«24 травня 2017 року, звітуючи перед народними депутатами, генпрокурор Юрій Луценко зауважив, що через «Роттердам+» можуть розкрадатися бюджетні кошти, а сама схема є «мафіозною загрозою». Не секрет, що основними вигодонабувачами схеми є акціонери генеруючих активів, передусім власник ДТЕК олігарх Рінат Ахметов», — нагадав журналіст.
Відтак п. Перетяка адресував генпрокуратурі й НАБУ свої запитання: «Чи є випадковістю активне скуповування дешевих акцій ДТЕК компанією ICU, де раніше працювали глава Національного банку України Валерія Гонтарєва, екс-міністр енергетики Володимир Демчишин, голова НКРЕКП Дмитро Вовк, і різке зростання вартості акцій після прийняття схеми? Чи впливав п. Порошенко на затвердження порядку формування прогнозованої ГРЦ? Правоохоронцям є над чим працювати».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply