Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 25, 2021

На залізниці «перевели стрілки»

Автор:

|

Лютий 05, 2020

|

Рубрика:

На залізниці «перевели стрілки»
Євген Кравцов

Хоча несподіванкою це рішення не стало, звільнення керівника «Укрзалізниці» (УЗ) спричинило в суспільстві низку питань. Йдеться і про сумнівну компенсацію в приблизно 6,8 млн грн (272 тис. USD), і про подальшу долю монополіста, який забезпечує 82 % вантажних і майже 50 % пасажирських перевезень в Україні. Потрібно віддати належне п. Кравцову: він усе розіграв, як по нотах. Ще 30 грудня 2019 року він подав на розгляд Наглядової ради УЗ заяву про дочасне припинення контракту «в зв’язку з переходом на роботу в публічному державному секторі». Наглядова рада після довгих вагань аж 28 січня ухвалила рішення задовольнити заяву. Останнє слово залишалося за Кабінетом Міністрів України (КМУ), причому експерти прогнозували, що уряду на прийняття остаточного рішення знадобиться, принаймні, кілька тижнів. Але вже наступного дня КМУ несподівано для всіх погодив звільнення голови правління УЗ. І втрапив у майстерно розставлену пастку.

Юридична пастка для уряду
Євген Кравцов почав працювати в УЗ 2015 року радником генерального директора, в серпні 2017-го став виконувачем обов’язків голови правління, а 10 січня 2019 року — повноцінним очільником компанії без додатку «виконувач обов’язки». Після приходу до влади Володимира Зеленського п. Кравцов перетворився на члена «старої команди Порошенка», представників якої «слуги народу» всіляко позбувалися. Проте власне щодо головного залізничника країни заяви були обтічними. І прем’єр Олексій Гончарук, і міністр інфраструктури Владислав Криклій наголошували, що кадрові рішення такого масштабу необхідно ухвалювати на підставі детального аналізу і без зайвого поспіху. Втім ситуація швидко змінилася: Гончарук із Криклієм почали регулярно заявляти про складну ситуацію в УЗ, корупцію на всіх рівнях і необхідність негайного ухвалення кадрових рішень.
Досвідчений чиновник Кравцов усе второпав і сам написав заяву на звільнення. Але при цьому дуже грамотно загнав уряд в юридичну пастку. Як виявилося, формулювання в його заяві «в зв’язку з переходом на роботу в публічному державному секторі», передбачало його призначення на посаду заступника міністра інфраструктури. Оскільки цього не сталося, то, згідно з контрактом, п. Кравцов повинен отримати шикарну «допомогу з безробіття»: компенсацію в розмірі його річної зарплати. 2018-го колишній голова УЗ повідомляв, що отримував 570 тис грн (22,9 тис. USD за тодішнім курсом) зарплати щомісяця. Якщо його зарплата не змінилася й 2019 року, то п. Кравцов отримає приблизно 6,8 млн грн (272 тис. USD за курсом станом на 1 лютого ц. р.) компенсації.
«Формальних підстав для звільнення у членів Наглядової ради не знайшлось. Якщо казати моєю улюбленою юридичною мовою: було прийняте рішення дострокового розірвання контракту з боку роботодавця з відповідною грошовою компенсацією. Вона немала, скажу одразу. Але, це — рішення акціонера. Зі свого боку, я був готовий продовжити роботу в транспортному секторі без грошових виплат за контрактом», — написав п. Кравцов у Facebook. Він пояснив, що пропонував уряду та Наглядовій раді варіант свого звільнення з посади голови УЗ без можливості виплати компенсації — шляхом переведення до Міністерства інфраструктури на посаду заступника, однак уряд цю ідею не підтримав.

Ситуація — на межі катастрофи
Хоча сам тепер уже колишній голова правління УЗ стверджує, що компанія зараз переживає чи не найкращі часи практично за всіма показниками, насправді проблем на залізниці не поменшало. Чи не найголовніша — катастрофічний стан рухомого складу. Як зазначав нещодавно Франтішек Буреш, член правління УЗ, зі загального інвентарного парку локомотивів (3,9 тис. одиниць, у т. ч. електровозів — 1,7 тис.; тепловозів — 2,2 тис.) в робочому стані — 2 250, і лише 190 одиниць (5,3 %) молодші за 25 років. Зношеність електровозів становить 94,4 %, тепловозів — 98,3 %.
Не в кращому стані й залізнична мережа (майже 19,8 тис. км без урахування окупованих територій). Швидкість руху українськими коліями через їхню зношеність украй низька — майже 93 %, на 5 тис. км давно минув термін ремонту, на 1,5 тис. км рух узагалі заборонений. На різних ділянках вона змінюється від 20 км/год. до 117 км/год. Як повідомленням інформаційної аґенції «Укрінформ», середня швидкість «звичайних» потягів — 58,2 км/год., зокрема, пасажирський нічний потяг їде в середньому 43,2 км/год., нічний експрес — 57,4 км/год. (для порівняння — в Німеччині швидкість руху реґіональних потягів, аналогу українських приміських електричок, становить у середньому 150 км/год.).
Найшвидші — «Інтерсіті+» та «Інтерсіті Hyundai» — рухаються зі швидкістю 80 км/год.: з Києва до Харкова — 4 год. 50 хв., до Львова — 5 год. 40 хв., Одеси — 7 год. 14 хв., Варшави — 15 год. 36 хв., Будапешту — 22 год. 57 хв., Бухаресту — 27 годин. Щоправда, не варто забувати, що в локомотивному парку УЗ є лише десять одиниць Hyundai.
Нікуди не поділися й корупційні схеми, зокрема, пов’язані з вантажними перевезеннями — з «відкатами» за подачу вагонів, яких катастрофічно бракує. «Дев’ять скарг із десяти стосуються саме цього питання. Там корупція як була, так і залишається. На жаль, вона організована по вертикалі. За три роки точно можна було в цьому розібратися», — розповіло «Економічній правді» джерело в уряді.

Підготовка до залізничної революції?
Варто звернути увагу, що звільнення п. Кравцова підозріло збіглося в часі із заявою прем’єра Гончарука на міжнародному економічному форумі в Давосі (Швейцарія) про намір підписати угоду про стратегічне партнерство між УЗ та найбільшим залізничним оператором Німеччини Deutsche Bahn AG, про що тижневик «Міст» писав у минулому числі. Спершу йшлося, нібито Київ має намір віддати українську залізницю німцям в управління на десять років. Потім з’ясувалося, що експерти Deutsche Bahn AG лише надаватимуть консультаційні послуги «з метою покращення якості послуг і подолання корупції». Хоча пізніше міністр Криклій таки не втримав язика за зубами: «Поки що це, умовно, радники, а в подальшому — побачимо».
Цілком можливо, що підписання остаточної угоди між УЗ і Deutsche Bahn AG, яке заплановане на початок лютого ц. р., є частиною плану з кардинального реформування української залізниці. Ще в серпні минулого року Олексій Гончарук озвучував план, згідно з яким, УЗ потрібно розділити на три частини, одна з яких відповідатиме за інфраструктуру (тобто вокзали і власне колію), а дві інші — за пасажирські та вантажні перевезення відповідно. При цьому в державній власності планують залишити тільки першу. «Особисто моя позиція: що менше держави в економіці, то краще. Звісно, там є частина, яка не може бути приватизованою, — залізничне полотно», — зазначав п. Гончарук. Наміри шефа підтримав і Владислав Криклій. Тож поява в кріслі керівника УЗ нової людини, яка так чи інакше буде ставлеником глави уряду, відкриває всі можливості для реалізації прем’єрського плану «залізничної революції».

Ігор Берчак

До слова
Наглядова рада УЗ ухвалила рішення утворити Комітет із питань комплаєнсу й антикорупції. «Комітет наглядатиме за тим, яких зусиль докладає компанія для навчання керівництва і працівників етичній поведінці при веденні діяльності і яких — для посилення боротьби з корупцією», — йдеться в повідомленні пресслужби УЗ. Очолить комітет Сергій Лещенко, колишній заступник головного редактора «Української правди», народний депутат України попереднього скликання й автор багатьох журналістських розслідувань. Нагадаємо, що в грудні 2019-го п. Лещенка призначили членом наглядової ради УЗ. Олександр Кава, колишній заступник міністра інфраструктури України, тоді повідомляв, що середньомісячна заробітна плата члена наглядової ради УЗ складає 588 тис. грн (23,5 тис. USD).
Кадрові зміни відбулися і в Національній акціонерній компанії (НАК) «Нафтогаз України». Радником Андрія Коболєва, голови правління НАК, стала Олена Зеркаль, колишня заступниця міністра закордонних справ. «У НАК до сфери її діяльності входитимуть міжнародні відносини, а також підтримка позиції компанії у міжнародних судових і арбітражних процесах, зокрема, щодо захоплених РФ активів групи «Нафтогаз» в Автономній Республіці Крим», — йдеться у повідомленні пресслужби НАК. Під час попередньої роботи п. Зеркаль відповідала за європейську інтеграцію, представляла Україну в міжнародних судах у справах проти РФ та брала участь у тристоронніх перемовинах про «зимові пакети» постачання російського газу до України в 2014-2016 рр. Упродовж двох років вона була залучена до роботи української команди у перемовинах про продовження транзиту російського газу до Європи після 2019-го.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply