Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

На догоду Ахметову український уряд зупиняє блоки на АЕС

Автор:

|

Травень 25, 2020

|

Рубрика:

На догоду Ахметову український уряд зупиняє блоки на АЕС
Рівненська АЕС

За останні два тижні вже п’ять блоків на українських атомних електростанціях (АЕС) повністю припинили свою роботу. це відбувається за вказівкою Ольги Буславець, виконувачки обов’язки міністра енергетики України. Свої дії вона пояснює тим, що через карантин і скорочення виробництва ринок споживання електроенергії стрімко впав, тому влада змушена скорочувати й обсяги виробництва.
Натомість автори програми «Гроші» стверджують, що поки державне підприємство (ДП) «Енергоатом», яке є оператором усіх АЕС України, один за одним зупиняє блоки, приватні компанії навпаки — збільшують обсяги виробництва. «Зупинка блоків АЕС відверто вигідна приватним компаніям, серед яких на ринку електроенергії є один усім давно відомий монополіст — компанія ДТЕК Ріната Ахметова, що контролює 80 % ринку електроенергії в Україні, і саме вона отримає надприбуток від таких рішень», — запевняють журналісти. В їхньому сюжеті йдеться, що вимикання атомних блоків уже похитнуло ціну на ринку і підвищило її на 15 %, наразі лише для промислових підприємств, але вже зовсім скоро можна очікувати, що ціна на кіловат виросте і для побутових споживачів.

Електрична арифметика
Арифметика ж проста: вироблена на державних АЕС електрика набагато дешевша за теплову та «зелену» (вітрову та сонячну), які продукує ДТЕК олігарха. Один кіловат виробленої сонячними панелями електрики коштує 4,25 грн, а вітрової — 3-3,5 грн. Це значно більше, ніж отримують «тепловики» (станції, які працюють на вугіллі) — 1,2 грн та АЕС — 0,67 грн. Такі високі тарифи на відновлювану енергію були встановлені спеціальним законом майже десять років тому, коли привілейованими інвесторами у цій галузі де-факто були брати Андрій і Сергій Клюєви, близькі соратники президента-втікача Януковича. Ще одна «родзинка» цього закону — «зелену» енергію ДП «Гарантований покупець» змушене викуповувати у виробників у повному обсязі. З того часу ситуація змінилася, але українські «зелені» тарифи досі залишаються одними з найвищих у світі.
За даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), частка «зелених» електростанцій у виробництві електроенергії в Україні наразі становить 8 %, а на розрахунки з ними витрачають 26 % усіх потрібних коштів. «Гарантований покупець» у квітні заявив про 12 млрд грн загального боргу перед генерацією, з них 7,17 млрд грн — перед відновлюваними джерелами енергії.
Олександр Дубинський, народний депутат України від пропрезидентської фракції «Слуга народу», порівняв українські ціни на електроенергію зі світовими: у США 1 кВт екологічно чистої енергетики коштує в перерахунку на гривню 58 коп., у Німеччині — близько 2 грн. «Якщо ми найбідніша країна в Європі, з найнижчою зарплатою, то чому повинні платити за зелений тариф найвищі ціни у світі? У нас, що — найдорожча робоча сила чи такі рідкісні сонце або вітер? А все тому, що «зеленою» енергетикою володіють такі люди, як Ахметов — йому належить близько 60 % цього ринку. Десь 20 % володіє Хорошковський, а рештою 20 % володіє група інших супербізнесменів. Там десь десятеро осіб», — пояснив він.

Атом — під забороною
Депутат зазначив, що цій групі осіб невигідна активна робота АЕС. «Саме з цієї причини близька до олігарха Ахметова Ольга Буславець й стала під різними приводами (кажучи про аварійність, низький попит тощо) призупиняти роботу енергоблоків українських АЕС і зменшувати обсяги їхнього виробництва. Ще в грудні 2019 року нібито аварійні блоки наших АЕС давали по 12,5 гВт енергії, а зараз уже 7,5 гВт — найнижчий показник потужностей за всю історію наших АЕС. Це підтверджує лише одне: Буславець працює не на народ України, а на окремо взятого олігарха», — наголосив він.
Про те, що штучна зупинка атомних енергоблоків створює величезні ризики та проблеми, а також посилює залежність галузі від олігархічних груп і становить загрозу національній безпеці, заявив і Андрій Герус, голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. «Загальна працююча потужність атомних блоків зараз становить менше 49 % від загальної встановленої потужності АЕС. Це новий історичний мінімум, такого ніколи в історії України не було. При цьому ще місяць тому атомні блоки несли потужність на 35 % більше, хоча погода не особливо відрізнялася від сьогоднішньої», — зазначив він.
Сергій Лещенко, депутат Верховної Ради попереднього скликання, нагадує, що перед цим НКРЕКП повністю заборонила імпорт електроенергії, навіть із Білорусі. «Саме цього й добивався Рінат Ахметов. Те ж саме стосується і зупинки блоків на АЕС. Їхня зупинка призведе до того, що не треба буде зупиняти сонячні станції Ахметова, що працюють на високому «зеленому» тарифі. І також додаткову частку ринку отримають вугільні станції того ж таки Ахметова», — підкреслив він.
Політик зауважив, що такі рішення коштуватимуть державі мільярдних збитків, а «Енергоатом» фактично стане банкрутом. «Але, щоб врятувати державний «Енергоатом», депутати можуть проголосувати за спеціальний закон, за яким виділять 10 млрд грн допомоги «Енергоатому» у вигляді облігацій внутрішнього державного боргу», — додав він і зауважив про двоходову схему: «Енергоатом» рятує ДТЕК, а держава рятує вже «Енергоатом». Таким чином, ДТЕК Ахметова отримує допомогу від держави, але уникає долі «ПриватБанку», тобто націоналізації.

Тарифи будуть зростати
Торік «Укренерго» видало дозволи на будівництво сонячних (СЕС) і вітрових (ВЕС) електростанцій загальною постужністю 12 гВт. Якщо впродовж наступних років усі проєкти реалізують, обсяги виробництва «зеленої» енергії в Україні майже сягнуть показників усіх українських АЕС разом узятих. Це може у рази підвищити вартість електроенергії.
«Якщо не підіймати тарифи, в «Енергоатома» не буде коштів на капітальні інвестиції та підтримання АЕС у належному технічному стані», — розповів «Німецькій хвилі» Ґеорґ Цахманн, експерт ініціативи Low Carbon, яка за підтримки федерального уряду Німеччини консультує український уряд. Також він наголошує на тому, що для збалансування цін потрібно не лише урізати «зелені» тарифи, а й подолати проблему монополізації теплової й атомної енергетики. «Рішенням проблеми у перспективі може бути примусове розчленування енергомонополій на окремі конкуруючі складові. В ідеалі — зі залученням на ринок міжнародних гравців», — зазначає п. Цахманн.
Українська екоспільнота бачить вихід із ситуації в зменшенні тарифу для гігантів на кшталт ДТЕК, але збереженні умов для об’єктів невеликої генерації. «Енергетичний підхід має бути справедливим. Коли енергетики говорять про розбалансування системи, то вони говорять насамперед про великі електростанції. А ми, активісти, говоримо про те, що Україні потрібні десятки тисяч малих сонячних електростанцій, які будуть забезпечувати потреби своїх господарів і не будуть створювати дисбалансу. Ми вимагаємо в уряду підтримати доступ до відновлюваної енергетики для простих українців, а не олігархів. Такими механізмами підтримки може бути не лише «зелений тариф», а й доступні кредитні лінії, податкові пільги тощо. Ситуація, яка зараз складається з енергетикою, вкотре демонструє, що українські політики не є слугами народу та інтересів держави, а слугами монополій і великих бізнесів», — заявила «Укрінформу» Юлія Мельник-Пашковська з міжнародної кліматичної організації 350.org.
За даними Держенергоефективності, в Україні наразі діють 24 тис. домашніх СЕС потужністю до 30 кВт. Найбільше СЕС встановили родини у Дніпропетровській (3 200), Тернопільській (понад 2 200), Київській (майже 2 000), Івано-Франківській (понад 1 800) і Закарпатській (понад 1 400) областях. «У них люди інвестували близько 500 млн USD, і вони очікують повернення своїх інвестицій», — пише інформаційна аґенція «Укрінформ».

Ігор Берчак

P. S. 19 травня розпочався збір підписів народних депутатів під листом до прем’єра Дениса Шмигаля з вимогою відправити Ольгу Буславець у відставку. Депутати погрожують, що в разі, якщо він не дослухається до цього заклику, можуть підняти питання і про звільнення самого Шмигаля, котрий, до речі, до приходу на державну службу працював директором Бурштинської ТЕС, що належить… Ахметову.

Гоп-ля
Найбільше металургійне підприємство України «АрселорМіттал Кривий Ріг» заявило, що металургійні заводи корпорації «АрселорМіттал» у Європі платять за електроенергію у 2-3 рази менше, ніж в Україні. Українська трубно-колісна компанія «Інтерпайп» заявила, що тарифи на електроенергію для промислових споживачів останніми днями квітня виросли на рекордні 38 %, що свідчить про дії уряду, спрямовані на користь приватного монополіста.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply