Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

МВФ відмовився позичати Києву гроші через провал антикорупційних реформ

Автор:

|

Серпень 25, 2016

|

Рубрика:

МВФ відмовився позичати Києву гроші через провал антикорупційних реформ
Петро Порошенко та Крістін Лагард

Петро Порошенко та Крістін Лагард

Напередодні Дня незалежності, 22 серпня, Україна отримала прикрий, хоча й цілком прогнозований «подарунок». Стало відомо, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) не включив до порядку денного наступного засідання Ради директорів питання оцінки реформ, що проводяться урядом України в рамках програми співпраці з МВФ. Як наголошується на сайті Фонду, розклад засідань Ради складено до 31 серпня, проте українське питання в ньому відсутнє. До кінця місяця Фонд розгляне питання співпраці з Йорданією, Екваторіальною Ґвінеєю та Сербією.

Без мільярдів доларів та євро
На практиці це означає, що Україна залишилася без усіх видів міжнародної фінансової допомоги. Відмова МВФ виділити черговий транш (від одного до 1,7 млрд USD) також автоматично позбавляє Київ 1,2 млрд EUR макрофінансової допомоги від Європейського Союзу (ЄС), мільярда доларів державних гарантій від США та кредитів на закупівлю газу в європейських партнерів. Система міжнародних угод, укладених Україною, передбачає пріоритетність траншу МВФ, без якого інші партнери мають право призупинити виділення коштів.
«Неотримання зовнішнього фінансування означає розрив у бюджеті на десятки мільярдів гривень. Доведеться йти на надзвичайно непопулярні рішення, секвестр бюджету, інші заходи, що можуть спричинити соціальні бунти», — заявив Олександр Данилюк, міністр фінансів України.

Мінус 825 гривень
Причому, як здійснити секвестр, наразі в Києві, здається, не знає ніхто. До кінця року залишилося якихось чотири місяці, і в кого забрати фінансування — незрозуміло. Раніше за таких умов «різали» надбавки силовикам, але в умовах неоголошеної війни з Російською Федерацією (РФ) ніхто не зважиться забирати гроші у людей зі зброєю. Залишаються студенти, пенсіонери, вчителі та лікарі, котрі й без того заробляють копійки. Перша ластівка вже прилетіла: українське студентство, незважаючи на канікули, активно обговорює в соціальних мережах урядову пропозицію скасувати із 1 січня 2017-го студентські стипендії. За задумом чиновників, виплати від держави мали б отримувати лише соціально незахищені категорії студентів: інваліди, позбавлені батьківського піклування, з малозабезпечених сімей тощо. Українська асоціація студентського самоврядування негайно попередила уряд: у випадку скасування стипендій чекайте на страйки і мітинги.
Зазначимо, що більшість студентів українських вищих навчальних закладів отримує освіту на комерційній основі, державні стипендії отримують не більше 5-10 % (залежно від факультету). На 825 грн молоді люди мають прожити місяць: оплатити гуртожиток, щоденне добирання на навчання в громадському транспорті, харчування тощо. Зрозуміло, що без допомоги батьків на такі гроші вижити неможливо. Й так само зрозуміло, що навіть цей мізер для багатьох у сучасній Україні є важливим джерелом доходу.
Треба думати, що й вчителі, лікарі й інші бюджетники навряд чи радо сприймуть чи то врізання, чи заморожування своїх, і без без того нікчемних зарплат. Тож перспектива соціальних бунтів, на жаль, вимальовується все рельєфніше.

Туманні перспективи
Але й цим потенційні проблеми української економіки не обмежуються. Зрив співпраці з міжнародними кредиторами також негативно відіб’ється на підготовці проекту бюджету на 2017 рік. «Ми повинні дивитися на середньотермінову, а краще — на довготермінову перспективу. Ми маємо оцінювати взаємодію з МВФ виходячи не з того, чи потрібні нам гроші в даний момент, а орієнтуючись на те, куди хочемо вийти через три роки. Співпраця з МВФ — це завдання не тільки 2016 року. Адже Фонд не просто підтримує нашу програму реформ. Кожен транш — це чіткий сигнал для інвесторів, що зміни відбуваються, і що в Україну можна вкладати гроші. А інвестиції — це основа для нашого зростання», — заявив Олександр Данилюк, міністр фінансів України. Він, до речі, за інсайдерською інформацією, готовий подати у відставку через зрив співпраці з МВФ.

Імітація реформ
Головна причина відсутності українського питання в порядку денному роботи Ради директорів МВФ — ганебний провал запуску електронного декларування доходів і активів держслужбовців. Нагадаємо, що від 15 серпня система е-декларування формально запрацювала — сайт Національної агенції зі запобігання корупції відкрив доступ до відповідного інтерфейсу. Але без відповідного сертифікату захисту. В попередньому числі «Міст» докладно описав різноманітні бюрократичні підтасовки, завдяки яким його видачу відверто завалила Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації та Держцентр кіберзахисту та протидії кіберзагрозам, який мав провести експертизу захищеності системи (тобто неможливість зовнішнього в неї втручання).
За відсутності сертифікату захисту в корупціонерів, по суті, з’явився дозвіл на безкарне приховування доходів. «Подавши недостовірну інформацію до системи електронного декларування до отримання нею сертифікату, особа не буде притягнута до карної відповідальності, оскільки така декларація не може бути належним доказом у суді», — заявила Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем’єр із питань європейської й євроатлантичної інтеграції України.
«Ми дуже розчаровані й занепокоєні неповним запуском системи електронного декларування активів. Сертифікація — найголовніша умова для роботи такої системи для сприяння боротьбі з корупцією, відповідно до зобов’язань України перед ЄС і міжнародним співтовариством», — заявило Представництво ЄС в Україні. «Запуск неповної системи е-декларування може негативно вплинути на репутацію України», — написала у Twitter Джудіт Гуф, посол Великої Британії в Україні.
Але найбільш категорично висловився головний кредитор України. Крістін Лагард, директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду, офіційно попередила прем’єра Володимира Гройсмана, главу Адміністрації Президента Бориса Ложкіна, міністра фінансів Олександра Данилюка та міністра юстиції Павла Петренка: «Без сертифікації система не буде ефективною і в такому вигляді не забезпечить виконання урядом України зобов’язань за програмою співпраці з МВФ».

Тиждень на порятунок ситуації
Наразі зберігається примарний шанс урятувати ситуацію. Для цього потрібно, щоб система е-декларування була повністю запущена до 1 вересня з усіма необхідними сертифікатами безпеки. За правилами МВФ, для скликання чергової ради директорів потрібно мінімум два тижні. Якщо керівництво держави нарешті усвідомить, що імітацією реформ задурити голову західним партнерам не вдасться, й потрібно реально запроваджувати жорсткі й ефективні антикорупційні реформи, то ще цієї осені Україна може отримати такий необхідний транш МВФ та інші пов’язані з ним види міжнародної допомоги.
«Ми працюємо з нашими міжнародними партнерами не за формальною ознакою, тобто потрібні реальні якісні зміни, а не сумнівні напівзаходи. Електронна система — ключовий елемент боротьби з корупцією. Потрібно, щоб вона запрацювала повноцінно. Це надзвичайно важливо і для нас, і для наших міжнародних партнерів», — наголосив міністр Данилюк.
Ще категоричнішим був п. Гройсман: «Система електронного декларування активів чиновниками, створена в рамках виконання зобов’язань України щодо боротьби з корупцією, має бути повноцінно запущена в роботу не пізніше 1 вересня»!
Золоті слова. І як вчасно. Тож, почекаємо тиждень і все побачимо самі.

Ігор Берчак

Довідка
МВФ схвалив програму співпраці з Україною з використанням механізму розширеного фінансування в березні 2015-го терміном на чотири роки і обсягом фінансування 17,5 млрд USD. Торік Україна отримала за програмою два транші — 5 млрд USD і 1,7 млрд USD. Восени 2015-го Київ мав пройти другий перегляд програми і отримати третій транш у розмірі 1,7 млрд USD, проте ситуацію ускладнили проведені в жовтні вибори до місцевих рад, а потім серйозні політичні суперечки навколо податкової реформи та формування бюджету на 2016 рік, і співпрацю з МВФ було фактично заморожено. На початок 2016-го політичне протистояння гілок влади в Україні посилилося.
Крістін Лагард закликала українську владу вирішити політичне протистояння та здійснити низку термінових заходів для подолання корупції, проте перемовини з Фондом були відновлені лише наприкінці квітня з приходом до влади нового уряду на чолі з Володимиром Гройсманом. Сторони повернулися до другого перегляду програми співпраці й, як запевняла українська влада, узгодили всі спірні моменти щодо Меморандуму, що включає оцінку реформ і завдання на майбутнє.
Очікувалося, що Меморандум буде підписано на початку липня ц. р., а наприкінці липня пройде засідання Ради директорів МВФ, за рішенням якого Україна могла б отримати третій кредитний транш. Його обсяг був також предметом обговорення — від 1 до 1,7 млрд USD. Проте Меморандум так і не був підписаний, а засідання Ради директорів не відбулося.

Гоп-ля
За перше півріччя ц. р. з очікуваних 7,74 млрд грн конфіскованих від корупційних злочинів грошей в український бюджет було повернуто… 78,382 тис. грн! Про це повідомила Дарина Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції. «Ці гроші мали б бути скеровані у спецфонд і на зміцнення обороноздатності країни, але повернуті лише смішні копійки», — наголосила вона.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply