Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

МВФ хоче звузити співпрацю з Україною

Автор:

|

Травень 16, 2020

|

Рубрика:

МВФ хоче звузити співпрацю з Україною
Джеррі Райс

Транш, який підприємці й економісти називають чи не єдиною надією на порятунок економіки під час коронавірусної кризи, поставили «на павзу».

Stand-by замість EFF
Джеррі Райс, представник Міжнародного валютного фонду (МВФ), повідомив 7 травня, що організація не підпише угоду про 36-місячне розширене фінансування України за програмою EFF (5,5 млрд USD). А також пояснив: «Враховуючи безпрецедентну невизначеність економічних і фінансових перспектив та необхідність зосередити фокус на короткотерміновому стримуванні та стабілізації, перемовини перемикнулися на 18-місячну програму Stand-by, яка може забезпечити підтримку платіжного балансу та посилення відповіді влади (на час пандемії коронавірусу. — Авт.). Коли ситуація стабілізується — фокус знову може зміститися на вирішення проблем довгострокових структурних реформ в Україні, щоб сприяти більш сильному й більш інклюзивному зростанню».
Райс не повідомив обсягу нової програми Stand-by. Тож нагадаємо, що попередня програма співпраці України з МВФ, також у форматі Stand-by, завершилася 18 лютого ц. р. та передбачала кредит у 3,9 млрд USD.
Владислав Рашкован, заступник виконавчого директора від України в МВФ, уточнив, що «остаточних рішень ще немає, й пояснив: «У фонді розуміють, що державам складно планувати довготермінові реформи після удару, якого завдали економіці пандемія та карантин. Це проблеми багатьох урядів. І зміна програм не є специфічним рішенням для України — поки що загалом це позиція фонду в багатьох країнах. Вона може помінятися, але за останні два місяці МВФ не затвердив жодної нової програми EFF».
За словами п. Рашкована, в антикризових умовах у МВФ є для запобігання неґативних наслідків кризи інші програми, зокрема, і stand-by. Кошти за ними отримати легше.
Заступник виконавчого директора від України в МВФ додав: «Кошти можуть бути спрямовані до бюджету для часткового покриття дефіциту. Такі програми спрямовані не на структурні реформи, а на допомогу країнам у фінансуванні витрат на медицину, на формулювання адекватної кризі монетарної та фіскальної політики, на збереження фінансової стабільності, а потім будуть сфокусовані на виході економік із кризи».
«Stand-by — більш адекватний продукт від МВФ у такій ситуації, яка склалася подолання кризи, викликаного пандемією. І не тільки для України — такий продукт запропонували й іншим країнам. Фонд зараз не обговорює нові програми EFF, — пояснив він.

У чому ж зрада?
Заступник виконавчого директора від України в МВФ нагадав: «Програма EFF, яку обговорювали до цього, була на три роки і на суму 8 млрд USD. У рамках цієї програми впродовж наступних 18 місяців до кінця 2021-го ми планували отримати від МВФ 5 млрд USD і ще 3 млрд USD — в 2022-2023 рр. У рамках Stand-by обговорюємо отримання впродовж наступних 18 місяців тих же 5 млрд USD від МВФ. У чому ж зрада? А її немає. Умови отримання цих коштів упродовж 2020-2021 рр. легші, аніж отримання тих же 5 млрд USD у рамках програми EFF. Нова програма не вимагає «титанічних» зусиль для просування структурних реформ».
Відтак п. Рашкован вважає: «Влітку 2021 року Україна зможе почати підготовку до отримання нової програми розширеного фінансування EFF, щоб отримати його після закінчення SBA. І тоді за цей час Україна отримає не лише більше 10 млрд USD допомоги міжнародних фінансових організацій 2020 року, а й повернеться до обговорення більшої суми нового фінансування від МВФ, якщо, звісно, Україні ці кошти будуть потрібні».
Міністерство фінансів України того ж дня заявило: «У зв’язку з масштабною фінансово-економічною кризою в усьому світі через поширення Covid-19 і загальною економічною невизначеністю щодо тривалості та інтенсивності наслідків пандемії МВФ змінив підходи до тривалості програм із країнами, та пропонує варіант продовження співпраці з Україною за коротшою програмою кредитування Stand-by. Основна відмінність між програмами — у термінах їхньої реалізації: три і півтора роки відповідно. При цьому сума програми на відповідні періоди залишається незмінною».
У фінансовому відомстві запевнили, що перемовини з МВФ тривають і «питання щодо модальності програми (EFF чи Stand-by) ще дискутується». Український уряд планує фіналізувати перемовини з МВФ наступного тижня.
Яків Смолій, голова Національного банку України (НБУ), заспокоїв: «Кошти, які Україна отримає за цією програмою 2020-го і 2021 року є такі ж, які ми отримували по програмі розширеного фінансування, тобто близько п’яти мільярдів. До цих коштів додається пов’язане фінансування донорів, які долучаться після підписання програми з МВФ. Це і Світовий банк, Європейська комісія, і допомога урядів Канади й Японії».

«Це ні про що»
Але Борис Кушнірук, експерт із економіки, вважає: «Програма EFF була кращою для України, бо відкривала дорогу до стабільнішого фінансування МВФ на триваліший термін, а 18-місячна Stand-by — це ні про що. Вона не дозволяє так широко планувати».
Він погодився, що Stand-by отримати легше, але вважає, що це матиме неґативні наслідки для бюджету, позаяк цей кредит доведеться погасити до кінця 2021-го. А EFF дала б Україні майже вдвічі більшу суму та вдвічі більше часу для її погашення.
«Якщо гроші йдуть на покриття дефіциту державного бюджету, то потім саме з бюджету ці гроші треба витягнути і повернути. А як? Їх фізично не буде. В мене велике питання у спроможності України повернути ці гроші до закінчення програми: надто великий дефіцит (300 млрд грн) і ми ще не розуміємо чи будемо спроможні фінансувати навіть найнеобхідніші видатки в наступні роки», — зауважив експерт.
Коли НБУ встановив офіційний курс гривні на 8 травня на рівні 26,8185 за 1 USD, то вона, таким чином, зміцнилася до долара на 12 копійок. Але фінансовий аналітик Максим Пархоменко попередив: «Без траншу МВФ Україна зможе протягнути до осені, але наслідки будуть дуже серйозними. У разі відсутності траншу МВФ курс долара до гривні підніметься вище позначки в 30 грн за 1 USD».
Експерт нагадав, що для траншу необхідно провести реформи і підписати програму з МВФ. За його словами, зараз уряд намагається маневрувати, а Мінфін всіма способами намагається переконати ринок, що є успіх у перемовинах і транш буде.
«Даючи ринку надію і вселяючи віру в майбутню співпрацю з МВФ, Мінфін може легше позичати на зовнішньому та внутрішньому ринку, не маючи потреби в грошах МВФ. Ця історія дуже добре працювала раніше, коли після зміни влади Володимир Зеленський декларував роботу з МВФ, але по факту від розмов за рік до дій ми так і не перейшли», — пояснив п. Пархоменко.

«На повідку»
Експерт також зауважив: «Однозначно сказати ринку, що ми не працюємо з МВФ, означає закрити доступ до боргового ринку, створити проблеми бюджету та посіяти на ринку паніку. У зв’язку з цим так довго тягнуться перемовини з МВФ. Складається відчуття, що їх використовують як фактор стабілізації, а не дієвий механізм отримання грошей».
І водночас застеріг: «В такому становищі Україна може протягнути до осені. В цей період нас чекають великі виплати за боргами. Розібратися з ними ми можемо за рахунок нового кредиту від МВФ, позичивши гроші на ринку або урізавши витрати бюджету. Можливості для позик на ринку будуть відкриватися ближче до кінця літа. Швидше за все, покрити дефіцит за рахунок зовнішніх ринків у такий короткий термін не вдасться. Через це треба буде позичати гроші в МВФ у подальшому. Якщо ситуація на ринках буде позитивною, співпраця з МВФ буде обмежена».
А інвестиційний банкір Сергій Фурса пояснив заміну EFF на Stand-by так: «МВФ бачить, що від України не варто очікувати структурних реформ. Це і період кризи, коли треба підтримувати штани, і який об’єктивно унеможливлює низку реформ, наприклад, проведення приватизації, яка була частиною програм структурних реформ. І відсутність політичної волі до реформ як у кадрових рішеннях, так і у відкаті багатьох реформ».
Тож він дійшов такого висновку: «МВФ підстраховується. Залишає Україну на короткому повідку. І це добре. Тому що цей повідець не для українського народу, а для української влади. Яка показує бажання повернутися до практик часів Януковича. А це загрожує економічною кризою. Й іншими неприємними моментами. Для українських платників податків це добре. МВФ змінює програму, залишаючись приятелем України, але не довіряючи українській владі. Зрештою, українська економіка отримає підтримку, а українська влада не отримає простір для маневру, щоб обдурити».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply