Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

«Мотор Січ» може потрапити під контроль КНР або РФ

Автор:

|

Червень 06, 2020

|

Рубрика:

«Мотор Січ» може потрапити під контроль КНР або РФ

Китайці можуть заволодіти унікальними розробками Запорізького машинобудівного конструкторського бюро «Прогрес».

Російський інтерес
Приводом для цієї публікації слугувало повідомлення блогера Олексія Рейнса, що контрольний пакет акцій одного зі світових лідерів виробництва авіадвигунів — української компанії «Мотор Січ» — уже належать китайському державному банку. А отже, уряду Китайської Народної Республіки (КНР). Бо китайська компанія Beijing Xinwei Technology Group, яка придбала торік разом із офшорною компанією Skyrizon Aircraft Holdings Ltd понад 50 % акцій компанії «Мотор Січ», остаточно збанкрутувала.
Українська інформаційна аґенція УНІАН з’ясувала, що Ван Цзінь, власник Beijing Xinwei Technology Group, придбав акції української компанії за кредити від China Development Bank. Відтак попередила: «Акції перейдуть у власність банку, який зможе розпродати їх частинами кому завгодно, приміром, росіянам, або продати назад державі Україна».
Натомість київський «Оборонно-промисловий кур’єр» пояснив 24 квітня в публікації «Підприємством «Мотор Січ» міг заволодіти «фінансовий шахрай»: «Всі активи Xinwei Group і корпоративні права контролюючого акціонера Ван Цзіня й інших його офшорних компаній, які в порушення чинного законодавства України придбали акції «Мотор Січі», за рішенням відповідних судових інстанцій України й КНР заарештовані».
Тож висновок такий: «Очікування чинного керівництва «Укроборонпрому» на передавання 25 % корпоративних прав компанії «Мотор Січ» у державний концерн «Укроборонпром» і надходження до бюджету України 100 млн USD у разі отримання дозволу Антимонопольного комітету України (АМКУ) на концентрацію від підприємств, радше, не виправдаються».
Світові фінансові видання називають Ван Цзіня «великим казкарем» і «шахраєм», котрий співпрацює з підприємствами Російською Федерації (РФ) й їхньою Федеральною службою. Це може завдати неабиякої шкоди «Укроборонпрому» — з огляду на те, що така співпраця здатна стати підставою для застосування західними країнами — партнерами України — санкцій до державного концерну за співпрацю з країною-аґресором».

АМКУ ще не завершив
Відтак контроль КНР над українським підприємством не лише може призвести до його банкрутства, а й дозволив би спецслужбі країни-аґресора відрапортувати, що виконання спецоперації зі знищення українського оборонного підприємства завершено. Адже й Айварас Абромавічус, генеральний директор «Укроборонпрому», зізнався: «За чутками, є побоювання, що за китайськими покупцями «Мотор Січі» стоїть російський інтерес. Давайте дочекаємося впродовж двох місяців вердикту АМКУ».
А інформаційна аґенція Reuters повідомила, що АМКУ ще не завершив «власне розслідування й очікує отримати більше документів до того, як вирішити, чи варто санкціонувати продаж». І що «київський суд відхилив звернення китайських інвесторів щодо розморожування акцій українського виробника авіадвигунів, що стало невдачею для компанії з КНР, яка намагалась його придбати».
«Reuters» пояснила: «Skyrizon Aircraft Holdings Ltd придбала контрольний пакет акцій компанії «Мотор Січ», але вони були заморожені в очікуванні розслідування Служби безпеки України (СБУ). Суд вирішив залишити акції в замороженому стані, посилаючись на те, що СБУ продовжує вивчати питання, чи не саботуватиме продаж «Мотор Січі» національну безпеку шляхом передачі чутливих технологій до чужих рук».
Щоправда директор українського «Запорізького машинобудівного конструкторське бюро «Прогрес», чиї авіадвигуни застосовують на 64 типах літальних апаратів у понад ста країнах світу, запевняв, що його «унікальні розробки залишаться інтелектуальною власністю підприємства». Й їх не продаватимуть разом із акціями компанії «Мотор Січ».
Однак «Радіо Свобода» повідомило: У китайському місті Чунцін уже збудували завод для виробництва продукції за українськими технологіями «Мотор Січі», але він наразі не працює в очікуванні на завершення оборудки». «В СБУ ще 2018 року повідомляли про підозру, що всупереч українському законодавству, іноземці здійснили опосередковану концентрацію контрольного пакету акцій компанії «Мотор Січ» й оформили його на шість офшорних компаній і фізичну особу. Цією особою виявився китайський мільярдер Ван Цзін. 2017-го за клопотанням СБУ суд узяв під арешт 41 % акцій компанії «Мотор Січ» — ще тоді з офіційних документів випливало, що цей громадянин КНР володів цією часткою акцій української компанії через підконтрольні йому структури».

США — проти
Юрій Терентьєв, голова АМКУ, пояснив: «Сполучені Штати можуть знайти підтвердження, що китайська сторона присутня в ланцюжку поставок «Вертольотам Росії». Виникне ситуація, коли «Укроборонпром» і «Мотор Січ» опиняться під американськими антиросійськими санкціями. За такого сценарію інші українські підприємства та банки, які фінансують концерн, також опиняться під санкціями».
А Джон Болтон, колишній радник президента США з питань національної безпеки, попереджав: «США, як і Україна, мають систему схвалення контрактів, пов’язаних із військовими технологіями, і виходять із принципу, за яким контракти, які загрожують нацбезпеці, блокують. Військові та чутливі технології не мають потрапити до супротивників або потенційних супротивників».
Вільям Тейлор, тимчасово повірений у справах США в Україні, своєю чергою, заявив: «США сподіваються, що «Мотор Січ» не продадуть КНР. Зараз відбувається пошук інвесторів, і вже є кілька зацікавлених компаній, як американських, так і неамериканських».
«Там є реальне зацікавлення, вже проводять «дью ділідженс» (перевірка об’єкту інвестування. — Авт.), візити на завод. Перевіряють фінансову ситуацію. Продаж компанії ще не закритий і є непоганий шанс усе переглянути. Мотивом для перегляду може стати фінансовий стан очікуваної компанії-покупця з КНР, оскільки надходили новини про проблеми пов’язаних із покупцем інших китайських компаній», — запевнив дипломат.
А американський часопис The Wall Street Journal написав із посиланням на джерела в адміністрації президента США, що Ерік Прінс, виконавчий директор військово-охоронної компанії Frontier Services Group, обговорює придбання компанії «Мотор Січ». Бо остерігається, що її купівлею китайці «підвищать оборонні позиції КНР».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Володимир Гаврилов, колишній аташе з питань оборони України в США:
— Американці зацікавлені тільки в тому, щоб технології «Мотор Січ» не потрапили до КНР. Прагматичний уряд президента Трампа не керується емоціями, їх мало цікавить соціальна ситуація на цьому заводі. Їх турбувало тільки те, щоб цікаві технології не потрапили до стратегічного конкурента. Відповідно, вони просто вимагали не віддавати ці технології. У цій ситуації було б логічно отримати від США альтернативу шляхом створення спільного проєкту для компенсацій корпорації.

Юрій Романенко, експерт із міжнародної та внутрішньої політики Українського інституту майбутнього:
— Наївно припускати, що у КНР і РФ немає доступу до напрацювань 1970-х рр. Нові технології Україна практично не народжує, а в умовах жахливої деградації системи освіти з кожним роком це робити все складніше. Тому арґумент, що Україні важливо утримати технології цих двигунів за будь-яку ціну, смішний. Не стоїть питання, буде чи не буде виробляти Китай ці двигуни. Буде. Стоїть питання, коли і в якому обсязі він налагодить виробництво.

Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Concorde Capital:
— Співпраця між компанією ««Мотор Січ» і російськими авіаційними холдингами після 2014 року не припинилася. Це можна побачити, до прикладу, у річних звітах холдингу «Вертольоти Росії», який до 2017-го розкривав суми передплат за замовлену продукцію. Передплати «Вертольотів» на користь компанії «Мотор Січі» складали 60, 29 та 10 млн USD на кінець 2014-го, 2015-го та 2016 року, відповідно (починаючи з 2017-го, ці дані офіційно засекретили). Якщо ті двигуни і технології так потрібні китайцям, то продати їх разом із компанією «Мотор Січ», але не за 100 млн USD для бюджету, а за мільярд-два (те, що американці так переймаються продажем — хороший привід передомовлятися з китайцями по ціні). Якщо американці так не хочуть цієї угоди, треба з ними говорити про адекватні вигідні українській стороні альтернативи. Нові великі контракти.

Як раніше повідомляв «Міст», США хочуть заблокувати продаж КНР українського підприємства «Мотор Січ».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply