Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

Москва може повністю зупинити Київський метрополітен

Автор:

|

Квітень 20, 2017

|

Рубрика:

Москва може повністю зупинити Київський метрополітен

Якщо метро в Києві зупиниться, на українську столицю чекає колапс. Можливо, на це й розраховує російський окупант

Зараз Київський метрополітен працює за рахунок накопичених ресурсів. «У таких умовах столичне метро може пропрацювати не більше місяця, оскільки працівникам підприємства потрібно виплачувати заробітну плату, а рухомий склад не може виїхати на лінію без планового огляду, який також вимагає витрат», — заявив Сергій Майзель, керівник Департаменту транспортної інфраструктури Київської міської державної адміністрації (КМДА).

100 вагонів і 50 судових засідань
Стоп-кран готова зірвати Російська Федерація (РФ). Проблема в тому, що ще 2009 року КМДА уклала угоду з російським підприємством «Укррослізинг» про залучення 100 вагонів метро на умовах лізингу (тобто, довготермінової оренди). Зрозуміло, що за часів Януковича Київський метрополітен мало переймався розрахунками з російської компанією. В період з 2010-го по 2013 рік Київ заборгував за вагони майже 2 млрд грн.
Але потім Путін розпочав проти України гібридну війну, в якій, як відомо, не гребує жодними засобами. Тут і згадали про вагони київського метро. Влітку 2016-го компанія «Укррослізинг» звернулася до одного з районних судів Києва, який виніс ухвалу про арешт тих самих 100 вагонів (загальний парк Київського метрополітену становить приблизно 800 вагонів).
З червня 2016-го Віталій Кличко, міський голова Києва, гримав у двері Верховної Ради (ВРУ), Кабінету Міністрів (КМУ), Ради національної безпеки й оборони (РНБО) з вимогою скасувати кабальне рішення попередньої влади про лізинг вагонів метро. Але реакції не було. На початку березня ц. р. столичний мер звернувся ще раз. «Результат — такий самий», — зазначив він.
У підсумку столичний метрополітен опинився на межі колапсу. «16 березня за рішенням Апеляційного господарського суду Києва виконавча служба заарештувала рахунки «Київського метрополітену» в зв’язку з боргом у майже 2 млрд грн за 100 вагонів, придбаних в «Укррослізингу», — заявив Віталій Кличко. — На жаль, є загроза зупинки метро, що стане величезною проблемою для всього транспортного забезпечення столиці».
Водночас підстави для блокування вимог російської компанії існують. Депутати Київради попросили ВРУ, КМУ і Службу безпеки України, щоб вони звернулися до РНБО з проханням включити російське підприємство «Укррослізинг», якому метрополітен винен гроші, в список санкційних. Як пояснив Ілля Сагайдак, заступник голови КМДА, «Укррослізинг» пов’язують із російською компанією «ВЕБ-лізинг», яка є «донькою» «Внешэкономбанку» Росії та контролюється урядом РФ (як відомо, проти «Внешэкономбанка» запроваджено санкції на державному рівні). «Це дозволить не допустити списання величезного боргу на користь країни-аґресора», — пояснив п. Сагайдак. Паралельно подано касацію на рішення суду, але засідання по справі поки що навіть не призначено.
Олександр Кава, радник міністра інфраструктури, розповів, що загроза зупинки метро — цілком реальна. «Якщо рахунки підприємства заблоковані, то функціонувати в звичайному режимі практично неможливо. З іншого боку, ці 100 вагонів можуть забрати, що позначиться на роботі принаймні двох гілок Київського метро», — запевняє він. За словами Ростислава Кравця, старшого партнера юридичної компанії «Кравець і партнери», арешт рахунків спричинить якщо і не колапс підземки, то зниження рівня безпеки для пасажирів. «Заблоковані рахунки суттєво ускладнюють проведення всіх поточних робіт, у т. ч. ремонтних. Що стосується суто юридичного боку, то намагатися уникнути сплати боргу після програних судів в Україні — завдання малоперспективне», — вважає експерт.
За словами Наталії Макогон, речниці столичного метро, за останні два роки відбулося понад 50 судових засідань у цій справі. Як Андрій Осадчук, заявив екс-голова тимчасової комісії при Київраді, комісія дійшла висновку, що, по суті, Київський метрополітен і бюджет міста Києва вже сплатили вартість цих 100 вагонів. «Понад 800 млн грн «Укррослізингу» вже сплачено. Тобто, дискусії йдуть виключно про надприбутки цієї компанії, які вони хочуть отримати штучним юридичним шляхом», — переконаний п. Осадчук.
Зрештою, зі загальної суми програшу київських метрополітенівців (1,96 млрд грн) безпосередньо заборгованість з оплати вагонів становить лише 0,36 млрд, ще 0,11 млрд — це заборгованість з оплати відсотків за користування предметом лізингу, 0,23 млрд грн припало на інфляційні втрати. Але набагато більшу суму склав такий собі «коефіцієнт коригування» в розмірі 1,19 млрд грн.
Зазначимо, що російські претензії можуть поставити грубий хрест на основному транспортному підприємстві української столиці. Уперше за останні 15 років Київський метрополітен відзвітував, що за результатами фінансово-господарської діяльності отримав торік прибуток у 76 млн грн (це приблизна вартість двох нових вагонів метро). І майже відразу після цієї оптимістичної новини прес-служба метрополітену поширила повідомлення, що через зростання вартості електроенергії втричі та збільшення мінімальної заробітної плати до 3,2 тис. грн метрополітен знову очікує збиток до 1 млрд грн. А тут ще й майже два мільярди, які вимагають росіяни…

Подарунок сепаратистам
Поза тим Україна втрачає не лише вагони метрополітену, але й загалом рухомий залізничний склад. Як повідомила прес-служба «Укрзалізниці» (УЗ), в результаті торгової блокади окупованих частин Донецької та Луганської областей, було втрачено чверть парку вантажних вагонів. На непідконтрольних Україні територіях залишилося 29 375 вантажних вагонів, пише «БізнесЦензор». Нагадаємо, що загальний парк вантажних вагонів УЗ становить приблизно 104 тис. штук.
Крім цього, на окупованій промосковськими бойовиками території Донбасу залишилося 226 тепловозів, 68 електровозів, 49 дизель-секцій і 94 електросекції, які належать УЗ. Для порівняння, загалом, станом на жовтень 2016-го, в УЗ працювало 2,4 тис. тепловозів і 1,3 тис. електровозів.
Брак рухомого складу вже дається взнаки. В березні ц. р. Одеська залізниця запровадила тимчасове обмеження на здійснення вантажних залізничних перевезень. Головна причина — відсутність необхідної кількості електровозів. Як повідомив в ефірі «Еспресо.TV» Володимир Омелян, міністр інфраструктури України, це завдало шкоди учасникам ринку залізничних перевезень в розмірі не менше 5 млн USD.
А попереду — найгарячіша пора року для залізничників. Після збору врожаю до українських портових міст потягнуться ешелони збіжжя, призначеного на експорт. Як зазначають експерти аналітичної агенції Agriculture, цьогоріч в Україні очікується врожай основних зернових культур (пшениці, кукурудзи й ячменю) в обсязі приблизно 59 млн т. З них, за прогнозами, на внутрішнє споживання піде 24,5 млн т, на експорт — 34,6 млн т, в т. ч. борошно.
Усі ті мільйони тонн спочатку потрібно буде перевезти залізницею, щоб потім перевантажити на морські судна для доставки закордонним замовникам. Водночас ще наприкінці 2016-го Іренеуш Василевський, член правління УЗ, бідкався, що для забезпечення повноцінних перевезень їм бракує близько 100 локомотивів.

Ігор Берчак

Довідка
Київський метрополітен складається з трьох ліній, експлуатаційна довжина яких становить майже 70 км — загалом 52 станції з трьома підземними комунікаційними вузлами в центрі міста. Після відкриття 6 листопада 1960 року він став третім метрополітеном у СРСР після московського та ленінградського. Станція «Арсенальна» є найглибшою станцією метрополітену в світі (розташована на глибині 105,5 м (відстань від поверхні землі до платформи), а наступна станція «Дніпро» є надземною, тому цей перегін є ще й світовим рекордсменом з перепаду глибин. Автори станції «Золоті ворота» 1991-го були відзначені Державною премією України з архітектури. На всіх станціях Київського метрополітену присутнє покриття операторів мобільного зв’язку. Вартість однієї поїздки становить 4 грн. Однак уже найближчим часом проїзд у київському метро може здорожчати на 50 %. «Плануємо підіймати ціну, бо подорожчала електроенергія. Подорожчала в рази, а це — основний ресурс, який ми використовуємо для перевезень», — зазначив у інтерв’ю ТСН Дмитро Пеклун, заступник керівника Київського метрополітену. Крім того, за його словами, постійно дорожчають комплектуючі, витратні матеріали, індексується і зростає зарплата. «Підприємство не може собі дозволити працювати в збиток», — наголосив п. Пеклун.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply