Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Місія МВФ відновила роботу в Україні

Автор:

|

Жовтень 24, 2013

|

Рубрика:

Місія МВФ відновила роботу в Україні

В Україні розпочала роботу технічна місія Міжнародного валютного фонду (МВФ), висновки якої можуть вплинути на подальший перебіг перемовин щодо відновлення співпраці з цією інституцією. Експерти очікують, що цього разу українська влада буде поступливішою в питанні підвищення тарифів і бюджету, а фонд може змінити своє ставлення до валютного регулювання в Україні. За півтора тижня місія МВФ має проаналізувати економічну ситуацію в Україні та вивчити заходи уряду щодо її стабілізації. 

Нагадаємо, що попередня програма stand-by завершила свою дію ще торік. Відтоді українська влада заявляє про необхідність відкриття нової кредитної лінії обсягом близько 15 млрд USD. Ці кошти насамперед необхідні для проведення виплат за попередніми кредитами МВФ: у жовтні-листопаді ц. р. країні належить виплатити фонду три транші на загальну суму 1,57 млрд USD. Ще 2,5 млрд USD потрібно виплатити 2014-го.
У Кабінеті Міністрів розраховують на те, що переговори з МВФ завершаться успіхом ще цьогоріч. За словами джерела в урядових колах, проект бюджету на 2014 рік був підготовлений виходячи з того, що угоду таки буде підписано. Схожі очікування є й у Міністерстві фінансів, повідомив керівник одного з великих банків з іноземним капіталом.
«У нас традиційно пов’язують підписання Асоціації з ЄС і угоду з МВФ, вважаючи, що обидві – у нас «у кишені». Насправді це не так, і на Україну чекають дуже складні перемовини з МВФ», — упевнений Олег Устинко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера. Неспроможність уряду продовжити співпрацю з МВФ серйозно позначається на економіці України та реальному секторі.
Минулого місяця міжнародна рейтинґова агенція Moody’s знизила суверенний рейтинґ України до переддефолтного рівня Саа1, назвавши однією з причин такого кроку зменшення ймовірності підписання угоди з МВФ у зв’язку з наближенням президентських виборів 2015 року. Слідом за суверенним були погіршені рейтинґи інших українських емітентів, що істотно підвищило вартість залучення бізнесом позикового капіталу.
Сам по собі візит до України технічної місії МВФ не означає початку перемовин про відкриття нової кредитної лінії. «Однак місія дасть МВФ змогу уточнити нинішню ситуацію в Україні та скоригувати свої рекомендації щодо економічної політики країни», — пояснила Олена Білан, головний економіст ІК Dragon Capital.
Отож результати роботи місії дозволять розраховувати на певні поступки МВФ щодо найболючіших вимог. «Українська влада повинна показати, що готова до виконання ключових рекомендацій фонду», — уточнила п. Білан. Основною проблемою у відносинах із МВФ останніми роками було небажання української влади підвищувати тарифи на газ для населення.
Віце-прем’єр Олександр Вілкул іще раз заявив, що до закінчення цього опалювального сезону корекції тарифів не буде. «Українська влада загнала себе в пастку, політизувавши це питання. Але в уряді це розуміють, і цілком імовірно, що в цьому питанні можна очікувати прогресу», — прогнозує Ігор Уманський, екс-міністр фінансів.
За словами джерела, знайомого з ходом перемовин, у МВФ вважають за неприпустиму практику фінансування дефіциту «Нафтогазу України» за рахунок випуску держбанками цінних паперів. Не менш складні перемовини очікуються з корекції прогнозу держбюджету на 2014 рік. «Виходячи з останнього варіанту держбюджету, документ не був погоджений із МВФ — він базується на вочевидь завищених прогнозах. Проект вимагає ще більшого урізування видаткової частини, що дуже непросто», — пояснює п. Уманський. У такій ситуації українська влада може сподіватися лише на збереження заходів щодо стабілізації курсу гривні.
Незважаючи на те, що вимоги НБУ про обов’язковий продаж валютних надходжень із-за кордону суперечать ідеології Валютного фонду, вони дозволяють утримати національну валюту від різкої девальвації. «Останнім часом МВФ із розумінням ставиться до валютних обмежень, якщо їх зумовлено серйозними загрозами для стабільності фінансової системи. Однак МВФ як мінімум установить граничний термін дії обов’язкового продажу валютної виручки», — упевнений Олег Устенко. Аналогічним чином фонд може заплющити очі на вексельну практику уряду. «Це буде простіше зробити, якщо ці папери прийматимуться для рефінансування банків», — конкретизував експерт.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply