Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Медведчук хоче використати здорожчання газу для захоплення влади

Автор:

|

Січень 20, 2021

|

Рубрика:

Медведчук хоче використати здорожчання газу для захоплення влади
Протест проти підвищення тарифів у Полтаві. 11 січня 2021 р.

Традиційну для України політичну тишу під час новорічних і різдвяних свят цього року порушили вуличні протести з перекриттям автомагістралей, які були спричинені різким здорожчанням ціни на газ. Зе-влада вирішила перевести ціноутворення в «ручний режим», але при цьому поставила під удар продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ), місія якого зараз вивчає можливості надання Україні чергового траншу фінансової допомоги. З іншого боку, багато експертів переконані, що тарифні протести штучно спровоковані проросійською партією «Опозиційна платформа — За життя» (ОПЗЖ), чий лідер Віктор Медведчук, кум президента Російської Федерації (РФ), прагне за будь-яку ціну розхитати ситуацію в країні, щоб домогтися дочасних парламентських виборів і спробувати перехопити владу в Зе-команди.

Подорожчання наклалося на локдаун
На перший погляд, нібито нічого надзвичайного не трапилося, щороку взимку фіксують сезонні стрибки цін на газ на європейських ринках, із огляду на які обчислюється й ціна в Україні. З іншого — цьогорічний стрибок виявився аж надто різким. Із 1 січня газ в Україні здорожчав у середньому на 17,5 %, споживачі в різних областях мали б заплатити від семи до більш ніж 10 грн за 1 куб. м (у грудні середня ціна була 6,3 грн), також із них ще й стягуватимуть додаткову плату за транспортування газу до помешкань.
На додачу зросли й тарифи на тепло (від 5,5 % до майже 50 %, залежно від реґіону) й електрику (скасували пільгову ціну за перші 100 кВт/год. (90 коп.) — із 1 січня доведеться платити 1,68 грн. Підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги (ЖКП) наклалося на спричинений пандемією коронавірусу локдаун, коли доходи українців й так падають, а багато хто ще й втрачає роботу.

Ціна в «ручному режимі»: МВФ проти
Зе-влада вирішила рятувати ситуацію. За пропозицією Юрія Вітренка, тимчасового виконувача обов’язків (т. в. о.) міністра енергетики, уряд обмежив граничну вартість газу для «вразливих споживачів» на рівні 6,99 грн за 1 куб. метр. Обмеження діятиме на період карантину, або до кінця опалювального сезону в квітні. «Вразливими споживачами» визнали всі домогосподарства України.
«Ручне регулювання», звісно, споживачі сприйняли радо. Натомість це може стати проблемою в перемовинах із МВФ, на вимогу якого зі серпня 2020-го держава припинила регулювати ціну блакитного палива, а тарифи визначали 55 різних компаній-постачальників. Щоправда, як пише портал «Цензор.НЕТ», тільки 12 із них можна назвати незалежними, решта ж у той чи інший спосіб контролюють олігархи, зокрема, найбільшим гравцем на ринку є група компаній Дмитра Фірташа.
У МВФ уже висловили свою стурбованість рішенням українського уряду. Михайло Гончар, президент Центру глобальних досліджень «Стратегія XXI», наголошує, що державне регулювання суперечить усім стратегічним реформам газової галузі. «Пропозиція Юрія Вітренка йде всупереч домовленостям з МВФ. І, можливо, якщо МВФ займе принципову позицію, то ніяких траншів не буде. Чи витримає наша фінансова система? Ситуація складна», — пояснив він.
Сергій Фурса, інвестиційний банкір і спеціаліст відділу продажів Dragon Capital, також вважає, що втручання уряду в цінові процеси ставить під загрозу співпрацю з МВФ. «Тепер для промисловості ціна газу знову буде вищою, ніж для населення. За всію історію України це тільки стимулювало корупцію, бо власники облгазів декларували постачання великих обсягів газу населенню, що перевірити неможливо, насправді ж постачали дешевший газ ще й на промислові підприємства олігархів», — запевняє він.

Кум Путіна готує «тарифний майдан»
Ситуація з тарифами має й політичне підґрунтя. На початку січня ц. р. в деяких областях України мешканці вийшли з протестами проти підняття тарифів. Здавалося б, реакція очікувана, однак… Уперше в історії України вуличні акції спалахнули ще до отримання населенням рахунків із новими цінами. Експерти стверджують, що ситуацію свідомо розгойдує ОПЗЖ.
За словами Володимира Фесенка, голови Центру прикладних політичних досліджень «Пента», протести можна вважати штучною політичною акцією. «Проблема справді існує. Але ж питання: а чи надійшли платіжки? Ні. А чи бачимо ми протести по всій країні? Теж ні. Ми бачимо протести в окремих реґіонах, і, дивним чином, це схід і трошки південь. Вони якось виглядають дуже схожими за стилістикою та зовнішніми ознаками. Це дає підстави вважати, що ці протести — певною мірою штучна політична акція», — поділився він.
За словами експерта, за деякими чутками, на кінець січня — початок лютого, коли парламент працюватиме у пленарному режимі, ОПЗЖ планує організувати в Києві «тарифний майдан». «Але для розігріву, насамперед інформаційного, потрібна картинка організації хвилі. Ці протести й є такою хвилею. Зазвичай реальні протести виникають не одночасно день у день у різних реґіонах. Зазвичай: прийшли платіжки, і вже тоді може виникнути обурення», — наголосив він.
Якщо подивитися на публічні заяви, то справді саме ОПЗЖ найактивніше експлуатує тему тарифів із метою спровокувати в країні політичну кризу. 10 січня ОПЗЖ виступила зі заявою, де прямо сформулювала плани взяти владу в свої руки. «Уряд і парламентська більшість досі не мають ні стратегії, ні програми, ні плану допомоги економіці. Вони просто роздувають комунальні тарифи для населення, тиснуть на підприємців, роздають бюджетні гроші фінансовим спекулянтам, чиновникам, силовикам і чекають нових вказівок від МВФ та іноземних кредиторів… Необхідно збирати парламент і терміново вносити зміни до прийнятого «під ялинку» антинародного бюджету. Допомогти людям, підвищити зарплати та пенсії, збільшити фінансування медицини, підтримку економіки й українських реґіонів. Працюйте або йдіть! Звільніть місце тим, хто принесе країні мир, покінчить із бідністю і забезпечить розвиток економіки», — йшлося в документі.
Від себе Медведчук додав таке: «Ми послідовно виступаємо за перегляд кабальних умов участі України у Світовій організації торгівлі і так званої поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі з Європейським Союзом, які прямо суперечать національним економічним інтересам, а також припинення політики обопільних санкцій і відновлення взаємовигідних торгово-економічних зв’язків із РФ і країнами Співдружності Незалежних Держав».
Київський часопис «Ділова столиця» попереджає, що партія Медведчука має реальні шанси розгойдати ситуацію до масових протестів із політичними вимогами. «Якщо Зеленський подарує Медведчуку позачергові парламентські вибори, це відкриє перед ОПЗЖ перспективу прем’єрства Медведчука і переходу до парламентської республіки. А Медведчуку це потрібно не тільки для себе: він дуже зацікавлений показати Путіну свою корисність (і настільки пнеться, що навіть цього не приховує). І це в багато разів підвищує ціну питання», — пише видання.
Як повідомляв «Міст», Віктор Медведчук не вважає Росію аґресором.

Ігор Берчак

До слова
Андрій Рюмін, зять Медведчука, став виконувачем обов’язки голови правління найбільшої російської електромережевої компанії «Россеть», що об’єднує в своїй структурі магістральний електромережевий комплекс, міжреґіональні та реґіональні розподільні електромережеві компанії. Державі належить 88 % акцій «Россети». Рюміну — 40 років, з донькою лідера ОПЗЖ Іриною він побрався 2006-го

Мовою чисел

  • За даними Державної служби статистики, станом на листопад 2020 року заборгованість населення становила: за споживання і розподіл природного газу — 22,4 млрд грн; опалення та гарячу воду — 16,7 млрд; водопостачання та водовідведення — 5,7 млрд; електроенергію — 5,1 млрд; утримання будинків і прибудинкових територій — 5 млрд; вивезення побутових відходів — 1 млрд.
  • Середній показник заробітної плати в листопаді 2020-го склав 10,6 тис. грн (приблизно 297 USD). Найвищий він у Києві (17,6 тис., 494 USD), найнижчий — в Чернігівській обл. (9,6 тис., 270 USD).
  • Станом на грудень 2020-го, понад 2 млн українців перебували в Єдиному реєстрі боржників Міністерства юстиції. За рік їхня кількість зросла на 18 % (на 300 тис. осіб). Найбільше боржників з’явилося у категорії «стягнення заборгованості з оплати ЖКП (+57 тис. людей, зростання на 36 % за рік).
  • Згідно з результатами дослідження Центру «Соціальний моніторинг», проведеного восени 2020-го, українці визначили як «дуже важливі» такі проблеми: зростання цін, інфляція (70,9 %), занепад економіки (69,8 %), вирішення воєнного конфлікту на сході (69,8 %), зростання тарифів на оплату ЖКП (69,3 %). Водночас для 64,2 % респондентів дуже важливою є проблема безробіття, для 63,6 % — корупція та кумівство у владі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply