Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Лише 20 % власників «євроблях» скористалися правом на пільгове розмитнення

Автор:

|

Лютий 27, 2019

|

Рубрика:

Лише 20 % власників «євроблях» скористалися правом на пільгове розмитнення

В Україні 22 лютого завершився пільговий період митного оформлення автомобілів із іноземною реєстрацією («євроблях»). Проте проблема, яка існувала впродовж кількох останніх років, а торік навіть перейшла в політичну площину, спричинивши масові заворушення по всій країні, залишилася. За дуже приблизними оцінками, правом на пільгову реєстрацію скористався лише кожен п’ятий власник машин на «єврономерах». Що чекає на тих, хто не встиг чи не захотів легалізувати своє авто?

«Євробляхарів» заспокоїв лише воєнний стан
Автомобілі, які купують, оподатковують, що впливає на їхню ціну. А машина з іноземними номерами, завезена на митну територію України, обходиться її власнику лише за первісною ціною транспортного засобу за кордоном. Остання, зазвичай, у кілька разів нижча, ніж в Україні. Інша річ, що власникам таких авт доводиться кожних п’ять-десять днів перетинати кордон, щоб вписатися в митні режими «транзит» або «тимчасове ввезення».
Урешті-решт у вересні 2018-го «євробляхарам» це набридло. Країною прокотилися масові акції протесту, зокрема, відбувалися блокування центру Києва та пунктів пропуску на західному кордоні. Врешті-решт 8 листопада Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє легалізувати такі автівки, а також передбачає 50 % знижки акцизного податку при їхньому розмитненні, якщо це буде зроблено впродовж 90 днів. Але збити хвилю протестів одразу не вдалося, оскільки одночасно нардепи підтримали інший закон, який значно збільшує розмір штрафів для тих, хто не вкладеться в передбачений термін. «Євробляхарі» втихомирилися лише після введення 26 листопада 2018 року в десяти областях України воєнного стану, після чого перекриття доріг могло обернутися реальною карною відповідальністю.

Арифметика розмитнення
Згідно з прийнятим законом, на розмитнення «євроблях» виділили півроку. Аби легалізувати своє авто, треба було зробити кілька платежів: ввізне мито (10 % від митної вартості транспортного засобу), податок на додану вартість (20 % від суми митної вартості, ввізного мита й акцизу), штраф за порушення митних правил (8,5 тис. грн) та акцизний збір (розраховується в кожному окремому випадку за формулою: 50 EUR базової ставки за один транспортний засіб плюс коефіцієнти обсягу двигуна та віку автомобіля).
Упродовж дії пільгового періоду (з 25 листопада 2018-го до 22 лютого ц. р), за даними Державної фіскальної служби (ДФС), загалом розмитнили 213 тис. авто з іноземною реєстрацією, чиї власники сплатили до держбюджету майже 12,8 млрд грн. Проте є один важливий нюанс — з цієї кількості лише 136 тис. машин перебували в Україні на момент схвалення закону, який запустив процес, решту завезли вже спеціально з розрахунку на акцизну пільгу. Водночас, за даними ДФС, станом на 25 листопада 2018-го в Україні перебувало близько 640 тис. авто, які потребували розмитнення. Тож виходить, що пільговим періодом скористалися лише близько 20 % «євробляхарів».
Теоретично всі інші матимуть можливість легалізувати свої транспортні засоби до 24 травня ц. р., щоправда, вже без 50 % знижки. Але це лише теоретично. Дуже багато «євроблях» куплені в іноземних посередників без оформлення будь-яких документів за схемою «гроші в обмін на техпаспорт». Часто такі посередники продають українцям по кілька десятків або й сотень машин.
«Якщо у власника «євробляхи» є на руках договір купівлі-продажу машини, оформлений за законодавством країни, де машину придбали, то проблем з легалізацією не буде. Але лише техпаспорт зробити це права не дає. Якщо ви знаєте власника, на котрого оформлений техпаспорт, і він готовий оформити договір купівлі-продажу, то проблем не виникатиме. Однак більшість машин на єврономерах продають посередники», — зазначив Ілля Несходовський, експерт Реанімаційного пакету реформ, директор Інституту соціально-економічної трансформації, в коментарі «Німецькій хвилі».
Є й інші завади. «Як засвідчує практика, автомобілі на єврономерах — достатньо старі. Більшість із них не відповідає екологічним нормам Євро-2, тому сенсу розмитнювати їх немає — ми їх просто не поставимо на облік. Це одна з причин. По-друге, вартість, за якою автомобілі купили. Є таке поняття, як економічна конкуренція — якщо людина заявляє, що купила автомобіль за 100 EUR, звісно, митниця не розмитнить її за 100 EUR — вона «вирівняє» її щодо схожих товарів», — розповіла сайту «Сьогодні» Зоя Бистрова, начальник Управління організації митного контролю та оформлення Київської міської митниці.

На порушників чекають репресії
Тож навряд чи можна очікувати до 24 травня ц. р. значного збільшення кількості свідомих «євробляхарів» — хто мав бажання легалізувати своє авто, це вже зробив. Але за три місяці на впертюхів чекатимуть жорсткі репресії. Так, за порушення термінів транзиту або тимчасового ввезення штрафи становитимуть залежно від того, на скільки днів перевищений термін перебування нерозмитненого авта в Україні: від 10 до 20 діб — 17 тис. грн, від 20 до 30 діб — 85 тис. грн, більш, ніж на 30 діб — 170 тис. грн, або конфіскація транспортного засобу за рішенням суду.
Тож не дивно, що упродовж останнього часу в медіа з’являється багато повідомлень про те, що українці масово вивозять нерозмитнені авта назад у країни Європейського Союзу і залишають їх там просто неба біля кордону. До речі, схожу пораду дав Сергій Верланов, заступник міністра фінансів України: «Для тих, хто вчасно не скористається правом розмитнити своє авто, будуть дві опції. Перша — вивезення автомобілів за межі території України. Друга — продаж цих автомобілів на запчастини».
Але, як виявилося, насправді варіант є лише один. Певна річ, здати «євробляху» на запчастини нібито й вигідніше — бодай якісь гроші можна компенсувати. Та це лише на перший погляд. «Питання в тому, що автовласник, який не розмитнив машину або не вивіз її за межі України, залишається порушником. Він став порушником, коли перетинав митний кордон. Усі ці дані будуть у фіскальних органах, на кожній митниці. Тому треба розуміти: якщо людина буде навіть літаком вирушати у відпустку, її зупинять і скажуть: ти порушник, тому що у тебе є транспортний засіб, який не вивіз. Тому треба розуміти, що потрібно або розмитнити машину, або вивезти її», — пояснила п. Бистрова. Виглядає, що «євробляхарів» таки загнали в глухий кут.

«Євробляхи» та вибори
Тим часом в цій історії є ще один цікавий нюанс: куди підуть отримані мільярди? Як виявилося, до Пенсійного фонду (ПФ). Нагадаємо, що 1 березня в Україні вперше відбудеться автоматична індексація пенсій, щоправда, більшість їхніх отримувачів можуть розраховувати на збільшення виплат лише в межах 100-300 грн. Саме їм і вирішили віддати зароблені на «євробляхах» гроші. «Ми сьогодні знайшли можливість, щоб пенсіонерам, і в першу чергу тим, у кого найменший рівень пенсії — мінімальна та нижче мінімальної — повернути індексацію 2015-2016 рр. За приблизними підрахунками, вийшли на число 2 410 грн. Кошти виплатять через додаткові надходження до ПФ від розмитнення авто на єврономерах», — повідомив Президент Порошенко. За його словами, по 2 410 грн отримають лише ті, хто після індексації 1 березня, отримають найменші пенсії. «Будуть і ті, кого проіндексують на 800, 900 і 1000 грн — їм компенсувати не потрібно, а тим хто отримає 100 і 200 грн отримають компенсацію протягом березня-квітня».
Якщо врахувати, що за підсумками 2018-го в Україні налічувалося 11,5 млн пенсіонерів, та згадати, що перший тур голосування на президентських виборах запланований на 1 березня, доплату в 2 410 грн (нехай і частині пенсіонерів) цілком можуть використати політичні опоненти чинного глави держави для звинувачень його у спробі підкупу виборців. Швидше за все, штаби основних конкурентів п. Порошенка вже готують відповідні заяви.

Ігор Берчак

Мовою чисел
Топ-5 найдорожчих «євроблях», власники яких скористалися пільговим режимом розмитнення в Україні:
* Porsche 911 Turbo S, 2013 рік (митна вартість — 83,1 тис. USD, сплачені податки — 766,1 тис. грн);
* Porsche Cayenne S, 2018 рік (митна вартість — 76 тис. USD, сплачені податки — 705 тис. грн);
* Bentley Flying Spur, 2014 рік (митна вартість — 74,5 тис. USD, сплачені податки — 727,9 тис. грн);
* Mercedes-Benz G-Class, 2015 рік (митна вартість — 63,6 тис. USD, сплачені податки — 593,4 тис. грн);
* Mercedes-Benz V-Class, 2018 рік (митна вартість — 62 тис. USD, сплачені податки — 553 тис. грн).
Джерело: ДФС

До теми
2018 року на території України зареєстрували понад 11 тис. дорожньо-транспортних пригод (ДТП) за участю автівок на «євробляхах» (загалом сталося понад 122 тис. аварій). «Якщо власник авто на єврономері не застрахований, то існує висока ймовірність того, що він втече до приїзду поліції, кинувши свій автомобіль. Даних про нього ніде немає, оскільки ввозив машину іноземець, дані на якого залишилися у прикордонників. А дані на українця, який користувався цією машиною, ніде не фіксують», — пояснив Олег Назаренко, директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів. Однак навіть якщо авто на європейських номерах застраховане, потрібно бути уважним. «Буває так, що машина на єврономері застрахована, але «злетіла» з реєстрації, припустимо в Литві (наприклад, людина не оформила страховку або не пройшла техогляд у Литві), то страховий поліс є недійсним. Тут докір страховій компанії. Коли вони виписують страховку на авто на єврономері, то не дивляться, чи «злетіла» ця машина з реєстрації, і видають страховку. А коли потрібно виплатити відшкодування, то страхова компанія може відмовити», — уточнив він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply