Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 17, 2021

Китай забезпечить Україну хлібом і салом?

Автор:

|

Жовтень 03, 2013

|

Рубрика:

Китай забезпечить Україну хлібом і салом?

Поки Москва лякає Київ наслідками зближення з Європейським Союзом (ЄС), в Україні зростає вплив Китаю. Нещодавно підписано угоду про передачу йому в оренду на 50 років 3 млн га сільгоспугідь. Фахівці з Китайської Народної Республіки (КНР) уже працюють у сільському господарстві Азії, Африки та Латинської Америки. Тепер найбільший за межами Піднебесної імперії центр китайських капіталовкладень у цю галузь створюється в Співдружності Незалежних Держав (СНД). А роль Росії на пострадянському просторі меншає.

Прикметно, що в перші роки існування КНР, коли влада Пекіна в Сіньцзяні була ще хиткою, виробничі корпуси в цьому реґіоні формувалися на базі армії. Тепер вони так зміцніли, що виходять на міжнародну арену.
Отже, тепер Китай візьме в оренду в Україні великі площі сільськогосподарських земель на 50 років. Угоду було підписано між Виробничо-будівельним корпусом Сіньцзяну й українською фірмою KGS Agro. У підсумку Україна перетвориться на найбільший за межами КНР центр виробництва сільськогосподарської продукції.
Спочатку Китаю буде передано 100 тис. га землі. А згодом площа, на якій працюватимуть китайські фахівці та селяни, збільшиться до 3 млн га. План, розрахований на півстоліття, передбачає передусім розвиток рослинництва та свинарства. Проект почне втілюватися в життя в Дніпропетровській області, а згодом передбачається поширити його на Херсонську область і Крим.
Оглядачі пов’язують експансію Китаю в аграрній сфері у світі з необхідністю забезпечувати власне величезне населення продовольством. Офіційно в галузі зернових ставиться завдання досягти рівня самозабезпечення на 95 %. Виконати його – непросто: адже на частку КНР припадає лише 9 % світової ріллі. Крім того, в останні роки вибухнуло кілька скандалів через те, що в китайському молоці, рисі й овочах було виявлено шкідливі компоненти.
Однак, як розповів Андрій Островський, заступник директора Інституту Далекого Сходу: «Зернову проблему Китай вирішив, м’ясом себе забезпечує на 100 %. Сумнівно, щоби він мав намір перевозити зерно або свинину з України додому. Китай робить те, що йому вигідно. Мета його економічної експансії в СНД — отримати фінансові дивіденди і вплив на місцеві політичні кола. Він зміцнює зв’язки із членами Шанхайської організації співпраці, а тепер — і з Україною та Білоруссю».
У Білорусі, під Мінськом, китайцями створюється технопарк. Це – також великий проект. А Україні Китай допомагає вирішити суто українську проблему. Після того як Київ підпише угоду з ЄС, сільськогосподарські товари, які підуть із Європи, будуть дешевшими за українську продукцію. І в цій ситуації конкурувати з імпортом з Європи зможе китайська структура. Усе залежатиме від витрат на створення цього комплексу. Зрозуміло, що проникнення КНР у СНД підриває вплив Росії. «Нам є про що турбуватися. Але що ми можемо протиставити китайському напору? Не можемо ж ми краще, ніж китайці, навчити українців, як робити тушонку», — сказав п. Островський.
Росія теж прагне залучити китайські інвестиції. Але успішні проекти можна перерахувати на пальцях. «Китайські підприємці зіштовхуються з бюрократією та корупцією. Маса пропозицій залишилася на папері. Візьмімо Вежу Хуамін біля метро «Ботанічний сад» у Москві. Там передбачалося створити бізнес-центр, торгові підприємства, культурні центри. Урочисто заклали камінь. На тому все й скінчилося. Проект луснув. Китайці не вкладатимуть грошей у підприємства, які довго не живуть. Вони переключаються на колишні союзні республіки, де інвестиційний клімат – кращий», — підсумував експерт.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply