Новини для українців всього свту

Thursday, May. 6, 2021

Київ підготував «Газпрому» неприємний сюрприз

Автор:

|

Вересень 14, 2017

|

Рубрика:

Київ підготував «Газпрому» неприємний сюрприз

Керівництво України усвідомлює, що в найближчі роки транзит російського газу до Європи через українську газотранспортну систему (ГТС) може різко знизитися, або й взагалі припинитися. Ймовірна реалізація Російською Федерацією (РФ) альтернативних газогінних проектів — «Північного потоку-2» і «Турецького потоку» — загрожують державі, з огляду на те, що Київ щорічно заробляє на транзиті газу більше 2 млрд USD. У Києві вирішили не сидіти, склавши руки, а діяти на випередження. Запропонований варіант став для російського монополіста «Газпрому» неприємним сюрпризом.

«Епоха газового шантажу — в минулому»
7 вересня Петро Порошенко в ході щорічного послання парламенту заявив про необхідність перевести закупівлю країнами Європейського Союзу російського газу на російсько-український кордон. «Транзитний контракт із «Газпромом» закінчується 2019-го, тому наше завдання — за допомогою Європейського Союзу (ЄС) домогтися революційної зміни в організації транзиту. А саме — щоб російський газ європейці купували не на західному, а на східному кордоні України. А Україна якісні транзитні послуги надавала не РФ, а ЄС», — пояснив він.
Президент також нагадав, що енергетична стратегія України передбачає повну відмову від імпорту природного газу вже 2025 року завдяки зростанню його внутрішнього видобутку, зниженню енергоємності валового внутрішнього продукту та забезпечення енергоефективності домогосподарств. При цьому Україна вже майже два роки не закуповує газ безпосередньо в «Газпрому», поступово скорочує свою залежність від поставок російського ядерного палива для своїх атомних електростанцій і купує енергетичне вугілля в США.
«До 2014 року Москва утримувала нас на орбіті газової залежності. Здавалося, тієї непереборної сили тяжіння не здолати ніколи. У листопаді ж виповниться рівно два роки, як ми не купуємо газ у РФ. Епоха газового шантажу — безповоротно в минулому», — наголосив глава держави.

Чотири претенденти
Як розповів в ефірі «5 каналу» Андрій Коболєв, голова правління «Нафтогазу України», входженням в українську ГТС цікавляться щонайменше чотири великі світові компанії. «Два з них входять у категорію найбільших. Вони є власниками й операторами великих систем в Європі, — запевнив він. — Для них це стратегічно та потенційно фінансово цікаво. Вони проводять перемовини щодо». За словами посадовця, ініціатива виходила від України, проте спершу цікавості до української ГТС не було. «Інтерес з’явився лише тоді, коли стало очевидно, що за рахунок цього механізму можна зупинити «Північний потік-2», — зазначив він.
Із необхідністю залучити європейського партнера для управління українською ГТС погоджується Юрій Вітренко, головний комерційний директор «Нафтогазу». «Для того, щоб перенесення пунктів передачі газу на східний кордон відбулося, необхідно залучити міжнародного партнера для управління українською ГТС. Бо лише тоді компанії з ЄС можуть погодитися, щоб вони, а не «Газпром», несли ризики транзиту свого газу через Україну», — заявив він.
Вочевидь, саме з огляду на можливість залучення міжнародних партнерів наприкінці серпня наглядова рада «Нафтогазу» затвердила кандидатуру польського експерта Павла Юзефа Станчака, про що тижневик «Міст» уже писав.

ГТС
Якщо Києву вдасться перенести точку здачі «Газпромом» газу на російсько-український кордон, це дозволить Україні посилити свою роль в Європі. «Тепер європейським компаніям доведеться узгоджувати вартість транзиту газу з Україною й, відповідно, платити за нього в український бюджет. Від реалізації цього рішення виграють і Київ, і Москва. Україна зможе виставити рахунок за транзит газу фінансово стабільним європейським компаніям. Своєю чергою, Кремлю не доведеться зайвий раз торгуватися з Києвом про ціну транзиту. Водночас у разі перегляду транзитного контракту «Газпрому» доведеться змінити всі угоди на поставку газу, укладені з клієнтами в ЄС. Також це рішення може стати ударом по юридичних позиціях Москви в світлі арбітражного процесу в Стокгольмі», — заявив інформаційній агенції REGNUM український експерт Олександр Белічков.
Нагадаємо, що «Нафтогаз України» судиться з «Газпромом» у Стокгольмському арбітражному суді за двома контрактами: по ціні транзиту російського газу в ЄС територією України і ціні купівлі Україною російського газу. Рішення за транзитним позовом очікується до кінця листопада ц. р.
А от Костянтина Симонова, за словами генерального директора російського Фонду національної енергетичної безпеки, європейці не підтримають ініціативу Києва про перенесення точки закупівлі російського газу. «Мій прогноз: європейці в цю історію влазити не будуть. Нести відповідальність і вести перемовини з Києвом про ціну складно і невигідно. Простіше взяти газ на кордоні України й ЄС і спостерігати за конфліктом Москви та Києва на відстані», — пояснив експерт.
Своєю чергою, представники Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) заявили, що за останній рік Україна значно просунулася в плані реформування ГТС, провівши її на 80 %. Про це ще в липні заявляв Володимир Кістіон, віце-прем’єр-міністр України. Він повідомив, що провів зустріч із Нандітою Паршад, керуючим директором із питань енергетики і природних ресурсів ЄБРР, котра наголосила, що «за останній рік Україна виконала великий обсяг робіт і значно просунулася в плані реформування ГТС».

Перша «газова» ластівка
У серпні Engie Energy Management Ukraine (українська «донька» французької Engie) і торговий дім «Сокар Україна» почали закачувати газ в українські підземні сховища газу. Аби залучити замовників, український уряд дозволив оформляти блакитне паливо в режимі «митного складу», який дозволяє зберігати ресурс до трьох років без сплати податків і митних зборів. «Уперше в історії європейський газ буде зберігатися в Україні на ліцензованому митному складі», — повідомила енергетична митниця України.
За дев’ять місяців ц. р. «Укртрансгаз» наростив прокачування російського газу в Європу до 61,95 млрд куб. м газу, що на 23,4 % більше ніж за аналогічний період минулого року. Як уточнили в прес-службі оператора української ГТС, цей показник транзиту став максимальним, починаючи із 2011 року.
Тож, незважаючи на сподівання Кремля, Україна продовжує залишатися основним транспортним коридором для забезпечення Європи газу. «Газпром» надіслала збільшену заявку на транспортування газу до Європи через територію України. Заявка збільшена до 315 млн куб. м на добу. Максимальна пропускна здатність української ГТС у напрямку Європи становить більше 400 млн куб. м на добу. «Нафтогаз України» готовий забезпечити виконання збільшених заявок у повному обсязі, хоча такі значні зміни обсягів транзиту не передбачені умовами контракту», — йдеться у повідомленні української компанії.
Збільшення заявки «Газпрому» пов’язане зі зупинкою на ремонт «Північного потоку». Цікаво, що торік «Північний потік» зупинили на профілактичні роботи на вісім днів, а тепер — на 11. На відміну від «Північного потоку», профілактичні роботи на українській ГТС проводяться в робочому режимі та не вимагають припинення транзиту.

Ігор Берчак

До теми
«Газпром» побудував уже 220 км морської частини газогону «Турецький потік» (загальна протяжність — близько 900 км). «На сухопутній ділянці у РФ завершили буріння двох мікротунелів і проведення труб. На морській ділянці укладено вже 220 км сумарно за двома нитками», — заявив Олексій Міллер, голова «Газпрому». Нагадаємо, що «Турецький потік» — проект безтранзитного експортного газогону з РФ до Туреччини Чорним морем і далі до кордону Туреччини з Болгарією. Перша нитка газогону буде призначена виключно для турецького ринку (Туреччина щороку закуповує в РФ 27-29 млрд куб. м газу), а друга — для газопостачання країн Південної та Південно-Східної Європи. Потужність кожної нитки — 15,75 млрд куб. м газу на рік. Після різкого погіршення стосунків Анкари та Москви наприкінці 2015 року, коли турки збили російський винищувач, будівництво газогону було заморожене. Однак торік після невдалої спроби військового перевороту, в якому турецький президент Ердоган звинуватив США, Анкара різко змінила свою позицію. 10 жовтня 2016-го РФ і Туреччина підписали міжурядову угоду з відновлення будівництва газогону.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply