Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 17, 2021

Контракт між «Укрзалізницею» та General Electric опинився під загрозою

Автор:

|

Лютий 06, 2019

|

Рубрика:

Контракт між «Укрзалізницею» та General Electric опинився під загрозою

«Укрзалізниця» (УЗ) отримала останні п’ять дизельних тепловозів GE TE33AC серії Evolution (із 30 законтрактованих) виробництва американської компанії General Electric (GE) у рамках першого етапу угоди на 1 млрд USD. Локомотиви прибули в порт Чорноморськ, звідкіля вирушили до Кременчука в Полтавській області, де розташований Крюківський вагонобудівний завод. Там американські тепловози доукомплектують, після чого почнеться їхня повноцінна експлуатація в складі рухомого складу УЗ.

225 тепловозів із локалізацією 40 %
У лютому 2018-го УЗ підписала з GE рамкову угоду на суму 1 млрд USD про постачання до 225 тепловозів із локалізацією виробництва в Україні до 40 %. У рамках реалізації першого етапу Україна вже отримала 30 дизельних локомотивів із рівнем локалізації виробництва в Україні поки що 10 %. Це означає, що власне на Крюківському вагонобудівному заводі на американські тепловози будуть встановлені деякі деталі українського виробництва.
Впродовж п’яти років рівень локалізації буде доведений до 40 %. Це приблизно ті ж умови, про які GE домовилася з казахстанською «Темір Жоли», коли 2006-го вони підписали договір про постачання 310 локомотивів. Пізніше американська компанія інвестувала 15 млн USD в будівництво локомотивного заводу в Астані. У підсумку із усієї замовленої партії лише десять були імпортовані, решта 300 збирали на території Казахстану.
Приблизно про таку саму схему кажуть і в Україні. «Уже закупили 30 одиниць є, в основному, імпортом, там лише невелика частка локалізації. Але важливо, щоб відбувся трансфер технології, щоб підвищувалася додана вартість, і УЗ закуповувала продукцію не за валюту, а всередині України», — пояснив Віктор Довгань, заступник міністра інфраструктури.

Залізничні дискусії
Утім угода між УЗ та GE викликала чимало дискусій. Зокрема, багато нарікали на відсутність тендеру та «хитру» схему фінансування. Як виявилося, УЗ не платила GE напряму, кошти за перші 30 тепловозів профінансував державний «Укрексімбанк», який, фактично, й став їхнім власником, передавши локомотиви у лізинг державному залізничному монополісту.
Далі — знову про гроші. «Один тепловоз GE обійшовся УЗ (чи, радше, «Укрексімбанку») в 4,68 млн USD, у той час як Казахстану кожен американський локомотив обійшовся в 3 млн USD, а Індії — в 2,5 млн USD за одиницю», — пояснив на своїй сторінці в Facebook Олександр Кава, котрий займав пост заступника міністра інфраструктури в 2014-2015 рр. Ці звинувачення категорично заперечує Євген Кравцов, голова правління УЗ. «Подають маніпулятивні порівняння з контрактом GE у Казахстані й Індії. Якщо йдеться про Казахстан, то тут мова — про маневрові тепловози, які використовують для подачі-прибирання вагонів в депо і перевозять невелику кількість вагонів, а не про магістральні, які мають тягнути потяги на високих швидкостях. Тому такі порівняння некоректні. Що стосується індійського контракту, то він відрізняється в першу чергу обсягом (1 тис. магістральних локомотивів), по-друге — ціною, яка вказує — це ті кошти, які отримує GE без урахування вартості локального виробництва близько 50 %. Якщо грубо подивитися, то цю вартість потрібно збільшувати вдвічі», — пояснив Євген Кравцов Центру транспортних стратегій.
В інтерв’ю Бі-Бі-Сі-Україна п. Кава назвав контракт із GE швидше політичним, ніж економічно доцільним: «Сотні тепловозів простоюють через відсутність грошей на їхній ремонт. Достатньо відремонтувати наявні тепловози й їх можна експлуатувати ще багато років. Заміна дизель-генератора, встановлення сучасного устаткування — це обійдеться в 1 млн USD». Водночас, за словами п. Кравцова, проблему капітального ремонту тепловозів не вирішили за всі роки незалежності, і такий крок зараз не буде ефективний. «Ми вбачаємо неефективність у тому, що ремонтуємо і витрачаємо великі кошти на техніку, яка вже давно морально і технічно застаріла. Якщо новий локомотив коштує близько 4 млн USD, то модернізація з ремоторизацією — це 3-3,5 млн USD залежно від технічних рішень. У цих умовах, враховуючи, що показники нової техніки кращі, ніж навіть у модернізованих старих тепловозів, економічний ефект від закупівлі нових очевидний. Ми порівняли експлуатацію першої партії локомотивів GE із нашими витратами на утримання і ремонт старої техніки і побачили економію в 100-150 млн грн на рік лише на цих 30 локомотивах», — зазначив голова правління УЗ.
За його словами, вже задіяні в перевезеннях американські локомотиви показують себе вкрай ефективно. «Як приклад — на 30 % економимо пальне. До того ж, машини старого парку за добу проходять у середньому 360 км, а тепловози GE — 540 км. І ще важливе число: 15 нових локомотивів зараз забезпечують чверть теплотяги на трьох реґіональних філіях, де вони працюють: Придніпровській, Донецькій та Одеській залізницях», — зазначив аґенції УНІАН голова правління УЗ.
За словами п. Кравцова, рішення про підписання контракту з GE було також зумовлене тим, що зараз в інвентарному локомотивному парку УЗ є 609 магістральних вантажних тепловозів різних серій, середній вік експлуатації яких становить 31 рік при нормативному терміні 20 років. При цьому єдиний в Україні виробник такого типу локомотивів — Луганський тепловозобудівний завод, який спеціалізувався на випуску магістральних вантажних тепловозів, електропотягів і дизель-поїздів — залишився на непідконтрольній Україні території.

Згасле світло наприкінці залізничного тунелю
Й наостанок — ложка дьогтю на залізничну колію. У вересні 2018-го детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) отримали тимчасовий доступ до документів «Укрексімбанку», які відносяться до договору між фінустановою та УЗ на поставку перших 30 локомотивів GE. Як повідомляється, причиною початку розслідування стала заява одного з народних депутатів про те, що в договорі було допущено суттєве перевищення цін, за якими була здійснена поставка локомотивів.
Про результати розслідування НАБУ наразі нічого невідомо, але так виглядає, що виконання контракту між УЗ і GE у повному обсязі й так перебуває під великим питанням. Наприкінці січня ц. р. Андрій Рязанцев, директор з економіки та фінансів УЗ, заявив, що компанія поки що не знайшла джерел фінансування для продовження контракту з GE. «Ми отримали за контрактом 30 локомотивів General Electric, і поки що немає продовження цієї програми. Щоб продовжити закупівлю далі — потрібні гроші. У нас повинно бути достатнє фінансування, щоб платити по 4 млн USD за кожен наступний локомотив. Чому так сталося? Тому що пропала наша маржа від підвищення тарифів на 15 % 2017 року. За цей час всі товари подорожчали на 25 % і більше. Якщо ми не зробимо нормальне, адекватне коригування цього тарифу, не будемо мати ніколи нових локомотивів», — цитує п. Рязанцева LIGA.net.
На жаль, так виглядає, що ще один серйозний зовнішньоекономічний контракт опинився під загрозою. Від того, чи вдасться Україні виконати свої зобов’язання, залежить інвестиційна привабливість країни й її статус у світі.

Ігор Берчак

Мовою чисел
За даними прес-служби УЗ, в результаті окупації частин Донецької та Луганської областей було втрачено чверть парку вантажних вагонів. На непідконтрольних Україні територіях залишилося 29 375 вантажних вагонів. Нагадаємо, що загальний парк вантажних вагонів УЗ становить приблизно 104 тис. штук. Крім цього, на окупованій промосковськими бойовиками території Донбасу залишилося 226 тепловозів, 68 електровозів, 49 дизель-секцій і 94 електросекції, які належать УЗ. Для порівняння, загалом, станом на жовтень 2016-го, в УЗ працювали 2,4 тис. тепловозів і 1,3 тис. електровозів.

До теми
Як повідомила прес-служба УЗ, компанія скоротила періодичність курсування потягів до Російської Федерації (РФ) через падіння попиту. Зокрема, з 5 лютого 2019 року поїзди «Одеса — Москва — Одеса» та «Харків — Москва — Харків» будуть відправлятися через день замість щоденного курсування. «Зменшення рейсів до РФ пов’язане зі стрімким падінням пасажиропотоку між країнами. Так, 2018-го УЗ перевезла до РФ 773 тис. пасажирів, що майже на 20 % менше, ніж 2017 року», — йдеться в повідомленні. Також зазначається, що згідно зі статистикою, із кінця літа 2018-го пасажири стали значно частіше подорожувати залізничним транспортом до країн Європейського Союзу (ЄС). «За період із серпня до кінця 2018 року УЗ перевезла пасажирів в ЄС на 10 % більше, ніж у РФ. Загалом до ЄС і назад із серпня 2018-го до січня 2019 року перевезено 363 тис. пасажирів, а в РФ і назад — 329 тис.», — йдеться в повідомленні. У прес-службі УЗ також нагадали, що 2018-го вже були скасовані прямі потяги та причіпні вагони, які прямували до РФ з Івано-Франківська, Чернівців, Кременчука та Чернігова.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply