Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Колапсу опалювального сезону в Україні не буде?

Автор:

|

Січень 11, 2022

|

Рубрика:

Колапсу опалювального сезону в Україні не буде?
Батареї в українських помешканнях грітимуть до кінця зими

З настанням морозної погоди в Україні оновилися дискусії щодо успішного проходження державою опалювального сезону. З боку влади лунають суперечливі заяви про запаси енергоресурсів, спроможність стримати тарифи на газ і світло на теперішньому рівні та забезпечити безаварійну роботу виробників тепла й електроенергії. Незалежні експерти заперечують можливість енергетичного колапсу в масштабах всієї країни, але не виключають локальних аварійних обмежень енергоспоживання та перебоїв із постачанням населенню і бізнесу світла та тепла.
Про загрозу безперебійному забезпеченню країни теплом та електроенергією заговорили після поширення в українській пресі листа Служби безпеки (СБУ) до Кабінету Міністрів України (КМУ). В ньому СБУ попередила КМУ про загрозу зупинки тепло- й електропостачання населення через дефіцит вугілля. В листі йшлося також і про можливе неконтрольоване зростання тарифів на виробництво електричної та теплової енергії для кінцевих споживачів. «Проблеми з теплопостачанням можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру, зростання соціального напруження серед населення та дискредитації органів влади», — йдеться в посланні.
Натомість Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України, такі побоювання відкинув. Під час нещодавнього засідання уряду він заявив, що в українських газосховищах є понад 15 млрд куб. м газу, чого цілком достатньо зараз для забезпечення населення, комунальних закладів і промислових споживачів. За словами глави КМУ, очікують майже 2 млн т українського й імпортного вугілля. Водночас прем’єр прогнозує споживання цього палива на рівні близько 1,7 млн т.
Крім цього, під час засідання координаційного енергетичного штабу зі ситуації в енергетичній сфері та проходження опалювального сезону керівник уряду повідомив про укладення контрактів на імпорт вугілля морем на січень, а також про початок роботи зі забезпечення постачань на лютий і березень.
Юрій Вітренко, голова правління національної акціонерної компанії (НАК) «Нафтогаз України», який також узяв участь у засіданні координаційного енергетичного штабу, назвав обсяг запасів газу більшим, ніж середній показник у 2014-2018 рр.». Водночас він поскаржився на значний розрив між ринковою ціною газу в 45 грн за 1 куб. м і поточною ціною газу для населення та теплокомуненерго майже 8 грн за 1 куб. м. Це на думку п. Вітренка загрожує тим, що НАК не зможе покривати таку різницю власним коштом.
Експерти з питань енергетики критично поставилися до таких суперечливих заяв влади. Вони нагадали, що за 30 років української незалежності та цілої низки пережитих державою енергетичних криз СБУ ще ніколи не виступала з такими попередженнями.
Роман Ніцович, директор із аналітичних досліджень DiXi Group, зазначив, що оприлюднена спецслужбою інформація відома ще з літа і регулярно оновлювалася у відкритих джерелах. «Розпочатий імпорт вугілля з-за кордону дозволив створити запаси на складах теплових електростанцій на один-два дні, але загалом можна сказати, що вони фактично продовжують працювати на спалення вугілля «з коліс», — заявив він.
А на думку Геннадія Рябцева, директора спеціальних проєктів науково-технічного центру «Психея», суперечливі заяви представників влади свідчать про розвал державного управління українською енергетикою. Оцінюючи запевнення влади в надійності енерго- та теплопостачання цієї зими, він не виключив тимчасових відімкнень електроенергії, але не через нестачу палива, а через те, що близько 80 % енергетичної інфраструктури вже відпрацювало свій ресурс. «Будь-якої миті можливий вихід із ладу якоїсь трансформаторної підстанції чи лінії електропередач. В енергокомпаній немає обігових коштів і вони нічого не вкладають у модернізацію інфраструктури», — зауважив фахівець.
Свою чергою, п. Ніцович вважає, що колапсу української енергетики в масштабах цілої країни не буде, але в разі тривалих морозів можлива тимчасова нестача палива, обмеження енергопостачання й автоматичні аварійні відімкнення електромереж. Йому видається оптимістичним намір уряду і заявлена п. Вітренком готовність «Нафтобазу» постачати теплоелектростанціям як резервне паливо газ замість вугілля. Проте експерт сумнівається, що НАК вистачить власних коштів на закупівлю нечувано дорогого імпортного газу.
Тим часом із ринків енергоресурсів втішних для України новин немає. Ціни на вугілля в європейських портах зросли на 14 % через дефіцит цього палива в цілому світі. Через відмову російського «Газпрому» бронювати транзитні магістралі для експорту палива до Європейського Союзу, ціни на газ на європейському ринку сягнули майже 1,7 тис. USD за 1 тис. куб. м. Ціни купівлі-продажу електричної енергії на внутрішньому ринку електроенергії «на добу наперед» також зростають після десятикратного зниження імпорту електроенергії з Білорусі.
Коли в Україну прийшли морози, зросло споживання електроенергії, що тягне за собою збільшення спалення дефіцитного вугілля та дорогого газу. Через це п. Рябцев прогнозує такий собі ефект доміно, коли дорожнеча енергоресурсів спричиниться до вкрай неґативних наслідків для української економіки. «Вже зараз ціна газу на українській біржі для промисловості вища за 59 грн за 1 куб. м. Це означає зупинку хімічних підприємств, які використовують газ, як сировину, аграрії не отримають достатньо добрив до посівної кампанії, врожай наступного року буде поганий, ціни на продовольство виростуть, а темпи інфляції будуть кратно відрізнятися від теперішніх показників», — запевняє експерт.
Як застерігала раніше Федерація роботодавців України, більшість промислових підприємств побоюється, що внаслідок дорожнечі газу їхнє виробництво може стати збитковим.
Як повідомляв «Міст», такого катастрофічного опалювального сезону в Україні не було за увесь час незалежності.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply