Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

ЄС відкликає свою допомогу з України

Автор:

|

Липень 25, 2013

|

Рубрика:

ЄС відкликає свою допомогу з України

Європейський Союз (ЄС) повідомив Україні, що відкликає 70 млн EUR, наданих на підтримку реформи в галузі державного управління. У Брюсселі наголошують, що ці гроші — безповоротно втрачені. «Україна втратила 70 млн EUR, виділених Євросоюзом раніше, оскільки минув термін освоєння цих коштів. Це не сприяє перемовинам про виділення нових фондів для Програми східного партнерства», — заявив неназваний представник ЄС.

У Єврокомісії офіційно підтвердили, що Україна втратила право використання фінансової допомоги, раніше зарезервованої Євросоюзом. 70 млн EUR безвідплатної допомоги призначалися на підтримку реформи держслужби, яку президент України Віктор Янукович оголосив одним зі своїх пріоритетів. Рішення про виділення коштів Брюссель ухвалив іще на етапі розробки закону про державну службу, але після публікації законопроекту виникли проблеми.
«Підсумкова версія закону (прийнята в листопаді 2011 року), на думку ЄС, не дає достатньої бази для створення незалежної, професійної, деполітизованою держслужби. ЄС багаторазово закликав українську владу змінити цей закон, пояснюючи, що такі зміни дали би змогу розпочати фінансування, але закон так і не був змінений до кінця 2012 року — крайнього терміну, згідно з процедурами ЄС. Таким чином, фінансувати програму неможливо. Засоби втрачено», — заявили в представництві ЄС. Формально Україна втратила можливість розпоряджатися 70 млн EUR іще півроку тому, і представники ЄС акцентували на цьому увагу вищого українського керівництва.
Програма підтримки реформ у сфері держслужби — не єдина, де є проблеми з фінансуванням. На початку 2011-го Брюссель призупинив виділення коштів на всю секторальну бюджетну підтримку, оскільки Україна вивела з тендерних процедур низку категорій держзакупівель. Пізніше фінансування частини програм відновилося, але на початку 2012 року знову було заморожене. Від чиновників ЄС надходили також звинувачення в нецільовому витрачанні 31 млн EUR за програмою «Енерґоефективність», але потім претензії було знято: у Кабінеті Міністрів України стверджують, що ці кошти досі залишаються на рахунках у Держказначействі й можуть бути розподілені лише наприкінці цього року. Зараз причиною зупинки фінансування називають необхідність провести реформу управління публічними фінансами.
В останні місяці вдалося досягти суттєвого прогресу у вирішенні цієї проблеми. Київ пообіцяв ініціювати реформу, а Брюссель погодився відновити фінансування, не чекаючи на її завершення. В уряді вже розроблено проект стратегії розвитку системи управління державними фінансами та план її реалізації до 2017 року. На початку липня Єврокомісія надала свої зауваження щодо документів, і Київ має намір врахувати частину з них. Очікується, що в серпні обидва документи буде затверджено урядом. Якщо підсумковий варіант буде схвалений європейськими експертами, ЄС відновить фінансування вже цьогоріч.
У Єврокомісії також оптимістично оцінюють перспективи відновлення бюджетної підтримки. «Ми очікуємо, що уряд прийме стратегію та план протягом найближчих тижнів. Є гарні шанси щодо того, що це дозволить відновити перерахування коштів», — повідомили в представництві ЄС, зазначивши, що мова йде про суму 100 млн EUR за п’ятьма замороженими програмами — у галузях енергоефективності, усунення бар’єрів у торгівлі, транспорту, управління кордонами й екології.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply