Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Із ким зараз торгує Україна

Автор:

|

Січень 07, 2023

|

Рубрика:

Із ким зараз торгує Україна

Товарообіг України за десять місяців минулого року скоротився порівняно з роком раніше. Проте навіть під час війни Україна шукає нові ринки збуту своєї продукції і це їй вдається.
За інформацією Державної митної служби України товарообіг за десять місяців 2022-го досяг 81 млрд USD. За цей час Україна імпортувала товарів на 44,1 млрд USD, а експортувала — на 36,9 млрд USD. У трійку найбільших експортерів до України увійшли Китайська Народна Республіка (КНР, 6,6 млрд USD), Польща (4,4 млрд USD) та Німеччина (3,7 млрд USD). До трійки лідерів імпортерів із України увійшли Польща (5,7 млрд USD), Румунія (3 млрд USD) і Туреччина (2,4 млрд USD).
Відбулася заміна торговельних партнерів. Якщо 2021-го лідером була КНР, то 2022 року Піднебесна взагалі не потрапила до трійки лідерів за експортом із України. Це відбулося в основному через проблеми з логістикою сільськогосподарських культур і значні втрати металургійного сектору України. Натомість в лідери вийшли країни Європейського Союзу (ЄС) — Польща та Румунія.
Ольга Гвоздьова, експертка в міжнародній торгівлі, пояснює, що з початку повномасштабної війни змінилися показники в розрізі товарів та країн. Через логістичні проблеми зріс експорт до сусідніх країн — 63 % до ЄС, а експорт до інших країн впав.
За даними Державної митної служби найбільше імпортували до України машини, устаткування та транспорт (12,3 млрд USD), паливно-енергетичні товари (10,6 млрд USD), продукцію хімічної промисловості (8 млрд USD). В трійку найбільш експортованих з України товарів увійшли продовольчі (18,5 млрд USD), метали та вироби з них (5,4 млрд USD), машини, устаткування і транспорт (3,6 млрд USD).
З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації (РФ) до України відбулись зміни в структурі експорту. Якщо 2021-го метали займали перше місце серед експортних категорій товарів, то 2022 року вони поступились першістю агросектору. Завдяки зерновій угоді частка аграрної та харчової продукції в експорті України збільшилась із 36 % до 46 % цього року. Водночас частка металургійної продукції зменшилась із 24 % до 16 %.
Україна також значно скоротила імпорт із країни-аґресорки. РФ опинилась на шостій сходинці, перемістившись з другого місця. Її частка в загальному імпорті впала майже втричі: з 9,1 % до 3,6 % (1,5 млрд USD). В експортному рейтинґу Росія з п’ятого місця перемістилась на 20-те, а її частка впала з 5 % до 1,3 %. До слова, ще десять років тому річний товарообіг України з Росією становив 45 млрд USD. З них постачання України до РФ перевищувало 17 млрд USD, а Росії до України — 27 млрд USD.
Олександр Жемойда, директор Департаменту торговельних угод і розвитку експорту Міністерства економіки України запевняє, що війна накладає певні відбитки на структуру та обсяги торгівлі. За його словами торговельна політика України зазнала значних змін. До повномасштабної війни торгівля була сформована таким чином, що значна частина йшла морем, однак із березня відбулася переорієнтація на суходіл.
Попри війну експортний потенціал України залишається доволі високим і відбувається пошук нових ринків збуту. Наразі, за словами п. Жемойди, Україна має близько 50 країн, які охоплено угодами про вільну торгівлю з різним ступенем лібералізації. Крім цього, є повне скасування в односторонньому порядку тарифних обмежень від ЄС, Великої Британії, Австралії та Канади, що призвело до того, що українська продукція вже не обтяжена митами та квотами. Також у 2022-го відбулося оновлення до угоди з Північною Македонією, а напередодні війни уклали угоду з Туреччиною.
Тепер Київ працює над розширенням угоди у сфері послуг із Оттавою, також досягнуті домовленості щодо технічних консультацій зі Швейцарією, Норвегією, Ісландією та Ліхтенштейном щодо врівноваження умов цих країн із умовами ЄС без преференцій, в режимі стандартної торгівлі. «В ситуації, коли Україна має широкі можливості експорту, цікаво, як буде реструктуризуватися експорт у зв’язку з односторонніми преференціями від деяких країн. Адже для багатьох країн агропродукція є специфічним аспектом формування торгівлі, країни намагаються захистити свій внутрішній ринок. Цей аспект демонструватиме здатність української продукції завоювати споживачів на ринках різних країн», — зазначає п. Жемойда.
Своєю чергою, Ольга Шевченко, заступниця голови Держпродспоживслужби, каже, що українські товари справді шукають на світових ринках. Не лише сировину, а й готові продукти. Орієнтуючись на логістику та стандарти, перегляди квот, відкритою для України є Велика Британія, канадський ринок також активно цікавиться українською продукцією.
Крім цього, Україна розпочала перемовини з Об’єднаними Арабськими Еміратами (ОАЕ) про всеосяжне економічне партнерство (СЕРА). «Ця угода надає доступ до нових ринків в Азії, Африці та на Близькому Сході для сільськогосподарської та промислової продукції з України», — вважає Тані бін Ахмед Аль Зейоуді, державний міністр зовнішньої торгівлі ОАЕ.
Своєю чергою, Юлія Свириденко, міністерка економіки України, заявляє, що ця угода допоможе розвиватися і використовувати нові можливості бізнес-спільнотам. «Україна відома своєю роллю глобального гаранта продовольчої безпеки та швидкозростаючого ІТ-центру. Тож CEPA зробить наші економіки взаємодоповнюючими, і ми з нетерпінням очікуємо на спільну роботу над просуванням торгівлі, цифрової економіки, а також сприяння нашому інвестиційному співробітництву», — інформує вона.
Якщо цю угоду підпишуть, Україна стане першою європейською країною, з якою уряд ОАЕ укладе угоду CEPA. Підписання цієї угоди для України важливе ще й тому, що від початку повномасштабної аґресії РФ ОАЕ намагалися зберігати нейтралітет, попри тиск країн Заходу на виробників нафти в Перській затоці з метою економічної ізоляції РФ.
Водночас, за словами п. Шевченко, війна накладає деякі обмеження на відкриття ринків, бо існують механізми, коли певні країни готові імпортувати продукцію лише після приїзду інспекторів та їхнього контролю підприємств. Тільки тоді погоджують сертифікати й укладають угоди. І хоча жодна країна світу не приїхала в Україну через війну, альтернативою слугували віртуальні інспекції. Допомагає Україні виходити на нові ринки дотримання високих стандартів якості продукції.
Як повідомляв «Міст», світова вільна торгівля перебуває під загрозою.

Вікторія Хаджирадєва, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online