Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Ініціювали усунення Вітренка з посади голови «Нафтогазу»

Автор:

|

Червень 26, 2021

|

Рубрика:

Ініціювали усунення Вітренка з посади голови «Нафтогазу»
Юрій Вітренко

Розпорядження Кабінету Міністрів України (КМУ) про призначення Юрія Вітренка головою правління національної акціонерної компанії (НАК) «Нафтогаз України» і контракт із ним необхідно скасувати як незаконні. Про це йдеться в приписі Олександра Новікова, глави Національної аґенції зі запобігання корупції (НАЗК). «З метою запобігання корупції п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про запобігання корупції» передбачає, що після звільнення з публічної служби протягом року особа не повинна брати участь у керівництві організаціями, на які вона могла впливати, коли працювала на державу. Таке обмеження діє незалежно від того, скільки людина працювала на посаді до звільнення», — заявив він.
Це положення закону порушили при призначенні Юрія Вітренка на посаду голови НАК, оскільки під час виконання повноважень заступника міністра енергетики з 21 грудня 2020-го по 28 квітня 2021 року він брав участь у підготовці рішень щодо діяльності «Нафтогазу».
Тож Клер Споттісвуд, голова наглядової ради НАК, ініціювала усунення п. Вітренка з посади голови правління. «Я скликала позачергове засідання наглядової ради, щоб обговорити усунення голови правління. З метою забезпечення дотримання високих стандартів належного корпоративного управління, вважаю, що таке усунення відповідає інтересам «Нафтогазу» й України», — заявила вона.
Посадовиця повідомила, що обговорила ситуацію з акціонером компанії — КМУ, прем’єр-міністром Денисом Шмигалем і міністром юстиції Денисом Малюською. «Прем’єр-міністр України зобов’язався прийняти остаточне рішення, в т. ч. вирішити питання про припинення терміну дії контракту з Юрієм Вітренком», — зазначила п. Споттісвуд.
Вона поінформувала, що п. Вітренко відмовився добровільно призупинити виконання своїх обов’язків. Він також не став проводити будь-які консультації з членами правління або наглядової ради про своє рішення оскаржити припис НАЗК. «Наглядова рада вітає негайні кроки прем’єр-міністра України і КМУ щодо термінового і остаточного вирішення цього важливого питання», — резюмувала голова наглядової ради.
Сам Юрій Вітренко назвав припис НАЗК незаконним і додав, що його висновки свідчать про типовий приклад «вибіркового правосуддя» й упередженого ставлення. Він зазначив, що наглядова рада інформацію щодо припису НАЗК з ним не обговорювала.
А юридичний департамент НАК заявив, що припис НАЗК є необґрунтованим і не відповідає вимогам законодавчих актів. У «Нафтогазі» підтвердили, що Клер Споттісвуд вирішила скликати позачергове засідання наглядової ради, щоб обговорити відсторонення Юрія Вітренка від виконання обов’язків голови правління компанії в зв’язку з приписом НАЗК про невідповідність його призначення закону України «Про запобігання корупції». Також у компанії додали, що Споттісвуд обговорила ситуацію з урядом, і прем’єр зобов’язався прийняти остаточне рішення.
Також правники «Нафтогазу» звернули увагу на те, що виконання однієї з вимог припису (скасувати пункт 9 розпорядження КМУ від 28.04.2021 №370-р) призведе до скасування рішення загальних зборів компанії про уповноваження міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства на підписання цивільно-правових договорів із членами наглядової ради», — заявили вони.
Свою чергою, Дениса Малюська вирішив оскаржити припис НАЗК щодо звільнення Юрія Вітренка в суді. «Варто оцінити рівень незалежності антикорупційної інфраструктури: НАЗК, частина виконавчої влади, виносить обов’язковий припис КМУ, органу, у підпорядкуванні якого перебуває. КМУ не використовує політичних засобів впливу на підлеглий орган, а йде до суду», — повідомив він.
18 червня Окружний адмінсуд Києва зупинив розпорядження НАЗК про необхідність скасувати призначення Юрія Вітренка головою НАК.
Як повідомляв «Міст», звільнення Юрія Коболєва може поставити хрест на співпраці України з МВФ.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply