Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Ігор Коломойський намагається повернути собі колишній банк

Автор:

|

Грудень 04, 2019

|

Рубрика:

Ігор Коломойський намагається повернути собі колишній банк
Ігор Коломойський

Місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) залишила Київ без кредиту.

Компроміс неприйнятний
Місія МВФ, яка вела в Києві з 14 жовтня перемовини з представниками української влади про нову трирічну програму розширеного кредитування на 5-10 млрд USD, 22 листопада поїхала з України, не поставивши крапку в цьому питанні. Київський часопис «Новий час» повідомив із посиланням на власне джерело, що для МВФ неприйнятний будь-який компроміс із колишніми власниками націоналізованого в грудні 2016 року «ПриватБанку» (ПБ) Ігорем Коломойським, відмивання яким 622,8 млн USD розслідує американська Феміда.
«Компроміс неприйнятний, бо він підтвердить вплив Коломойського, — уточнило джерело. — А якщо він високий, то високий ризик дефолту і відкату реформ. А якщо так, то навіщо такій країні давати грошей, якщо вони з високою ймовірністю не повернуть? Логічно?». А Коломойський ще й твердив 22 листопада виданню Kyiv Post: «МВФ знає, що ПБ мені повернуть найближчим часом».
Андрій Богдан, керівник Офісу президента України, раніше був адвокатом Коломойського. Він заспокоїв того ж дня, що колишній власник ПБ таким чином лише намагається привернути до себе увагу. А прем’єр Олексій Гончарук запевнив: «У нас є дуже чітке розуміння — у мене, у президента, в уряду, що справа ПБ є показовою про Україну для усього світу. Тому, звісно, ми стоїмо на тому, що ні цей банк, ні кошти з нього не можуть бути повернені попереднім акціонерам. Стосовно ПБ, і, зокрема, у відповідь на можливі судові рішення у низці позовів по справі, в уряду є стратегії, і ми готові до будь-якого розвитку подій».
Того ж дня київське інтернетвидання «Економічна правда» повідомило з посиланням на джерело в Національному банку України (НБУ): «Влада може заборонити повернення банків власникам — таку умову висунув МВФ. Найближчим часом можуть прийняти відповідний закон або зміни до чинного законодавства». За словами джерела ресурсу, «це частина домовленостей із МВФ, і відповідні ініціативи вже готують». Але про те, як і в які закони будуть вносити зміни, джерело не повідомило.
Джерело «Економічної правди» в уряді також підтвердило інформацію про підготовку такої законодавчої ініціативи. Але, водночас, зауважило брак конкретики й підкреслило: «Тексту зараз немає». Своєю чергою, 25 листопада журналіст Юрій Ніколов повідомив у Facebook: «Букмекерські контори почали приймати ставки на повернення ПБ його колишнім власникам».

Атака триває
Натомість 27 листопада правління НБУ заявило: «Кілька тижнів триває сфокусована атака на Національний банк у формі замовних спекуляцій і наклепу у медіа, проплачених мітинґів під стінами НБУ і навіть спроби насильницького вторгнення в НБУ «тітушками» (про це тижневик «Міст» писав у милому числі. — Ред.). Ми вважаємо, що цей тиск на Національний банк здійснює олігарх та ексвласник «ПриватБанку» Ігор Коломойський, котрий заборгував державі 5,5 млрд USD, виведених із «ПриватБанку» до його націоналізації».
«Мета атаки — створити керований інформаційний хаос, щоб дискредитувати НБУ і реформу з очищення банківського сектору, змінити керівництво та в майбутньому вдатися до ручного управління НБУ, уникнути відповідальності та необхідності повертати державі виведені з ПБ кошти, стати на заваді співпраці України з міжнародними партнерами та насамперед МВФ, який підтримує позицію держави, що колишні власники збанкрутілих банків повинні повернути державі її кошти», — уточнили в НБУ.
За даними НБУ, про те, що замовником є саме Коломойський, свідчить низка чинників. По-перше, учасники акцій протесту під НБУ, за свідченням медіа, отримують гроші за участь у мітинґах. А організатором мітинґів є громадська організація «Стоп корупції», яку вилучили у вересні 2018 року із Глобальної мережі журналістів-розслідувачів (GIJN) через непрофесіоналізм і конфлікт інтересів.
По-друге, за даними НБУ, до мітинґів із 25 листопада долучилися працівники «Нікопольського заводу феросплавів» та інших підконтрольних Коломойському підприємств, котрі до цього пікетували офіси ПБ у Дніпрі та Києві.
По-третє, атаку реалізують через головного виконавця — Олександра Дубінського, депутата пропрезидентської парламентської франції «Слуга народу», фігуранта антикорупційних розслідувань, котрого в медіа називають рупором Коломойського. Неґатив і наклеп, вимоги й очікування «тієї» сторони озвучуються за допомогою його або пов’язаних із ним інформаційних ресурсів. Оскільки атаки можуть загрожувати налагодженій роботі регулятора та безпеці наших співробітників, НБУ вже звернувся до правоохоронних органів із проханням не допустити протиправних дій.

Пішов ва-банк
Депутат Дубінський під час засідання комітету Верховної Ради з податкової, митної та фінансової політики в НБУ заперечував свою причетність до акцій Коломойського. Але, водночас, визнав, що він «підтримує мітинґарів».
Петро Шевченко, оглядач видання «НВ Бізнес», повідомив із цього приводу: «Кілька обізнаних співрозмовників «НВ Бізнес» у банківській сфері і на юридичному ринку припустили, що Коломойський пішов ва-банк, оскільки стає ясно, що він не зможе здобути перемогу у Високому суді Лондона. Як відомо, суд у Лондоні став на бік ПБ, визнавши відповідність юрисдикції позову проти Коломойського та Боголюбова про стягнення майже 3 млрд USD із відсотками. Всесвітній арешт на активи олігархів, як і обмеження в щотижневих витратах у 20 тис. GBP, збереглося. Процес у Лондоні розпочнеться 10 січня 2020 року».
«Після рішення судів у Лондоні, в Україні судові процеси, в яких переважно вигравав Коломойський, почали зупинятися», — зауважив п. Шевченко. Але щойно 28 листопада на сайті Національного банку опублікували повідомлення, що Міністерство фінансів, згідно з вимогами законодавства, передало 25 вересня ПБ в управління уряду. Відтак власником 100 % акцій «ПриватБанку» стала держава в особі Кабінету Міністрів України.
Видання Finclub висловило припущення, що так влада намагається уникнути повернення ПБ його колишнім власникам, які оскаржують у суді його націоналізацію. Тобто якщо Міністерство фінансів програє, то буде змушений повернути акції колишнім власникам, але тепер відомство доступу до них уже не має.
Але Петро Шевченко попередив: «За даними джерела «НВ Бізнес», Коломойський веде інформаційну підготовку до 19 грудня — коли почнеться процес в Шостому апеляційному адміністративному суді, який розгляне скаргу держави на рішення Окружного адмінсуду Києва від 18 квітня про скасування націоналізації ПБ.
Зараз усе виглядає так, що у Коломойського залишився лише один спосіб розвалити справи проти нього — змінити або хоча б паралізувати керівництво «ПриватБанку» й НБУ. Це дозволить йому відкликати подані проти нього позови в зарубіжних юрисдикціях. Тому крім аґресивних мітинґів і інформаційних атак за допомогою підконтрольних засобів масової інформації та народних депутатів, олігарх подає позови проти ПБ».

Долар по 100 гривень?
29 листопада й київський «Телеканал новин «24» попередив: «19 грудня скандальний Окружний адміністративний суд має остаточно вирішити: скасовувати націоналізацію банку чи ні. Якщо суд вирішить повернути «Приват» Коломойському, якщо бюджет втратить десятки мільярдів, якщо ми не отримаємо кредит, лякалка про долар по 100 гривень цілком може стати реальністю».
Олександр Савченко, колишній заступник міністра фінансів, також вважає, що саме через це МВФ призупинив перемовини в Києві й наголосив: «Це вперше в історії, коли міжнародний валютний фонд до економічних, фінансових вимог додав ще політичні й юридичні, і тут же й суди. Чому? Тому що він вважає, що судова система в Україні корумпована».
«У МВФ є великі сумніви у об’єктивності українського суду. Відтак місія і вимагає гарантій неповернення «Привату», наприклад, у вигляді відповідного закону. Аби виділені фондом нові кредити потрапили не у кишені Коломойського, а в бюджет. І коли ці кошти підуть, прямо чи опосередковано на виплату чи компенсації колишнім власникам, чи повернуть банк колишнім власникам, будуть звинувачення керівництву МВФ у сприянні корупції», — наголосив п. Савченко.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply