Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Гривня — найбільш недоцінена валюта в світі

Автор:

|

Січень 23, 2019

|

Рубрика:

Гривня — найбільш недоцінена валюта в світі

Британський журнал The Economist оприлюднив традиційний «Індекс Біґ-Мака». Попри нетрадиційну методику дослідження, більшість економістів вважають, що цей індекс достатньо точно оцінює купівельну спроможність різних світових валют. Цього разу експерти The Economist найбільш недооціненою грошовою одиницею в світі визнали російський рубль (із 2015 року цей «титул» завжди залишався за гривнею). Водночас деякі російські мас-медіа та практично всі українські стверджують, що в розрахунки вкралася помилка, і насправді найбільш недооціненою валютою все ж є українська гривня.

Універсальний бургер
The Economist визначає Big Mac Index уже 33 роки поспіль, починаючи з 1986-го. Ідея така: паритет купівельної спроможності різних валют варто відкоригувати доти, доки ціна однаковою кошика товарів (у цьому випадку «Біґ-Мака») не опиниться всюди однаковою. Експерти журналу стверджують, що обрали за еталон вартість знаменитого бургера завдяки двом причинам: ресторани мережі McDonald’s Corporation присутні у більшості країн світу, а сам «Біґ-Мак» містить достатню кількість продовольчих компонентів (хліб, м’ясо й овочі), аби вважати його універсальним узагальненням продукту харчування. Крім того, «Біґ-Мак» можна назвати зразком стабільності. Уже понад 50 років бургер продається в однаковому вигляді в понад 36 тис. ресторанах, розташованих у понад 100 країнах світу.
Згідно з останнім «Індексом Біґ-Мака», вартість гривні недооцінена на 65,2 %, а її реальний курс за купівельною спроможністю має бути на рівні 9,68 грн/USD. Підрахунки проводилися так: «Біґ-Мак» в Україні коштує 54 грн, що за офіційним курсом (27,8 грн/USD) становить 1,9 USD. У США цей гамбургер коштує 5,58 USD. Тобто, за курсом Національного банку України (НБУ), USD коштує набагато дорожче, ніж при порівнянні цінників на однаковий товар, отже, гривня — недооцінена. Зазначимо, що з 2015 року українська валюта традиційно посідала останнє місце в рейтинґу The Economist. Цього разу її «обігнав» російський рубль. Принаймні, на інтернет-сайті британського журналу саме валюта Російської Федерації (РФ) зазначена, як найбільш недоцінена валюта в світі. При розрахунку британці брали ціну одного «Біґ-Маку» в РФ на рівні 110 RUR (1,65 USD), відповідно, при порівнянні зі США (нагадаємо, там йдеться про 5,58 USD) вийшло, що рубль недооцінений по відношенню до USD на 70,4 %.
Водночас одразу два російських інтернет-ресурси — РБК і «Медуза» — звернули увагу на те, що дані The Economist відрізняються від офіційної ціни, зазначеної на сайті McDonald’s переважної більшості реґіонів РФ — 130 RUR. Поласувати знаменитим бургером за 110 RUR можна лише в Москві. Причини такої цінової політики менеджерів McDonald’s Corporation залишаються незрозумілими. Водночас, якщо провести розрахунки за ціною 130 RUR, то недооціненість російської валюти складе 65,1 %. І тоді на «перше» місце (насправді — останнє в рейтинґу) виходить гривня — 65,2 %.
У п’ятірці найбільш недооцінених валют є також турецька ліра (64,2 %), арґентинський песо (64,1 %) і малайзійський рінггіт (60,6 %). Як не дивно, у списку є й китайський юань (недооцінений на 45,3 %), британський фунт стерлінгів (27 %) та японська єна (35,5 %). Найбільш переоціненою валютою експерти The Economist вважають швейцарський франк (19 %). У Швейцарії відвідувачі McDonald’s повинні заплатити за один «Біґ-Мак» 6,5 CHF (6,62 USD).

Скріншот інтернет-сторінки журналу The Economist

Яким буде курс гривні 2019-го?
До «Індекса Біґ-Мака» можна ставитися по-різному, й як до серйозного економічного дослідження, й як до своєрідного жарту. Очевидно, що вирахуваний британцями курс 9,68 грн/USD виглядає абсолютно фантастично. А яким буде реальний курс української валюти 2019-го? Нагадаємо, що в державному бюджеті закладений показник 29,4 грн/USD.
Більшість експертів вважають, що уряду вдасться дотриматися цього прогнозу. Гривня зуміла впевнено відіграти нетривалий, хоча й цілком відчутний обвал, спричинений введенням воєнного стану, повернувшись до кінця минулого року до курсу 28 грн/USD. Нагадаємо, що Президент Порошенко у відповідь на захоплення РФ трьох українських кораблів разом із 24-ма моряками, вперше в новітній історії України запровадив воєнний стан, який діяв рівно місяць (від 26 листопада до 26 грудня) в десяти областях, які межують із РФ і Придністров’ям або мають вихід до Азовського моря.
Експерти називають дві головних причини того, що спекулятивна атака, спричинена введенням воєнного стану, швидко зійшла нанівець. По-перше, рекордний урожай зернових (майже 70 млн т), який зібрали українські аграрії, відповідно, від експорту пшениці й інших культур до України надійшли не менш рекордні обсяги валютної виручки, що сприяло зниженню тиску на гривню. За різними підрахунками, власне агрокомпанії наприкінці минулого року постачали на міжбанківську валютну біржу 25-30 % валюти. По-друге, потрібно віддати належне НБУ, який вжив успішних заходів, які вплинули на валютний ринок. Нагадаємо, що в грудні минулого року Міністерство фінансів України розмістило облігації внутрішньої державної позики на загальну суму майже 20 млрд грн, вилучивши таким чином із ринку значний гривневий обсяг, який у результаті не пішов на купівлю валюти.
Свою роль у зміцненні гривні зіграв і фактор Міжнародного валютного фонду (МВФ). Нагадаємо, що 18 грудня після понад півторарічної перерви МВФ схвалив надання Україні траншу в 1,4 млрд USD за новою програмою співпраці — stand-by. Завдяки цьому золотовалютні резерви України зросли до рекордного за останні шість років рівня — 20,7 млрд USD.
Водночас не варто забувати, що 2019-й — рік президентських і парламентських виборів. Крім того, на цей рік ще й припадає пік виплат за зовнішніми борговими зобов’язаннями. Мінфін оцінює загальний обсяг платежів 2019-го в 417 млрд грн або 14,2 млрд USD (тобто, майже 40 % дохідної частини державного бюджету країни). Також варто брати до уваги зростаючий дефіцит зовнішньоторговельних операцій. «Україна не перший рік б’є рекорди за обсягами зібраного урожаю, але ми також стаємо залежними від нього, а він залежить від природних факторів. Не факт, що ми отримаємо такого ж розміру й якості урожай 2019 року, а тому не факт, що експортери-аграрії зможуть спрацювати так само добре, як 2018-го», — розповів інтернет-виданню «Апостроф» Андрій Шевчишин, старший аналітик Forex Club.
Тим не менш, на думку Сергія Фурси, фахівця відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital, якщо не буде серйозних політичних ризиків, «наприклад, перемоги популіста, котрий раптово оголосить дефолт», або якщо не буде глобальної фінансової кризи, гривня залишиться більш-менш стабільною. «Гривня буде сезонно коливатися в коридорі 28-29 грн/USD, як і цього року», — впевнений експерт.
Але куди ж без ложки дьогтю? Курс гривні в Україні гнучкий, формується під дією попиту та пропозиції валюти на ринку, при цьому ні уряд, ні НБУ не втручаються в їхні формування. За таких умов цілком можливі ситуативні цінові стрибки. «Іноді у дрібному русі курсу не може бути пояснень. Ви стояли у чергах до каси банку чи у супермаркетах? Ви часто спостерігали таку картинку, коли то нікого не було, то моментально утворюється черга. Так само і на ринку валюти», — писав свого часу в своєму блозі на порталі obozrevatel.com Віталій Шапран, головний експерт секретаріату Ради НБУ.

Ігор Берчак

До теми
Імпорт товарів із Російської Федерації (РФ) до України збільшився на 17,1 % у річному вимірі, такі підсумки зовнішньої торгівлі за січень-листопад 2018 року (повні дані за минулий рік стануть відомі пізніше) оприлюднила Державна служба статистики України (Держстат). Причому це відбувається в умовах повного припинення військово-технічної співпраці між двома державами й ембарго на низку товарів із РФ, яке український уряд продовжив до кінця 2019-го. За цей час Україна купила в РФ продукції на 7,4 млрд USD, це 14,2 % у загальній структурі українського імпорту. 85 % імпорту з РФ — нафтопродукти (зокрема, дизельне пальне), зріджений газ, який використовується як автомобільне пальне, паливні збірки для АЕС та коксівне вугілля для металургії. Водночас експорт із України до РФ за цей самий період, за даними Держстату, становив лише 3,3 млрд USD, або 7,7 % у загальній структурі українського експорту. Таким чином, за 11 місяців Україна на «російському напрямку» втратила понад 4 млрд USD в торговельному балансі. Для порівняння, загальний дефіцит платіжного балансу України за 2018 рік, за даними того ж Держстату — понад 5 млрд USD.

Мовою чисел
Обсяги кредитування населення в Україні 2018-го зросли майже на третину (31,4 %). Про це інформує прес-служба НБУ. Загалом українці позичили в банківських установах понад 135 млрд грн. І це без урахування позичок у кредитних спілках, кредитних установах-юридичних особах публічного права і ломбардах (за деякими оцінками, це ще майже 30 млрд грн). Також 2018 року зросли залишки (з відсотками) за «старими» кредитами в іноземній валюті (в доларовому еквіваленті) — на 6,7 % (до 14,4 млрд USD). Тобто, якщо перевести ці борги у національну валюту та пододавати усі названі вище числа, отримаємо доволі «кругленьку» суму заборгованості вітчизняних домогосподарств — приблизно 580 млрд грн. Тобто, кожен із українців (в т. ч. діти та пенсіонери) винен різним кредитним установам більше 14 тис. грн (знову ж таки — без відсотків і комісій, а також без урахування позичок для бізнесових потреб), пише «Укрінформ».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply