Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

«Хрущовки» знову готують до реконструкції

Автор:

|

Грудень 12, 2022

|

Рубрика:

«Хрущовки» знову готують до реконструкції

В Україні залишилася велика кількість об’єктів житлового фонду, термін експлуатації яких закінчився або збігає. За даними Держстату загальна площа застарілого житла складає 4,33 млн кв. м. На території України налічується 30 380 багатоквартирних житлових будинків, віднесених до застарілого житлового фонду. «Продовження експлуатації таких будинків несе в собі не лише некомфортне існування мешканців таких об’єктів, а й пряму загрозу для їхнього життєвого середовища. Саме такі квартали (мікрорайони) є об’єктом реконструкції й інвестування. В Україні практично відсутній досвід реалізації проєктів оновлення кварталів застарілого житлового фонду. Слід констатувати, що будівництво в таких районах потребує вирішення комплексу питань, пов’язаних із проведенням реконструкції кварталів застарілого житлового фонду. Таким чином, виникла необхідність удосконалення суспільних відносин, пов’язаних із реконструкцією кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», — зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту, який має прийняти Верховна Рада України (ВРУ).
Але є й багато будинків, пошкоджених внаслідок російської аґресії, тож цей закон передбачає також і відбудову зруйнованого житла. «Після перемоги в Україні розпочнеться процес відбудови та відновлення житлової та соціальної інфраструктури громад, який має ґрунтуватися на комплексному підході. Зокрема, маємо подбати не тільки про відновлення об’єктів, які були зруйновані або пошкоджені внаслідок війни, але й застарілого житлового фонду, який уже давно вичерпав свій експлуатаційний ресурс. Прийняття нового законопроєкту про комплексну реконструкцію застарілого житла дозволить органам місцевого самоврядування розпочати планування оновлення житлового фонду в громадах у розрізі комплексного повоєнного відновлення», — зазначила Наталія Козловська, заступниця міністра розвитку громад і територій України.
Законопроєкт розробили та підтримали в уряді ще торік року, а ВРУ схвалив його у першому читанні у вересні ц. р. Під час підготовки до другого читання у документі змінюватимуть акценти, пов’язані з відбудовою житла, зруйнованого або пошкодженого внаслідок бойових дій.
Згідно з законопроєктом, реконструкції підлягатимуть не лише багатоквартирні будинки, а й об’єкти соціально-транспортної інфраструктури, розташовані в межах кварталу. Реконструкція житла здійснюватиметься за новими будівельними нормами, які передбачають енергоефективність, безбар’єрність, створення необхідних інфраструктурних умов тощо. Надалі це має значно зменшити витрати на утримання будинків.
Процес реконструкції передбачає такі основні моменти: органи місцевого самоврядування мають провести інвентаризацію наявного застарілого житлового фонду, результати якої стануть основою для розробки програм та проєктів комплексного оновлення кварталів; рішення про участь багатоквартирного будинку в межах кварталу в проєкті реконструкції прийматимуть за результатами загальних зборів власників квартир, за умови, що не менше 75 % з них дадуть на це згоду (це ключовий момент, адже за чинним законодавством необхідна згода 100 % власників); реконструкції підлягатимуть не лише будівлі та споруди, а також об’єкти соціальної й інженерно-транспортної інфраструктури; врегулювання питання фінансового характеру у відносинах між містом, інвестором-забудовником і власником житла; органи державної влади та місцевого самоврядування або інвестор-забудовник мають сформувати маневрений житловий фонд — будинки для тимчасового переселення мешканців кварталів, які реконструюють.
Законопроєкт передбачає можливість фінансування реконструкції кварталів застарілого житлового фонду за кошти державного та місцевих бюджетів, інвесторів-забудовників, підприємств та організацій, на балансі яких перебуває нерухомість, а також із інших джерел.
Важливо, що власникам нерухомості надають рівноцінне житло або грошову компенсацію. «Знесення багатоквартирних будинків із подальшим будівництвом нових дозволять винятково у разі, якщо застосувати інші способи реконструкції неможливо. З інвестором (забудовником) та органом місцевого самоврядування укладуть угоду про комплексну реконструкцію», — уточнила Олена Шуляк, народна депутатка України.
Це вже не перша спроба замінити будинки старої забудови на сучасні. Але раніше запустити цей проєкт не вдавалося. Одним із каменів спотикання була норма про те, що за рішення про участь багатоквартирного будинку в проєкті реконструкції мали дати свою згоду 100 % власників житла у ньому. Але такої одностайності досягти не вдавалося. Як вважає Юрій Піта, президент Асоціації фахівців з нерухомості, спершу під реконструкцію мають потрапити «Хрущовки» 1950-1970-х рр. На це знадобиться не менше 20 років. Тому черга до забудов 1980-1990-х рр. дійде не скоро.
Як повідомляв «Міст», старі радянські «хрущовки» відправляють під знесення.

Галина Гірак, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply