Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Гройсман прогнозує відмову від імпорту блакитного палива в найближчі п’ять років

Автор:

|

Лютий 20, 2019

|

Рубрика:

Гройсман прогнозує відмову від імпорту блакитного палива в найближчі п’ять років

Володимир Гройсман

Президент Порошенко пообіцяв своїм співвітчизникам енергетичну незалежність.

Друга в Європі
Петро Порошенко заявив 19 лютого, що в найближчі п’ять років Україна перейде на споживання енергоресурсів власного видобутку. «2017 року Україна спожила 14 млрд куб. м газу замість 52, 2018-го — 10,5 млрд, а в наступному п’ятиріччі ми взагалі зробимо Україну енергетично незалежною. Ми будемо забезпечувати себе своїм газом. Не будемо купувати з-за кордону», — запевнив він.
А напередодні й Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, заявив: «У нас є безліч можливостей стати енергонезалежними. Ми починаємо розкручувати дуже складну та закриту систему — доступ до українських надр. Вважаю, що у найближчі п’ять років цей відкритий доступ і дасть нам можливість не купувати газ за валюту, а виробляти в Україні».
Що ж, 5 лютого, в національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» нагадали, що в Україні — другі в Європі запаси газу. Однак коли торік в Україні отримали з власних надр максимальну кількість природного газу з вітчизняних надр за останні чверть століття —15,496 млрд куб м, то наростили таким чином його видобуток лише на… 1,6 %.
У «Нафтогазі», втім, не вважають, що «лише», бо пояснили: «За січень-грудень 2018 року перекрито природне падіння видобутку обсягом близько 950 млрд куб. м і на 246 млрд. куб. м перевищений річний видобуток попереднього року. У грудні компанія закріпила значення середньодобового видобутку на рівні 43,7 млн куб. м, що майже на 1,3 млн куб. м більше від фактичних показників аналогічного періоду 2017 року».
Щоправда, у відсотках абсолютний рекорд становить тільки 0,5 %. А загалом державна компанія «Нафтогаз України» й приватні видобувачі видобули 21 млрд куб. м газу.
Зокрема, 75 % — компанія «Укргазвидобування», де пояснили свої результати так: «Показники вдалося поліпшити завдяки збільшенню кількості операцій з інтенсифікації видобутку до 744. Також упродовж року закінчили буріння 97 свердловин і ввели в експлуатацію 69 нових свердловин».
При цьому в «Укргазвидобуванні» окреслили й велику проблему — більшість родовищ, які дають 95 % газу, виснажені до 87 %. І цей число могло бути й більшим. Адже, наприклад, фінансовий план «Укргазвидобування» на 2018 рік був скоригований у бік зменшення видобутку зі 16,5 до 16 млрд куб. м газу у зв’язку з блокуванням Полтавською обласною радою видачі нових ліцензій на розробку родовищ.
Видобувачі скаржаться, що за останні два роки, із 2016-го по 2018 рік, Полтавська облрада 63 рази відмовлялася надати компанії спеціальні дозволи на користування надрами. Через це, за оцінками «Укргазвидобування», в 2017-2020 рр. компанія недоотримає 3,3 млрд куб. м газу, а втрати від несплаченої ренти і податків становитимуть 4,9 млрд грн.

«Викликає неспокій»
Ці виправдання, проте, ніяк не переконали п. Гройсмана, котрий ще у грудні 2017 року запланував відмовитися від імпорту газу до 2020-го завдяки збільшенню власного видобутку. А тому, за планами прем’єра, які підтримує енергетичне співтовариство, збільшення видобутку має становити не кілька відсотків, а значно суттєвіший показник.
Тим паче, що всі можливості для цього Україна має й справа лише у системності роботи, інвестиціях і правильному менеджменті. А цього, на жаль, не спостерігається.
Тому глава уряду, котрий часто і послідовно критикує роботу газовиків, днями заявив: «Я вкрай незадоволений тим, що «Укргазвидобування» — компанія «Нафтогазу» — план, який ми затвердили до 2020 року, фактично провалило. Це викликає у нас неспокій, дуже важливо це виправити найближчим часом. В Україні є достатньо резервів, щоб повністю забезпечити себе газом».
Прем’єр, вочевидь, мав на увазі програму «20/20», яка передбачає збільшення видобутку газу до 15,2 млрд куб. м — 2017-го, 16,5 млрд куб. м — 2018-го, 18,3 млрд куб. м — 2019-го і 20,1 млрд куб. м — 2020 року. Таким чином, недовиконання компанією «Укргазвидобування» становило цілий мільярд кубометрів.
Тим часом, на хвилі невдоволення прем’єра, свою посаду покинув Олег Прохоренко, керівник компанії «Укргазвидобування». До затвердження спостережною радою «Нафтогазу» нового голови правління «Укргазвидобування» тимчасово виконувати обов’язки керівника цієї компанії буде Андрій Фаворов, котрий повідомляв 6 лютого, що скорочення видобутку газу на 1 млрд куб. м є песимістичним сценарієм — за відсутності належного рівня інвестицій 2019 року.
Водночас, п. Фаворов наголосив: «Україна в Європі — країна № 2 за запасами газу. Як ми з такими запасами примудряємося імпортувати третину потреб? Державна компанія «Укргазвидобування» отримувала після оплати всіх податків 50 USD на руки, їм казали: «А ви розвивайтеся, а ви набуріть, знайдіть нові технології, збільшуйте видобуток». За що? Це вимагає величезних інвестицій».
За його словами, зараз ситуація набрала інших обертів — компанія віддає 70 % свого прибутку до бюджету у вигляді податків. «У нас залишається менше однієї гривні на розвиток. А пробурити одну свердловину кошту 10-15 млн грн», — резюмував п. Фаворов.

«Проблема — в корупції»
14 лютого «Нафтогаз» поширив прес-реліз, у якому ця компанія закликала уряд до «співпраці для вирішення проблем, які гальмують темпи реалізації урядової Концепції розвитку газовидобувної галузі». А також нагадала: «Першим напрямом реалізації цієї концепції уряд називав «широкомасштабне проведення геологорозвідувальних робіт із метою відкриття нових родовищ». Однак систематичне блокування видачі дозволів на розвідку та розробку надр фактично зірвало плани щодо збільшення видобутку вітчизняного газу. Надання ліцензій на нові площі кілька років заблоковано як для акціонерного товариства «Укргазвидобування», так і для приватних компаній, які здійснюють активну діяльність із видобутку».
Зокрема, «Укргазвидобування» розраховувало отримати 80 нових ліцензій упродовж 2016-2018 рр., для чого подало понад 170 пакетів документів, однак отримало лише 17 погоджень. У ключовому реґіоні — Полтавщині — за останні три роки «Укргазвидобування» отримало понад 60 відмов на подані заявки на розробку надр і жодного погодження. 2017-го ця компанія отримала лише чотири ліцензії, 2018 року — лише одну, про що «Укргазвидобування» неодноразово звертало увагу керівництва Кабінету Міністрів і держави».
Відтак Максим Нефьодов, перший заступник міністра економічного розвитку та торгівлі України, анонсував: «З наступного місяця починаються перші аукціони на доступ до українських нафтогазових родовищ. Кожне буріння нафтогазової свердловини — це близько 2 млн USD. Тому зрозуміло, що мова йде про достатньо значні суми інвестицій». При цьому, за його словами, в аукціонах братимуть участь й іноземні інвестори.
«Хто переможе в аукціоні, той і буде розробляти — запевнив Нефьодов. — Але ми бачимо зацікавленість і іноземних інвесторів також. На початку лютого в Лондоні спеціально проводилася нафтогазова конференція, і там були присутні 13 іноземних компаній. Причому половина з них ніколи не працювали в Україні».
А економіст Олександр Охріменко вважає, що Україна має усі можливості для того, щоб не лише забезпечити себе власним газом, а ще продавати його за кордон. Але, на думку експерта, Україна зможе компенсувати втрати від газогону «Північний потік-2», якщо нормально працюватиме «Нафтогаз».
«Газовидобуток в Україні зріс на 0,3 %, хіба це газодобування? Це чортзна-що. Якщо збільшити видобуток українського газу, Україні не буде вистачати газотранспортної системи. Україна не буде транспортувати російський газ, тому що буде вдосталь власного газу», — коментував ситуацію Охріменко.
«Проблема полягає виключно у корупції, про це багато розслідувань робили журналісти, — пояснив експерт. — По-перше, є монополіст «Нафтогаз», по-друге є люди, котрі біля нього заробляють, які близькі до влади і там сама звичайна корупція, починаючи від видобутку, закінчуючи дозволом, обладнанням, підключенням до магістрального газогону. Ви газ видобуваєте? До нас підключіться. Немає проблем, хлопці, з вас 3 млн USD і ми вас підключимо. Це дуже тупа корупція, дається «на лапу» — є підключення, не дається — немає документів, дозволу».

Ігор Голод

До слова
Володимир Гройсман стверджує, що ціни на газ були змушені підвищити, оскільки альтернативою цьому був дефолт. «Ціни на газ є надзвичайно болючою темою для українців. Але у нас було два вибори: або піти на цей крок, або піти в дефолт. Я не міг цього допустити, щоб країна увійшла в дефолт. Нам вистачило 1990-х рр., коли всі стали бідними в одну секунду. Тому ми побудували систему соціального захисту у вигляді субсидій», — розповів він в ефірі телеканалу ICTV. Глава уряду нагадав, що з 2019 року система субсидій змінюється. «Ці кошти будуть потрапляти живими грошима в українські сім’ї, які самі будуть вирішувати, як цими коштами розпоряджатися, як економити енергію. Якщо людина не отримує субсидію, має можливість платити. Той, хто не може заплатити, повинен отримати субсидію», — зазначив він. Також прем’єр наголосив, що цього року запрацює Фонд енергоефективності. «Ми акумулюємо приблизно 7 млрд грн. Це — утеплення будинків, індивідуальні теплові пункти. Ми прийдемо до енергозбереження», — упевнений він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply