Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

Головні проблеми української економіки

Автор:

|

Вересень 17, 2022

|

Рубрика:

Головні проблеми української економіки

Національний банк України (НБУ) оприлюднив річний звіт про роботу Ради фінансової стабільності. В ньому продемонстровано, як змінилися за рік виклики для української та світової економіки й як можна спробувати їх мінімізувати. Усі ризики, які перечислила у звіті Рада з фінансової стабільності, так чи інакше викликані війною Російської Федерації (РФ) проти України.
Нагадаємо, Рада фінансової стабільності — це міжвідомчий орган, створений в березні 2015 року. Його основне завдання — виявляти потенційні загрози для макростабільності та розробляти заходи реагування у разі погіршення фінансового стану банківської системи.
Війна спровокувала погіршення прогнозу зростання світової економіки. Нагадаємо, що за оцінкою Міжнародного валютного фонду глобальний валовий внутрішній продукт (ВВП) цього року зросте лише на 3,2 %. Це майже вдвічі нижче, ніж торік.
За прогнозами, падіння ВВП України цього року становитиме не менше 30 %. Війна призвела до скорочення світової торгівлі та зростання продовольчих цін. Передусім зросли ціни на сировину й енергоносії.
Через логістичні проблеми в Україні ціни на основні товари нашого аграрного експорту: пшеницю, кукурудзу й олію досягли рекордних рівнів. Для нашої країни зростання цін це добре, проте для світу — це загроза продовольчої кризи.
Інфляція в Україні продовжить зростати знову ж таки через війну, а саме через тимчасову окупацію частини території держави, виведення з ладу об’єктів інфраструктури, розрив ланцюгів постачання та зростання витрат підприємств. Залишатиметься дефіцит фінансового бюджету. Україна потребуватиме фінансової допомоги від партнерів аби затуляти наявну «дірку».
Курс гривні щодо долара продовжить падати. Якщо Україна стримуватиме його за рахунок золотовалютних резервів, то вони почнуть стрімко танути. Наразі вони ще на достатньому рівні, але вже почали «худнути».
Наразі Рада виснує, що економіка України і те, в якому стані вона перебуватиме, цілком залежить від партнерів. Початок повномасштабної війни РФ в Україні зміцнив співпрацю Києва з Європейським Союзом (ЄС). Зокрема, Україна подала заявку на вступ до ЄС та набула статусу кандидата. Зараз триває робота над планом відновлення української економіки разом із партнерами.
Економічні експерти загалом погоджуються з висновками Ради. Так, Олександр Болтян, аналітик компанії Esperio каже, що всі зазначені виклики для економіки справедливі й актуальні. Він нагадує, що серед ризиків для світової економіки, які складали американські аналітичні аґенції на 2022 рік лідирувала саме Україна через війну з РФ. Головний ризик для стабільності ВВП усього світу полягав саме в тому, як розвиватимуться взаємини між цими двома країнами.
В Україні вони широкого розповсюдження не набули, бо влада не хотіла нікого лякати та попереджати про реальну загрозу, щоб бізнес і населення не кинулися заздалегідь панічно купувати валюту та виводити гроші з банківського сектору.
Однак важливо зрозуміти, що не сам факт високої інфляції, чи поточна війна є ризиком і викликом для української економіки, й економіки всього світу. Для України найголовнішою проблемою є відсутність довготермінового плану розвитку держави. І ця проблема не з’явилася через війну. Систематичні дії з погіршення стосунків із постачальниками енергоресурсів упродовж довгих років апріорі не могли призвести до позитивних результатів.
Тепер, якщо говорити про виправлення ситуації, то ніякі монетарні кроки не врятують економіку від падіння, а гривню від девальвації. Відповідно, українців чекає зростання боргової ями, погіршення становища країни та життя населення, латання економічних дірок до моменту поки не оголосили дефолт. Як тільки це станеться, стануть неможливими міжнародні кредити, а цього влада допустити не хоче, тому намагатиметься підтримувати всі показники на межі достатності.
Своєю чергою, Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру, каже, що війна створила дуже значні проблеми для економіки України. Одна з головних — дуже високі ціни на газ і нафту, це дуже шкодить. Є й неабиякі проблеми з державними фінансами. Треба визнати, що війна призвела до падіння ВВП і що поки вона триває, воно це триватиме. Лихо в тому, що й наступного року війна не закінчиться і падіння ВВП — також. Тож українській економіці потрібно взяти павзу, а українцям більше думати про те, як вижити і пережити війну, ніж про зростання економіки. Хоча і під час війни можна добре заробити гроші на спекуляціях та контрабанді. Війна — це ж не лише розвал економіки, а й час швидкого збагачення деяких громадян.
Рада фінстабільності запропонувала антикризові заходи для пом’якшення впливу згаданих вище ризиків на українську економіку. Головне завдання — зниження дефіциту державного бюджету. Щоб досягти цього, Рада пропонує провести оптимізацію державних витрат, знайти додаткові джерела збільшення доходів бюджету за рахунок підвищення оподаткування імпорту, акцизів і рентних платежів, стимулювати внутрішні запозичення, намагатися збільшувати обсяги міжнародної фінансової допомоги.
Також Рада рекомендує державним банкам очищати свої кредитні портфелі від токсичних кредитів. Оскільки саме у цих фінансових установах сконцентрований найбільший обсяг цих кредитів. Після запровадження воєнного стану відбувається накопичення проблемних кредитів. З першого дня війни до початку липня їхній обсяг у банківській системі зріс на 33 млрд грн, при чому у державних банках — на 16 млрд грн. Тому Рада фінстабільності радить їм своєчасно визнавати кредитний ризик і за необхідності проводити реструктуризацію боргів.
Головними цілями на найближче майбутнє є: зниження монетарного фінансування бюджету та скорочення дефіциту державної скарбниці; збільшення фактичної допомоги від зарубіжних донорів; розвиток державних програм підтримки бізнесу; своєчасне виконання зобов’язань перед банками з боку Міністерства фінансів, аби вони були зацікавлені брати участь у цих програмах; стримування зростання проблемної заборгованості.
Раніше «Міст» розповідав, яку економіку будує Україна.

Вікторія Хаджирадєва, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online