Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Газу в Україні багато, але корупціонерів іще більше

Автор:

|

Березень 01, 2018

|

Рубрика:

Газу в Україні багато, але корупціонерів іще більше

Друга в Європі за обсягами розвіданих запасів газу країна повсякчас закуповувала у Російській Федерації (РФ) газ тому, що її керівництво було корумповане, тобто мало свій матеріальний зиск від збагачення сусідньої держави.

«Мета — заробити»
27 лютого Володимир Кістіон, віце-прем’єр-міністр України, запевнив у ході щорічного енергетичного форуму в Києві: «Мета уряду України — зробити Україну енергетично незалежною і з імпортера газу перетворитися в його експортера. Україна перебуває на третьому місці в Європі за обсягами розвіданих запасів газу після Норвегії та Нідерландів. Доведених запасів в Україні — 930 млрд куб. м».
Але водночас урядовець був змушений визнати: «На сьогоднішній день держава видобуває лише 2 % від доведених запасів, при тому, що успішні країни в світі видобувають від 6 % до 16 %. Тому енергетичний потенціал України ще не розкрито».
Причому заява віце-прем’єра була аж ніяк не сенсаційною — урядовці повсякчас підбадьорюють українців запевненнями, що ті — співвласники неабияких скарбів, за які, відтак, не завжди розраховуватимуться левовими частками своїх зарплат. Але не може насторожувати те, що заявлене високопосадовцями не збігається з оцінками експертів.
Приміром, Володимир Омельченко, директор енергетичних програм аналітичного київського Центру Разумкова, стверджував 20 лютого на прес-конференції: «Україна на сьогодні має другі у Європі запаси газу після Нідерландів. Прогнозні ресурси становлять близько 3 трлн куб. м».
Вочевидь, поверхові знання віце-прем’єра про те, на якому місці Україна в Європі за обсягами розвіданих запасів газу, пояснив Іван Міклош, голова Стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні, котрий, зокрема, зауважив: «Але це багатство не використане через те, що не було реформ! Україна змушена була ввозити велику кількість газу з-за кордону, що було також пов’язано з корупцією та політичним впливом. І такий великий потенціал є у багатьох сферах, однак найголовніша причина чому він не використовується — відсутність реформ».
Отже, друга в Європі за обсягами розвіданих запасів газу країна повсякчас закуповувала у РФ газ тому, що її керівництво, по-перше, було корумповане, тобто мало свій матеріальний зиск від збагачення сусідньої держави. А по-друге — нічого не робило для енергетичної незалежності своєї Вітчизни, бо вона позбавила б їх «комісійних» за купівлю «блакитного палива» за кордоном.

Росія спонсорує «певні сили»
А Андрій Коболєв, голова правління Національної акціонерної компанії (НАК) «Нафтогаз України», визнав 24 січня: «Потрібно скорочувати вплив проросійських груп. Ні для кого не секрет, що «Газпром» і РФ витрачають гроші, спонсоруючи певні сили в Україні, які блокують нові родовища, видобуток газу й які брешуть місцевим жителям про екологічні наслідки. Приміром, у Харківській області нещодавно негативно налаштовані люди намагалися блокувати перемовини про освоєння нових ділянок».
Тим часом Франсіс Маліж, керуючий директор Європейського банку реконструкції і розвитку в країнах Східної Європи та Кавказу, зауважив: «Були ситуації, коли іноземні компанії намагалися вийти в український газодобувний сектор, зокрема — British Petroleum, Shell та інші. Де вони зараз? І це — ганьба, тому що в Україні достатньо газу для того, щоб не імпортувати його і покривати повністю свої потреби в паливі. Й якби Україна захотіла, то могла б стати експортером газу. Але для цього потрібно робити правильні кроки в напрямку формування ринку та його регулювання. Треба створювати умови для виходу інвесторів на цей ринок».
Тим паче, що самі українці навряд чи подужають освоїти те, про що їм воліли не зізнаватися їхні корумповані керівники. Ярослав Климович, очільник НАК «Надра України» писав 12 січня у своїй статті в «Урядовому кур’єрі»: «Україна має в своєму розпорядженні доступні для видобутку запаси у 452,8 млрд куб. м газу, яких за теперішніх темпів видобутку вистачить на 22 роки. В Україні — 402 родовища вуглеводнів, у промисловій розробці — 269. Державним балансом запасів корисних копалин України в 402-х родовищах враховуються видобуті запаси природного газу в кількості 905,6 млрд куб. м (видобуті 68,9 % усіх запасів). Як показує досвід видобувних робіт в Україні, з цих запасів можна добути лише половину (452,8 млрд куб. м газу). А це — на 22 роки видобутку».
За даними керівника «Надр України», якщо врахувати перспективні ресурси категорії С3, то до видобувних запасів можна приплюсувати ще 256,6 млрд куб. м газу. На його думку, поліпшити ситуацію можна за рахунок широкомасштабних геологорозвідувальних робіт на територіях, де розташовані ресурси в 5,6 трлн куб. м газу, а також за рахунок розвідки нетрадиційних покладів газу. За оцінками державного підприємства «Укрнаукагеоцентр», вони становлять 32 трлн куб. м.
Звернути увагу на них керівництво України змусила щойно війна з РФ. Адже ж не спонсорувати ворога багатомільярдними вливаннями в його державний бюджет, левова частка якого витрачається на виробництво зброї, якою вбивають українців на Донбасі.
Відтак Роман Опімах, виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній України, запевнив: «2017 року видобуток природного газу в Україні становив 20,5 млрд куб. м. При цьому, він збільшився порівняно з минулим роком на 2,4 %. Треба зазначити, що за рахунок власного газу Україна забезпечила себе на 72 %. Податків газовидобувні підприємства сплатили понад 74 млрд грн. Це майже 10 % від надходжень у державний бюджет».
Таким чином державна компанія «Укргазвидобування» стала найбільшим платником податків за минулий рік. Після чого запевнила, що вона «активізує для збільшення видобутку газу в західному реґіоні роботу з дорозвідки наявних родовищ, якими оперує «Львівгазвидобування». Розвідницьке буріння планують провести на шести родовищах «Львівгазвидобування», яке наразі розробляє загалом 39 родовищ, на яких розташовані близько 500 свердловин.

«Накриваються тазом»
Ігор Насалик, міністр енергетики та вугільної промисловості України, запевнив на щорічній підсумковій прес-конференції 21 грудня: «Україна має захищених запасів 1 трлн куб. м газу. Добуває тільки 2 %. Середній у Європі видобуток становить 7-8 %. У Норвегії він становить 12 %. Вихід хоча б на 4-6 % моментально перетворює Україну з країни-імпортера на країну-експортера. Для збільшення видобутку необхідно дати компаніям доступ до технологій. На сьогоднішній день видобуток через ліцензії монополізовано «Укргазвидобуванням». Або воно використає технології, або дасть тим, хто готовий їх реалізувати. Одна з приватних компаній, що працювала на Яблунівському родовищі, збільшила видобуток із 350 млн куб. м до 1,6 млрд за 2,5 роки».
А от Олег Прохоренко, голова правління «Укргазвидобування» (УГВ), пояснив 24 листопада у Facebook: «Плани щодо досягнення енергонезалежності країни та продажу газу на експорт повільно, але впевнено накриваються тим самим тазом. Програма «Укргазвидобування» зі збільшення видобутку газу — під загрозою. Наразі діє застаріла, зарегульована дозвільна система радянських часів, за якою для початку видобутку треба отримати 44 погодження у 16-х відомствах із середнім терміном погодження 3,5 роки».
Олег Прохоренко також стверджував: «За останні два роки «Укргазвидобування» отримало 54 відмови у погодженні надання спецдозволів (по 21 пакету документів) від Полтавської обласної ради. Тобто у 2016-2017 рр. УГВ не отримало на Полтавщині (ключовому газоносному реґіоні країни) жодного погодження спецдозволу на користування надрами.
Голова правління УГВ запевнив, що воно «задіяло усі власні ресурси зі збільшення видобутку, що доводять результати 2017 року, але чим довше на рівні влади не будуть вирішуватися ці регуляторні проблеми, тим більше видобутку, передбаченого урядовою концепцією, ми ризикуємо втратити. «У разі оперативного вирішення питань, які перебувають у зоні впливу влади, ця зона ризику буде знята і видобуток повернеться до передбачених урядовою концепцією показників. З такими внутрішніми перепонами і зовнішніх ворогів не потрібно. Потрібно змінювати систему», — зазначив п. Прохоренко.
Схоже, що ті, хто недорахувалися своїх «комісійних» за придбання російського газу, намагаються таки повернути їх собі.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply