Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

«Енергоатом» і Westinghouse підписали угоду про постачання ядерного палива

Автор:

|

Жовтень 11, 2020

|

Рубрика:

«Енергоатом» і Westinghouse підписали угоду про постачання ядерного палива
Рівненська АЕС

Петро Котін, директор Національної атомної енергогенеруючої компанії (НАЕК) «Енергоатом» і Патрік Фраґман, президент і головний виконавчий директор компанії Westinghouse (США-Японія), уклали угоду про постачання ядерного палива для реакторів Рівненської атомної електростанції (АЕС). Підписання документу особисто «благословив» Володимир Зеленський, адже автографи ставили в Офісі президента України. Тож зрозуміло, що йдеться не про пересічний комерційний контракт.

«Геть від Москви!»
Від дня здобуття Україною незалежності всі чотири українські АЕС, на яких працюють 15 енергоблоків радянського типу, й які забезпечують близько половини потрібної державі електроенергії, залежали від постачання тепловидільних збірок (ТВЗ), які виготовляла компанія ТВЕЛ із Російської Федерації (РФ). Щоправда, ще далекого 1993-го в рамках Міжнародної програми з ядерної безпеки, донором якої є уряд США, започаткували програми співпраці Вашинґтона та Києва. Проєкт, зокрема, передбачав диверсифікацію постачання ядерного палива і, відповідно, підвищення енергетичної безпеки України.
Для реалізації проєкту обрали компанію Westinghouse, яка, інвестувавши солідні суми, фактично з нуля розробила та запустила у виробництво на заводі в Швеції ТВЗ, призначені лише для України. Її пілотні ТВЗ почали завантажувати в третій блок Південноукраїнської АЕС (Миколаївська обл.) із 2005 року. А в березні 2008-го «Енергоатом» (оператор усіх діючих АЕС України) підписала з Westinghouse офіційний контракт на постачання ТВЗ на період 2011-2015 рр. Цим документом передбачали планове перезавантаження не менше трьох енергоблоків щороку, а якщо знадобиться, поставки могли збільшитися ще до трьох партій на рік. Щоправда, російський ТВЕЛ залишався основним постачальником, однак присутність на українському ринку ядерного палива Westinghouse дозволяла Києву виторговувати вигідніші для себе умови постачання російських ТВЗ.
Того ж 2008 року Westinghouse запропонував Україні збудувати на її території завод із виробництва ядерного палива. Доки узгоджували деталі, до влади прийшов Янукович, й угода так і не була підписана.
Із початком російської аґресії Київ різко занепокоївся подальшою диверсифікацією постачання ядерного палива. 2014-го Державна інспекція ядерного регулювання України схвалила використання модифікованого ядерного палива виробництва Westinghouse для використання на більшості українських АЕС.
Зараз близько половини ядерного палива, яке використовує Україна, — західного виробництва, що відповідає Європейській стратегії енергетичної безпеки, яка зобов’язує диверсифікувати джерела палива для АЕС. До підписання угоди між «Енергоатомом» і Westinghouse лише два реактори-«малюки» (модель ВВЕР-440, які мають потужність 440 МВт, обидва розташовані на Рівненській АЕС. — Ред.) не мали альтернативного джерела постачання і залежали від російського виробника.
«Підписання угоди між «Енергоатомом» і Westinghouse стало останнім кроком на шляху до повної диверсифікації джерел постачання ядерного палива в Україну. Документ є продовженням плідного 20-річного партнерства України та США в диверсифікації постачання палива на українські АЕС і свідчить про невпинний рух нашої країни до розбудови власної енергетичної безпеки та незалежності», — заявив президент Зеленський.

Більше постачальників — вигідніші ціни
Коли американське паливо надійде на Рівненську АЕС, Україна зможе (теоретично) повністю відмовитися від російського, визнають експерти. Але вони пропонують залишити обох постачальників для збереження конкуренції і більш вигідних цін на ТВЗ.
«Усе, що пов’язане з витісненням РФ із української енергетики, сприяє енергетичній безпеці. Оскільки путінська Росія поводиться ірраціонально, її кроки (особливо це засвідчує енергетична та газова галузі) не мають стосунку до економіки. Всі вони є політично вмотивованими, і ми не знаємо, як поводиться Москва надалі. Щодо постачання ядерного палива, тут поки що не було суттєвих перешкод: після Чорнобильської катастрофи російська ядерна галузь боїться втратити клієнтів у інших країнах, яких і без того небагато. Але навіть попри це, у 2014-2015 рр. відбувалися розмови про те, щоб обмежити постачання ядерного палива Україні, нібито через нестабільність у реґіонах, через які перевозять паливні збірки. Це, а також досвід відмови від постачання газу з РФ свідчить: Україні треба якнайменше залежати від Москви в стратегічних галузях», — розповів «Радіо Свобода» Сергій Дяченко, керівник Бюро комплексного аналізу та прогнозів.
«Westinghouse постачала таке паливо до Фінляндії: там є два реактори ВВЕР-440. Але росіяни різними методами домоглися того, що фіни контракт з Westinghouse не продовжили. Та після нападу РФ на Україну в Європі зробили відповідні висновки. Й 2014-го ухвалили Європейську стратегію енергетичної безпеки, яка передбачає, що навіть для «неєвропейського типу реакторів» (так вони акуратно назвали радянські моделі) потрібен другий постачальник палива. Почалися пошуки альтернативи. Крім росіян, технологію виробництва палива для реакторів ВВЕР-440 має лише Westinghouse. Й Україна досягла найбільшого прогресу в диверсифікації постачання палива для «пострадянських» реакторів», — розповіла Ольга Кошарна, експертка з ядерної енергетики. За її підрахунками, українські АЕС наразі використовують приблизно половину палива західного виробництва.
За словами фахівчині, Україна вже понад десятиліття є майданчиком для «обкатування» технологій поступової заміни російського палива на західне в реакторах радянських типів. Тож услід за Україною отримають змогу замінювати ядерне паливо російського виробництва для своїх АЕС також Чехія, Словаччина, Болгарія, Угорщина та Фінляндія, які використовують енергоблоки-«малюки» на 440 МВт — такі ж, як на Рівненській АЕС.
Наразі у світі є три найбільші виробники ядерного палива: американсько-японська Westinghouse, французька Areva та російська ТВЕЛ — разом вони охоплюють понад половину цього ринку. При цьому зі західних компаній лише Westinghouse освоїла виробництво ТВЗ для реакторів радянських типів.
Як повідомляв «Міст», в Україні вибухнув ядерний скандал.

Ігор Берчак

До слова
Американсько-російська ділова рада (USRBC) вимагає від адміністрації Дональда Трампа розглянути широкий список рішень уряду РФ, що потенційно порушують правила Світової організації торгівлі (СОТ). Така заява міститься у щорічному огляді, який санкціонував Конґрес США, і в якому міститься аналіз того, наскільки добре РФ виконує зобов’язання, взяті на себе зі вступом до СОТ 2012 року. Як пише Politico, USRBC присвятила трохи більше однієї сторінки свого повідомлення похвалам кроків, зроблених РФ за останній рік, в т. ч. її ініціативі Regulatory Guillotine, яка скасувала тисячі нормативних актів. Також зазначається, що Всесвітній банк зараз ставить РФ на 28-ме місце за індексом легкості ведення бізнесу, що вище кількох країн-членів ЄС, включаючи Францію, Португалію та Нідерланди, а також Швейцарію й Японію.
Інша частина звіту USRBC, що містить десятки сторінок, подає довгий перелік того, що USRBC називає «галузями, які викликають занепокоєння». До них відносять різні правила імпорту й експорту, субсидії, стандарти та технічні правила, інвестиційні заходи, пов’язані з торгівлею, проблеми національного режиму, примусове ліцензування. У звіті, зокрема, цитують скаргу американських експортерів м’яса, які постраждали від дій РФ після того, як США наклали санкції на Москву за її дії в Україні. У заяві Федерації експорту м’яса США йдеться що з боку РФ було «постійне ігнорування своїх зобов’язань перед СОТ щодо імпорту червоного м’яса із США».
Американські виробники молочної продукції, фармацевтичні компанії, а також представники кіно- та музичної індустрії також подали скарги до Офісу торгового представника США. Так само вчинила і енергорозподільча компанія Urenco USA, яка займається виробництвом ядерного палива. Компанія скаржиться на недобросовісну конкуренцію з боку російських державних підприємств і бар’єри для доступу до ринків, що перешкоджають експорту американського урану на один із найбільших світових ринків ядерного палива. Сенатори Джон Баррассо і Мартін Генріх представили законопроєкт, який розширить існуючі обмеження США на імпорт російського урану. «Путін і держави-сателіти використовують уран як геополітичну зброю», — наголосив сенатор Баррассо.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply