Новини для українців всього свту

Saturday, May. 8, 2021

«Експропріювати експропрійоване»

Автор:

|

Серпень 14, 2014

|

Рубрика:

«Експропріювати експропрійоване»
Ігор Коломойський

Ігор Коломойський

Уже минув місяць відтоді, як прем’єр-міністр Арсеній Яценюк анонсував в Україні масштабну приватизацію.

А де ж «переприватизація»?!
10 липня ц. р. Арсеній Яценюк пообіцяв країні, яка потерпає не лише від аґресії Російської Федерації (РФ), а й від неминучої під час війни економічної кризи, урятувати державну скарбницю надходженнями від «наймасштабнішої за 20 років приватизації». А вже наступного дня відбулося засідання урядового комітету з питань соціально-економічного розвитку, на якому, зокрема, були рекомендовані до ухвалення два проекти розпоряджень Кабінету Міністрів про затвердження списку об’єктів державної власності, які підлягають приватизації 2014 року, і про внесення змін до переліку об’єктів державної власності, котрі не підлягають приватизації. Зокрема, другим із цих документів скасовувалася заборона на продаж деяких підприємств, які вважаються стратегічними.
Українці очікували, що після того, як уряд таки наважиться «відірвати від серця святе», то йому вистачить сміливості й на те, щоб розпочати нарешті конфіскацію власності, награбованої в Україні «Сім’єю» Януковича, і провести нову приватизацію цього майна, прозору, законну та справедливу. Але наразі уряд із цим не поспішає, пояснюючи, що зараз у Верховній Раді забракне голосів для ухвалення відповідних рішень, оскільки надто вже багато нинішніх нардепів так чи інакше пов’язано з тими, хто заслуговує на «експропріацію експропрійованого». А недруги нової влади додають, що надто вже тісно переплелися бізнеси «Сім’ї» та її позірних опонентів, котрі тепер керують українською державою.

Надто довге друге читання
І що довше вони зволікатимуть із «переприватизацією» майна «Сім’ї», то все більше громадян України вважатиме слушними закиди про спільні бізнесові інтереси вчорашніх і сьогоднішніх керівників держави. Утім, дехто з аналітиків доволі оптимістично коментує цю проблему. Приміром, Олександр Карпець стверджує: «Розуміння того, що з подібними явищами потрібно щось робити, схоже, почало приходити до влади. Саме цим можна пояснити той факт, що в парламенті на стадії другого читання перебуває проект Закону «Про протидію сепаратизму», що передбачає ліквідацію компаній, політичних партій і громадських організацій, які були викриті в сепаратистської діяльності, а також карне переслідування і конфіскацію майна громадян, котрі допомагали бойовикам».
Потребу в цьому документі експерт пояснює так: «Анексія Криму й війна на Донбасі переконливо продемонстрували, що низка стратегічно важливих об’єктів і галузей обов’язково має залишатися під контролем держави. Потрапивши до рук терористів, стратегічно важливі об’єкти й галузі можуть бути використані ворожої стороною з метою завдавання шкоди силовим структурам, державі та суспільству». У 2012-2013 рр. через нехитру двоходівку з використанням підставної австрійської фірми «Укртелеком» перестав бути державним і став власністю комерційних структур, які пов’язують із олігархом Ахметовим. У підсумку Україна втратила не лише національного оператора та державну телекомунікаційну мережу як таку, але й телекомунікаційну мережу спеціального призначення, необхідну для дотримання питань національної безпеки в разі війни, стихійних лих тощо».

Держава — клієнт ворога?
«Фактично держава є клієнтом «приватної лавочки» під назвою «Укртелеком», як і терористичне угруповання, що використовує ті ж канали зв’язку, що й силовики, котрі борються з терористами», — тривожно зауважує Олександр Карпець. Щоправда, за його словами, «у зв’язку з війною на Донбасі уряд нарешті перейнявся долею виділеної телекомунікаційної мережі спеціального призначення, що перебуває в складі «Укртелекому», і підготував відповідний документ, який наказує виконати-таки вказане розпорядження Кабміну й умови продажу пакету акцій «Укртелекому», а саме — безкоштовно передати зазначену мережу в державну власність».
Однак експерт додає: «Утім, про результати цих рухів тіла громадськості поки що нічого не відомо, і цілком можливо, що в країні побільшало ще на один нормативний «папірець», який ніхто не виконує. А в цей час команди силовиків з боротьби з найманцями можуть передаватися чи не на одному каналі зв’язку з інформаційним обміном самих найманців, та ще в умовах тотальної корупції, коли куплений за невелику суму клерк «Укртелекому» зливатиме інформацію якимось гіркіним і «бісам». У сфері телекомунікацій українські державні органи та силові структури катастрофічно залежать від приватних структур, які часто мають іноземне походження й управляються із-за кордону. Відмовитися ж від їхніх послуг неможливо, оскільки повністю вітчизняних і державних систем просто не існує. Доходить до того, що команди військам віддаються незахищеними каналами зв’язку стільниковиих операторів, які мають російське коріння. Цілковитою дурістю або спланованим злочином був продаж мобільного оператора «Український мобільний зв’язок» російським «Мобільним телесистемам» (МТС), замість того щоб викупити його й зробити повністю державним на базі державного «Укртелекому».

Зобов’язані провести конфіскацію!
14 липня про це ж заговорив мільярдер Ігор Коломойський, за сумісництвом – голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації (ДОДА). Того дня його заступник Борис Філатов процитував сказане ним у Facebook: «Держава сьогодні просто зобов’язана провести конфіскацію майна, заводів, акцій прихильників сепаратизму. Усіх тих, хто фінансував і далі фінансує терор у країні. Мало того, що вони поцупили на безконкурсній основі, фактично безкоштовно, десятки заводів, енергокомпаній, «Укртелеком», то ще й сьогодні коштом цих підприємств Янукович і його поплічники фактично спонсорують убивство наших громадян».
А на резонне запитання п. Філатова: «Куди й кому передавати це вилучене майно?» – п. Коломойський відповів, що майно може бути передане в Акціонерне товариство, де акціонерами будуть учасники Антитерористичної операції (АТО) і родичі загиблих, і додав: «Чому одні повинні вмирати за свою країну, а інші далі собі жирують?»
Цього ж дня Ігор Коломойський у ефірі телевізійного «5 каналу» запропонував націоналізувати низку активів мільярдерів Ріната Ахметова та Дмитра Фірташа, придбані ними за президентства Януковича. «Не «можуть», а повинні повернутись у держвласність «Укртелеком», «Західенерґо», «Дніпроенерґо», «Дніпрообленерґо», облгази, 49 % Запорізького титано-магнієвого комбінату, «Сумихімпром», — перелічив п. Коломойський, зауваживши: «Ось я знаю точно, що в черкаському «Азоті», «Сєвєродонецькому азоті», горлівському «Азоті», щонайменше, 25 % складає частка родини Януковича. А ми ж розуміємо, що якщо не сам Янукович, то його близьке оточення, «Сім’я», тісно пов’язані з сепаратизмом і тероризмом».
При цьому п. Коломойський запевнив, що сам він не претендує на ці активи. Хоча злі язики, а може, «надто» прискіпливі економісти й журналісти припускають, що таким чином олігарх намагається відвернути увагу від свого непрозоро приватизованого майна,.

Відповісти тією ж монетою
Але оскільки голова ДОДА не лише не спонсорує терористів, а й навпаки — матеріально допомагає учасникам АТО, причому доволі щедро, то постановка ним питання про те, що награбоване в державі не повинно воювати проти неї, — доволі слушна.
Особливо справедливими є зауваження Ігоря Коломойського та його заступників щодо ахметовського «Укртелекому», тож вони радять повернути його державі першим: «Це стратегічне підприємство зараз на 50 % належить Януковичу. У будівлі «Укртелекому» міститься мережа зі спеціальних вузлів і каналів урядового зв’язку. Це все досі перебуває в руках Януковича».
Однак дніпропетровці не обмежилися «Укртелекомом», розширивши перелік об’єктів, які слід відібрати у ворогів України: «Наприклад, МТС — компанія, яка займається радіорозвідкою прямо на фронті. Через компанію МТС росіяни вклинюються в будь-яку розмову та здійснюють наведення вогню. Через це гинуть люди. Те ж стосується «Київстару» (другого загальноукраїнського оператора стільникового зв’язку).»
Опоненти дніпропетровців стверджують, що відібрати у спонсорів тероризму їхню економічну зброю проти України наразі неможливо, бо їхні представники в парламенті не голосуватимуть проти власних годувальників, а експропріація без санкції законодавців може бути сприйнята як «державне рейдерство». У Дніпропетровську ж настоюють на своєму: «А те, що зараз відбувається з Україною, — не рейдерство? Нам треба відповісти тією ж монетою».
Утім, керівництво України все ще не наважується піти на таке…

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply