Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Економічні стосунки двох держав-сусідів остаточно зіпсувалися

Автор:

|

Листопад 27, 2013

|

Рубрика:

Економічні стосунки двох держав-сусідів остаточно зіпсувалися

Підготовка до укладення Угоди про асоціацію (УА) України з Європейським Союзом (ЄС) погіршила торгово-економічні відносини Києва та Москви. І навіть якщо євроінтеграція загальмується, стосунки України й Росії вже не відновляться в повному обсязі, переконані експерти.

Наприкінці листопада під час саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі стане відомо, підпише Україна УА з ЄС чи ж економічну інтеграцію буде відкладено, як мінімум, на два роки. Однак не залежно від цього взаємини України з найбільшим торговим партнером — Російською. Федерацією (РФ) — зміняться, стверджують економісти.
Звернімо увагу на те, що в разі підписання Україною УА з ЄС країни Митного союзу (МС) обіцяють застосувати щодо Києва санкції у вигляді відмови від режиму зони вільної торгівлі (ЗВТ). Росія, Білорусь і Казахстан зможуть підняти мита з нульової позначки до рівня ставки для країн-членів Світової організації торгівлі (СОТ).
Кожна з країн МС зможе підвищити мита в разі зростання імпорту з України в обсязі, співмірному завданій шкоді або можливим збиткам промисловості. Водночас, інструменти СОТ не зможуть уберегти українську продукцію від зростання мит і зниження рівня кооперації.
Так, санкції РФ уже відчула трубна промисловість, якій не продовжили квоти на другу половину 2013 року. Проблеми створить і зміна технічних умов для трубної продукції. «Основна стаття українського експорту металургії — плаский і довгий прокат — має в МС нульові ставки, тому виробники не помітять змін. Незначним буде ефект у виробників руди та вугілля — обсяги їхнього експорту в МС є мінімальними», — зазначає Іван Дзвінка, аналітик ІК Eavex Capital.
Критичною буде ситуація в машинобудуванні, що суттєво залежить від російського ринку, зокрема у виробників вагонів і локомотивів. У харчовому секторі проблеми можливі й у молочників. Утім, навіть якщо країни МС не підвищуватимуть мита або проведуть точкове підвищення, статус-кво в торгівлі з МС не збережеться, запевняють у Євразійському банку розвитку. За їхнімипід рахунками, навіть за умови збереження нинішнього режиму ЗВТ без змін, щорічні темпи гальмування української економіки складуть близько 0,92-1,38 пункту.
Для порівняння: повне підняття всіх митних ставок МС для українського експорту сповільнить зростання валового внутрішнього продукту України на 1,13-1,56 пункту. Зниження розвитку економіки України, на думку експертів ЄАБР, викличе припинення кооперації у військовій промисловості, авіа- та суднобудуванні.
Ще один можливий інструмент економічного тиску на Україну — нетарифні обмеження. Його ефективність РФ уже випробувала на прикладі заборони ввезення продукції концерну Roshen. Аналогічні заборони найпомітніше відіб’ються на українських компаніях, істотна частка продукції яких постачається в МС.
Якщо ж у Вільнюсі буде продемонстрована відмова України від європейського вектора розвитку, Київ, щонайменше, збереже нинішній режим вільної торгівлі з країнами МС, перелік вилучень із якого буде скорочуватися. Кредити від РФ могли би компенсувати відсутність фінансування з боку Міжнародного валютного фонду та ЄС, проте досі російське керівництво навіть не заявляло про таку можливість.
Тим не менш, збереження статус-кво не гарантує відновлення зростання українського експорту. Скорочення українських поставок до країн Співдружності Незалежних Держав почалося ще 2012-го — на 3,3 %, коли УА України з ЄС ще навіть не стояла на порядку денному. За підсумками восьми місяців 2013 року, темпи падіння прискорилися до 11,4 %.
Експерти не відкидають і нових торгових конфліктів РФ із Україною. Імовірність повторення торгових санкцій забезпечує постійне декларування українською владою європейського вектора як безальтернативного навіть у разі провалу саміту у Вільнюсі.
«Якщо підписання угоди не відбудеться зараз, то через якийсь час буде новий Вільнюс. Питання полягає лише в тому, скільки часу піде на це очікування», — упевнений Віталій Ваврищук, керівник аналітичного департаменту SP Advisors. Убезпечити Україну від нових торгових воєн може лише повна інтеграція країни в МС, однак цей варіант сприймається українською владою й економістами як небажаний.
Згідно з дослідженням Київської школи економіки, інтеграція в МС прискорить темпи зростання українського експорту, але цей ефект буде набагато нижчим, ніж при створенні ЗВТ із Євросоюзом. Крім того, позитивний ефект від повної інтеграції в МС буде спостерігатися лише протягом перших 4-5 років, тоді як європейська інтеграція забезпечить більш довготривалий позитивний ефект.
Варто також додати, що, незважаючи на УА з ЄС, Україна сподівається на продовження співпраці з МС. Так, на початку жовтня прем’єр-міністр України Микола Азаров заявив, що дія УА не відкидає можливості в перспективі вступу України до МС шляхом проведення референдуму.
Зазначимо, раніше прем’єр наголошував, що Україна надає великого значення співпраці з МС і готова приєднатися до цілої низки його положень, попри те, що планує створити ЗВТ з ЄС. Щодо цього президент Росії Володимир Путін повідомив, що асоціація з ЄС — це «внутрішня справа» України, але також прямо заявив, що після підписання угоди з ЄС Україна не зможе стати членом МС.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply