Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Дивний кінець «епохи зубожіння»

Автор:

|

Листопад 07, 2020

|

Рубрика:

Дивний кінець «епохи зубожіння»

Володимир Зеленський і його партія «Слуга народу» прийшли до влади на хвилі обіцянок кінця «епохи зубожіння», до якої начебто спричинилося правління президента Петра Порошенка. Та це твердження виявилося цілковитою брехнею. Адже на момент закінчення його повноважень 24 квітня 2019 року, валютний курс становив 27 грн за 1 USD, а економіка йшла вгору. Тепер людей по всій країні обурює, що кінець епохи бідності в Україні настав тільки для представників влади, з якими раз по раз виникають корупційні скандали.

Дистанція довжиною в рік
Уже за рік правління шостого президента економічні показники держави фатально погіршилися, а пандемія коронавірусу лише поглибила їх. Доходи українських домогосподарств в II-му кварталі ц. р. знизилися в реальному та номінальному вимірі, головним чином — через скорочення зарплат. Про це йдеться в аналітичному огляді Національного банку України (НБУ), опублікованому 30 жовтня ц. р. Падіння торкнулося всіх складових доходів, крім соціальної допомоги, які зросли завдяки індексації пенсій, виплат із безробіття тощо. Скорочення оплати праці пов’язане з істотним впливом кризи на доходи працівників в сфері малого бізнесу, оскільки середньомісячна номінальна зарплата штатних працівників підприємств у II кварталі продовжувала зростати. За даними НБУ, через закриття кордонів знизилися доходи і грошові перекази від трудових міґрантів. Велика спрямованість індивідуального підприємництва на сектор послуг зумовила падіння прибутку та змішаного доходу, до якого зараховують і доходи фізичних осіб-підприємців.
Загальна заборгованість із виплати заробітної плати в Україні зросла на 14,7 %. Про це повідомила Державна служба статистики. Найбільше зростання заборгованості зафіксували в Дніпропетровській (в 2,6 разу), Тернопільській (удвічі), Житомирській (на 77,9 %), Львівській (на 77,7 %) областях. По сферах зайнятості заборгованості з виплати зросли найбільше в сфері освіти — в 2,5 разу (до 13,323 млн грн), а в науковій і технічній діяльності — на 52 % (до 182,712 млн грн).

Гривня плаче
Водночас важка тінь нависла над українською національною валютою — гривнею. Офіційний курс валют НБУ станом на 2 листопада — 28,45 грн за 1 USD. Таким чином американський долар встановив новий рекорд останнього часу, хоча й не досягнув рівня 30,01 грн 26 лютого 2015 року, коли тривали активні воєнні дії на сході України.
Визначальною причиною знецінення гривні щодо долара й євро в III-му кварталі було погіршення очікувань бізнесу. Про це йдеться в огляді НБУ. Погіршення очікувань створило підвищений попит на валюту, який виявився вищим за пропозицію. Це сприяло девальваційному тиску на валютному ринку.
У результаті офіційний обмінний курс гривні до долара на кінець III-го кварталу впав на 6 % порівняно з кінцем II-го кварталу. З початку року гривня девальвувала майже на 20 %. За даними НБУ, найбільшими чистими покупцями іноземної валюти в цей період були імпортери побутових товарів та автотрейдери, зарубіжні інвестори на ринку облігацій внутрішньої державної позики та прямі іноземні інвестори, котрі виводили дивіденди. Також зросли операції з купівлі валюти на умовах форвардних контрактів.

Й енергоносії туди ж
Тож нічого дивного, що вслід за валютою потягнулися й ціни на пальне. Зокрема, за минулий тиждень вартість дизельного палива (ДП) і бензину суттєво зросли. 26 жовтня мережа автозаправних станцій групи «Приват» підвищила ціни на бензин і ДП на 1 грн/л. Дизпаливо і бензин марки А-95 у мережах «Укрнафта», «Авіаc», ANP здорожчали від 22 грн/л до 23 грн/л, А-92 — від 21 грн/л до 22 грн/л. Мережі WOG і ОККО підвищили ціни на дизельне паливо на 50 коп./л. На 30 коп./л здорожчали всі види пального в мережі SOCAR.
Здорожчали бензин і ДП у мережі KLO: А-92 — до 23,39 грн/л, А-95 — до 24,39 грн/л, ДП — до 22,89 грн/л. «БРСМ-Нафта», в середньому, підняла ціни на бензин на 50 коп./л, ДП — на 13 коп./л.
Найбільше тижневе зростання цін зафіксували у запорізькій мережі ZOG — бензин додав 1,5-2 грн/л, а ДП — 3 грн/л. На заправках AMIC, «Автотранс», UPG, «Паралель», BVS, Shell, Chipo, «Укр-Петроль», «Нефтек», «Автопорт», Mango і Motto ціни на пальне зросли на 0,15-1 грн/л.
Із 1 жовтня підвищили тариф на перші 100 кВт/год. електроенергії для побутових споживачів майже вдвічі — до 1,68 грн, а ціна холодної води зросла на 22 %. З 1 листопада «Нафтогаз» підвищив вартість газу до 6,33 грн за 1 куб. м. Це майже на 35 % більше, ніж у жовтні, коли тариф становив 4,7 грн за 1 куб м. Є, звісно, компанії, які пропонують газ дешевше. Приміром, PalivEnergo може постачати газ для населення за ціною 5,88 грн за 1 куб. м за умови передоплати, але переважно ціни на газ для побутових споживачів є значно вищими — від 8 до майже 9 грн за 1 куб. м. До прикладу, «Київгазенерджі» пропонує 1 куб. м газу для населення за 8,819 грн, а «Полтавагаззбут» і «Тернопільміськгаз» — за 7,92 грн. Найвища ціна — у «Запоріжгаззбуту» (8,96 грн за 1 куб. м).

Прогнози
За всіма фінансовими операціями відтік валюти з України перевищить її приплив вже 2021-го. Про це також ідеться в останньому щомісячному аналітичному огляді НБУ. У ньому наголосили, що цього року через карантинні обмеження скоротився імпорт товарів і послуг, що «вимиває» валюту з країни.
А от попит на експорт сировини, що дає приплив валюти, залишався стійким. Але наступного року пожвавлення економічної діяльності й імпорту завдяки відновленню споживчого попиту, реалізації відкладеного інвестиційного попиту, а також відновлення подорожей призведе до повернення дефіциту платіжного балансу. У НБУ зазначили, що фінансування валютного дефіциту насамперед залежить від продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом, що є умовою відновлення припливу боргового капіталу.
Різке здорожчання американського долара прогнозує й економічний аналітик Андрій Шевчишин. На його думку вже найближчим часом за нього доведеться платити 28,5 грн. Щоб цього не сталося НБУ продав минулого тижня на міжбанківському ринку валюти 147,5 млн USD. З них 47,5 млн USD продали за кращою пропозицією ціни продажу з боку банків, ще 100 млн USD — за єдиним курсом розміщення пропозиції. До цього в жовтні НБУ валюту не продавав. А загалом із початку цього року НБУ купив на міжбанку валюти на 4,509 млрд USD і продав на 3,732 млрд USD.

Справедлива критика
Попередник Володимира Зеленського Петро Порошенко тепер отримав можливість запитати, де ж той обіцяний «кінець епохи бідності» та заробітна плата вчителям по 4 тис. USD? «Минуло достатньо часу для того, щоб прозвітувати суспільству про те, що було зроблено, які з передвиборчих обіцянок виконані, — вважає п’ятий президент. — А де обіцянка, що будуть рішуче знижені тарифи? Замість цього ми чомусь прийшли до закупівлі електроенергії з Російської Федерації».
«І третє та головне, бо обіцянок було багато — всі українці хотіли почути відповідь на обіцянку: мир — це просто, і достатньо просто припинити стріляти, а війна продовжувалася лише тому, що хтось на ній заробляв. Та виявляється, що мир — це складно, що рішення доводиться приймати непрості. Виявляється, що зруйнувати світову солідарність на підтримку України, яку ми будували п’ять років, дуже легко», — зазначив він.
Петро Порошенко вважає винним за провальну економічну політику особисто Володимира Зеленського, котрий сконцентрував у своїх руках усі важелі влади.
Як повідомляв «Міст», призначення нового голови НБУ також спричинило знецінення гривні.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply