Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Другий фронт

Автор:

|

Червень 19, 2014

|

Рубрика:

Другий фронт
Росія знову перекрила газ Україні

Росія знову перекрила газ Україні

Після безрезультатних нічних перемовин із Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» російська державна корпорація «Газпром» виконала свою погрозу, перекривши вранці понеділка постачання «блакитного» палива країні, проти якої вже воюють диверсанти Кремля. Росія розпочала з Україною ще й третю газову війну

Примус до покори
16 червня, о 10:00 за київським часом, «Газпром», як і погрожувало напередодні його керівництво, припинив постачання газу одному зі своїх найбільших клієнтів — НАК «Нафтогаз України», оскільки та не погодилася платити політично мотивовану ціну за енергоносії євразійській країні, мета якої — або змусити Україну або до виконання ультиматумів Кремля, або довести її до банкрутства.
«Від сьогодні українська компанія одержує російський газ лише в обсягах, які було оплачено», — заявило керівництво «Газпрому», пояснивши, що причиною його рішення є борги «Нафтогазу України» російській державній корпорації, які та, до слова, повсякчас перебільшує на власний розсуд. «Газпром» також навів свої розрахунки українського газового боргу: 1,451 млрд USD за газ, імпортований у листопаді-грудні 2013-го, і понад 3 млрд USD — у квітні-травні 2014 року. Сукупно це складає 4,5 млрд USD.
Український уряд, своєю чергою, наголосивнатому, що вже сплатив усі «беззаперечні» газові борги перед Росією, оскільки платіж на суму 786 млн USD, здійснений наприкінці квітня ц. р., «закрив» усі борги І кварталу, коли російський газ постачався в Україну за ціною 268 USD за 1 тис. куб. м. Однак «Газпром» у односторонньому порядку — без узгодження з «Нафтогазом України» — підвищив із 1 квітня ціну на своє паливо для українського партнера до 485 USD за 1 тис. куб. м, і саме на її основі вираховує всі нинішні газові борги.
В Україні ж таку ціну називають «неринковою та несправедливою», а тому погоджуються сплатити борги за газ лише тоді, коли вартість газу не матиме політичного забарвлення. Але досягти цього під час перемовин, які тривали від початку травня під патронатом Єврокомісії, не вдалося.

Дуель позовами
Тож тепер те, яка в ціні на російський газ для України є частка політики, а яка – економіки, вирішуватиме Міжнародний комерційний арбітраж у Стокгольмі (Швеція). Першим свій позов туди подав «Газпром». Російський газовий монополіст хоче, аби український «Нафтогаз» сплатив 4,5 млрд USD боргу за поставлений, згідно з контрактом від січня 2009-го, газ. Причому, усупереч попереднім заявам керівників «Газпрому», у позові не йдеться про оплату газу, якого Україна не викупила в Росії за контрактною умовою «бери або плати». А, за розрахунками «Газпрому», цей борг становить ще 11,4 млрд USD.
«Нафтогаз України» також подав до Стокгольмського арбітражу позов проти «Газпрому», вимагаючи встановлення справедливої та ринкової ціни на «блакитне» паливо. Окрім перегляду ціни, яка в ІІ кварталі зросла до 485 USD за 1 тис. куб. м проти 268 USD у І кварталі, «Нафтогаз» вимагає від «Газпрому» повернення 6 млрд USD, які, як вважають у Києві, українська компанія переплатила починаючи з 2010 року, за президенства надто поступливого щодо Росії Януковича.
Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк запевняє, що шанси виграти суд проти «Газпрому» є досить високими. Він також заявив, що Київ більше не переплачуватиме Москві за газ.

Частина аґресії
«Українці не витягатимуть із кишень 5 млрд USD на рік, аби Росія купувала на ці кошти зброю, танки, літаки та бомбардувала українську територію», — заявив керівник уряду, додавши, що безрезультатність газових перемовин входить до планів Росії з дестабілізації ситуації в Україні.
«Абсолютно зрозуміло, що поведінка російського «Газпрому», — це частина розробленого плану, який почався з анексії Криму, терористів у Донбасі, поставок зброї Росією та відправки російських бандитів на територію України. Газова аґресія, економічний тиск, і ось зараз російська сторона заборонила ввезення української аграрної продукції на свій ринок, фінансовий тиск, а головне — зрив будь-якого мирного процесу», — конкретизував п. Яценюк.
У Росії ж кажуть, що в зриві газових перемовин винна саме Україна, котра не прийняла, як стверджував російський прем’єр Дмитро Медведєв, «надпільгових, вельми преференційних пропозицій, із якими виступила російська сторона». І навіть попри це, за словами п. Медведєва, «Росія може повернутися до перемовин з Україною, якщо та почне повертати газові борги».
На цьому ж наполягає й Олексій Міллєр, керівник «Газпрому», котрий наполягає на тому, що без виплати частини боргу Україна не отримає газу. «Першим кроком є погашення заборгованості. Якщо хтось думає про те, що борги залишаться позаду, а зараз платитиме просто наперед, — це не так. Заборгованість має бути погашена», — заявив посадовець.
Олексій Міллєр ще й пригрозив, що в разі, якщо Україна почне «несанкціонований відбір газу», «Газпром» збільшуватиме обсяги постачання газу до Європи іншими маршрутами, обминаючи Україну, тож вона не отримає оплати за транзит «блакитного» палива своєю територією. Утім, він неабияк здивував, визнавши, що «на цей момент немає жодних проблем із транзитом російського газу через Україну», бо під час попередніх газових воєн Москва зазвичай дезінформувала, що «Київ краде російський газ, транспортований до країн — членів Європейського Союзу» (ЄС).

Втрати — обопільні
Та хоч своїм «енергетичним ударом» Росія цілилася в Україну, сталося протилежне: одразу ж після того, як стало відомо про рішення «Газпрому», почав падати російський фондовий ринок. При цьому акції «Газпрому» подешевшали на понад 2 %. Курс російського рубля до долара й євро також почав знижуватися.
Варто, однак, визнати, що на українському фондовому ринку теж посилилося падіння. Лідерами зниження цін на акції стали Алчевський меткомбінат (-3,7 %) й Авдіївський коксохім (-3 %). Щоправда, те, яка частка в цьому падінні припадає на припинення постачання російського газу, а яка — на збройний конфлікт у Донецькій і Луганській областях, де розташовані ці підприємства, визначити складно.
Тим часом, прем’єр-міністр України доручив уряду терміново підготувати законопроект про надзвичайний стан у енергетиці. Водночас, як заявив міністр енергетики України Юрій Продан, Україна вже підготувалася до того, що Росія припинить постачання «блакитного» палива. За відсутності російського газу Україна видобуватиме власний, використовуватиме газ зі сховищ, а також імпортуватиме газ із Європи, де російський вуглеводень коштує дешевше.
«Зараз у сховищах – 13,5 млрд куб. м газу. Ми виконали досить серйозну роботу, пов’язану зі збільшенням реверсних поставок газу з Європи, і гадаю, що спільно з Європейською комісією шукатимемо шляхів збільшення реверсних поставок із європейських країн», — уточнив п. Продан.
А поки в «Газпромі» вважають реверсні поставки газу з Європи «напіваферистичними», українські оглядачі кажуть, що якихось термінових наслідків, особливо для українського населення, припинення постачання російського газу до України не матиме, адже населення отримує переважно газ, що видобувається у самій Україні.
Найбільші негаразди підстерігають промислові підприємства, зокрема металургійні та хімічні. Але більшість із них підприємств є приватними. Окрім того, вони переважно розташовані в східних областях України, де відновлення миру є більш нагальною, ніж постачання російського газу й ціна на нього, проблемою.

Країна впорається!
Російські ж аналітики припускають, що на невдале завершення газових перемовин уплинули суботні події довкола російського посольства в Києві, коли розлючена юрба побила вікна в дипломатичному представництві та потрощила посольські автівки.
Натомість, Іван Плачков, міністр палива й енергетики України у 2005-2006 рр., вважає рішення Росії припинити постачання природного газу частиною аґресії проти України, яка наважилася розвернутися у бік ЄС. Ба більше, фахівець радить готуватися до гіршого. Зокрема, терміново створити спеціальну комісію, яка займатиметься тільки підготовкою до опалювального сезону.
«Треба оголосити надзвичайний енергетичний стан… Літній період ми можемо якось іще пережити. Далі — гірше. Зараз потрібно дивитися, де, кому та скільки потрібно газу. Коли газу забракне, усі почнуть кричати, що їм потрібно», — застеріг екс-міністр.
За його словами, слід терміново об’єднатися енергетикам найвищої кваліфікації, дипломатам і економістам. «Вирахувати споживання газу детально по реґіонах, аби зберегти життєзабезпечення міст. Виробити стратегічний план і запропонувати його Президенту й уряду. Причому спрогнозувати три варіанти: оптимістичний, песимістичний і базовий. Залежно від зовнішніх температур, які будуть майбутньої зими», — рекомендує також п. Плачков.
Окрім того, колишній урядовець вважає за необхідне максимально збільшити видобуток в Україні власного газу. Треба, зокрема, зосередити весь інтелектуальний і професійний потенціал для вирішення цих питань у спеціальній комісії. Однак у будь-якому разі, упевнений Іван Плачков, Україна дасть раду з газовою проблемою.
«Україна будь-що виживе. Але з якими втратами та неприємностями? Усі проблему потрібно звести до мінімуму. Період – важкий, але Україна впорається з ним гідно, я в цьому сумнівів не маю. Моя улюблена приказка: «Північний вітер народжує вікінгів». Ці випробування нас об’єднають, зроблять сильнішими та мудрішими», — підсумував п. Плачков.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply