Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 20, 2021

Донори України домагаються антикорупційного суду

Автор:

|

Січень 25, 2018

|

Рубрика:

Донори України домагаються антикорупційного суду

Грошова допомога від Міжнародного валютного фонду (МВФ), одного з найбільших фінансових донорів України, висить на волосині.

«Під ялинку»
Керівництво Фонду заявило, що президентський варіант законопроекту про Вищий антикорупційний суд порушує домовленості про співпрацю України з МВФ. Відреагували на президентський варіант законопроекту про Вищий антикорупційний суд і інші міжнародні партнери України. Зокрема, виявила у ньому чимало недоліків Венеційська комісія, яка перевіряє європейські закони, на дотримання стандартів. Її вердикт: якщо вади не усунути, Антикорупційний суд буде лише імітацією.
Президент і прем’єр-міністр України вже погодилися, що текст законопроекту про Вищий антикорупційний суд доведеться допрацювати. Та чи не вигадають ще якогось виверту? Адже створення суду для розгляду корупційних справ перетворилося на справжню епопею, яка тягнеться з 2016 року. Спочатку Київ погодився. Потім передумав — замість суду пропонував створити антикорупційну палату.
Президент Порошенко заявив у вересні 2017-го в рамках щорічної «Ялтинської європейської стратегії»: «Де антикорупційний суд діє? У країнах, які показують хороші результати боротьби з корупцією? Він є в Кенії, Уґанді. Здається, в Малайзії, і ще начебто в Хорватії».
Але після різкої критики зі західних столиць позиція Києва змінилася — залунала «повна підтримка» ідеї. А перший варіант законопроекту про антикорупційний суд у Верховній Раді (ВРУ) з’явився на початку лютого 2017 року. Його подала група депутатів на чолі з Єгором Соболєвим. Цей законопроект передбачав, що суддів обиратиме окрема конкурсна комісія, в яку входитимуть міжнародні експерти, але, як твердили критики, він суперечив Конституції.
Тож напередодні Нового року його відкликали. А практично «під ялинку» замість депутатського Петро Порошенко подав свій законопроект. І водночас відправив його на експертизу до Венеційської комісії.
Але їй президентський законопроект документ там не сподобався. Висновки експертів: «Антикорупційний суд у запропонованому варіанті буде залежним і малоефективним. Перше — до суддів ставлять такі вимоги, що знайти кандидатів буде практично неможливо. Друге — останнє слово в доборі суддів має бути за міжнародними фахівцями, адже вони — незалежні. Третє — Антикорупційний суд «завалять» дрібними справами і він не зможе зосередитися на топ-корупції».

Роздратування росте
І хоча висновки Венеційської комісії виконувати не обов’язково, але ж до них прислухаються всі ключові міжнародні партнери. Зокрема, МВФ пригрозив заморозити всю програму кредитування України.
Схожа за тональністю й реакція Світового банку (СБ), в якому заявили: «Україна має привести законопроект у відповідність до рекомендацій Венеційської комісії, якщо зацікавлена отримати гарантії СБ на суму 800 млн USD». В Європейському Союзі (ЄС), за даними джерел «Радіо Свобода», також роздратування діями Києва росте. Адже потужні антикорупційні відомства — це одна з вимог і для дії безвізового режиму та комплексної програми співпраці.
Майя Коціянчич, речник зовнішньополітичної служби ЄС, нагадала: «Запровадження такого незалежного та спеціалізованого суду є складовою широкої, стабільної й ефективної антикорупційної системи в Україні. І це також, як ви знаєте, є вимогою Європейської комісії в рамках моніторингу та режиму припинення безвізового режиму».
Відтак, п. Порошенко зустрівся з українськими експертами та пояснив їм, що почув позицію МВФ, хоч і не зовсім із нею згоден. Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна, котрий був на цій зустрічі, переповів позицію глави держави так: «На зустрічі звучала готовність врахувати всі рекомендації Венеційської комісії. Стосовно формулювань — Президент і далі переконаний, що той законопроект, який був поданий ним, за своєю логікою відповідає рекомендаціям Венеційської комісії, і що критика є, на його думку, занадто гострою».
Але ж для того, щоб почати роботу над президентським законопроектом, ВРУ мала спершу поставити його на порядок денний. Однак минулого тижня голосів не знайшлося. Наступного ж разу депутати зберуться лише у лютому.
Ірина Луценко, представник президента у ВРУ, переконує: «До березня пропозиції врахують, все виправлять і законопроект ухвалять. Коли зможе запрацювати сам суд? Виходячи з оптимістичних прогнозів — десь до півроку, з урахуванням усіх процедур».

Неможливо виконати
Віктор Чумак, народний депутат України, вважає: «Порошенко навряд чи подасть до ВРУ такий законопроект про Антикорупційний суд, який влаштує МВФ й інших партнерів України. Шанс, що його ухвалять на наступній сесії парламенту, є, але потрібно розуміти, що закон щодо утворення, реалізації та ліквідації судів — це повноваження Президента, відповідно до судової реформи, яка була прийнята».
«Розкритикувавши закон, МВФ вимагає відкликати його від самого Президента, котрий і подавав його. А він каже: «Я нічого поганого не зробив, ви мене просили подати закон, я його подав, це з вашої точки зору він поганий, для мене — ні, — пояснив депутат. — А тепер хай мучаться парламентарії, доводячи його до пуття. Але вони розуміють, що більшість у ВРУ — президентська фракція з фракцією «Народного фронту» — не будуть його виправляти так, як хоче МВФ або рекомендує Венеційська комісія.
Віктор Чумак також запевнив: «Ми чітко розуміємо, що такий проект закону поданий спеціально. Його неможливо прийняти і неможливо потім імплементувати. Його неможливо навіть виконати. Там такі кваліфікаційні вимоги до суддів, що ви їх потім не оберете, бо просто не знайдете їх в Україні. Там така вимога до створення суду, що його неможливо буде створити вчасно. І все зроблено, щоб цей законопроект був неприйнятим. І начебто не з вини Президента».
«Він каже: «От, я до 30 грудня все подав». Тут уже стає парламент крайнім, хоча суб’єктом ініціативи може бути тільки Президент. Саме для того подано такий варіант законопроекту, щоб цей закон не запрацював за час каденції Петра Олексійовича — те, що йому залишилося бути на посаді Президента. Тому що він ще хоче переобратися, але всі розуміють, навіть його соратники, що йому це не вдасться. Але для того, щоб ніхто з цих соратників не потрапив під каток Антикорупційного суду, який може бути створений, саме все робиться, щоб він не запрацював. Особливо в тому вигляді, в якому рекомендують МВФ, Венеційська комісія, Світовий банк тощо», — зауважив депутат.
Віктор Чумак також пояснив: «Які можливі подальші дії з їхньої сторони? Припинення фінансової підтримки. 600 млн EUR макрофінансової допомоги від ЄС — цей транш не надійде. 800 млн USD на проведення реформ від СБ — не надійдуть».
«Ідея Президента щодо закону про Антикорупційний суд дуже проста — затягнути час настільки, щоб цей суд не був створений до 2019 року, доки Порошенко перебуває на посаді Президента», — резюмував депутат.

Не дадуть кредитів
Інші експерти також наполягають, що відкладати створення Антикорупційного суду більше не можна. Бо тільки цього року Київ може втратити 7 млрд USD через відмову донорів співпрацювати з Україною. А погіршення економіки призведе до напруженості в суспільстві й напередодні виборів, владі це аж ніяк не потрібно.
Тим часом Антикорупційний суд потрібен не лише міжнародним партнерам, а й самим українцям. За даними дослідження фонду «Демократичні ініціативи» та Центру Разумкова, кожен другий опитаний вважає боротьбу з корупцією «повністю провальною».
Андерс Аслунд, старший науковий співробітник американської неурядової організації Atlantic Council, пояснив: «Основна проблема, яка є в Україні, — це відсутність забезпеченого права власності. Щоб у країні було право власності, потрібно, щоб був хоча б один суд, який нормально працює. Ми зараз бачимо, що в державі провалилася судова реформа, тому західні кредитори наполягають на створенні Антикорупційного суду. Він дасть можливість забезпечувати хоча б якесь право власності, бо зараз є люди, котрі займаються рейдерством. З цього приводу є дуже багато скарг як від українських, так і від іноземних бізнесменів».
Відтак, експерт попередив: «МВФ і ЄС не дадуть Україні кредитів доти, доки не буде створений і не запрацює незалежний Антикорупційний суд. Щороку Україна втрачає 5 % валового внутрішнього продукту (ВВП) через виведення капіталу з держави. Також Україна могла б отримати 4 % ВВП прямих іноземних інвестицій, але вони не надходять, бо інвестори чудово розуміють, що їхні інвестиції опиняться в небезпеці».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply