Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

До війни Україна купувала в РФ і РБ 75 % скла, тепер імпортерів замінили

Автор:

|

Серпень 15, 2022

|

Рубрика:

До війни Україна купувала в РФ і РБ 75 % скла, тепер імпортерів замінили

За підрахунками Міністерства розвитку громад і територій, за чотири місяці війни в Україні було зруйновано або пошкоджено 116 тис. житлових будинків, десятки торгових центрів, підприємств, офісів та іншої нерухомості. Світлана Старцева, заступниця директора департаменту житлової політики та благоустрою міністерства каже, що 60 % пошкоджених будинків потребують капітального ремонту і лише 25 % зазнали незначних пошкоджень.

Імпорт від аґресорів
Зазвичай мова йде про розбиті вікна, але в Україні таке скло не виготовляють. До війни три чверті цього матеріалу країна імпортувала з Російської Федерації (РФ) і Республіки Білорусь (РБ). Чому в Україні досі немає аналогічного виробництва, звідки тепер брати скло і чи готові українські виробники вікон до збільшення попиту?
Усе скло, з якого в Україні виготовляють металопластикові вікна, завозять з-за кордону. За даними Державної митної служби, 2021 року Україна імпортувала майже 340 тис. т термополірованого скла на більш ніж 4 млрд грн.
Більше 70 % скла завозили з країн-аґресорок. На РФ припадало близько 150 тис. т, на Білорусь — близько 100 тис. т. Решту матеріалу в Україну возили з Польщі, Туреччини, Болгарії та низки інших країн.
На початку 2022 року Україна збільшила імпорт російського та білоруського скла. За даними митників, у січні-лютому ц. р. з РФ завезли скла на 273 млн грн, що на 50 % більше, ніж за аналогічний період 2021-го. Зростання імпорту з РБ за той же період становило 25%, скла поставили на 200 млн грн.

Що тепер?
Олексій Бубнов, голова Асоціації учасників ринку вікон і фасадів, розповів, що тепер скло до України імпортують із Польщі, Болгарії, Туреччини й Азербайджану. Відтак дефіциту скла в державі зараз немає, в т. ч. через значне зниження попиту. «Порівняно з червнем 2021 року попит на скло зменшився приблизно на 50 %, хоча потреби на відновлення дуже великі», — пояснює він. Така ситуація тимчасова і пов’язана зі зупинкою будівництва житла, яке було основним споживачем скла. Відкладений попит проявиться ближче до осені.
Для заміни вибитих вікон зараз вистачає складських запасів. Крім того, поки триває гаряча фаза війни, багато людей не поспішають ставити нові вікна. До того ж питання виплат за пошкоджене майно поки що лише обговорюють.
Хай там як, а заміна вікон 2022-го буде дорожчою, ніж 2021 року. За словами експерта, вартість скла за останні 12 місяців зросла в півтора разу, а ціни на вікна — щонайменше на 50 % через здорожчання фурнітури.

Чи вистачить державі вікон
В Україні є достатньо виробників вікон. За даними профільної асоціації, у квітні відновили виробництво більше 80 % заводів. До 10 % потужностей розташовані на окупованих територіях, ще стільки ж — у зоні активних бойових дій. «Один великий вітчизняний виробник віконного профілю, розташований неподалік Києва, на жаль, зруйнований. Відновити його можна буде лише після війни. Однак він зберіг складські запаси і продовжує працювати. Інший виробник залишився в окупованій Новій Каховці. Невеликий виробник у Броварах, де потужності не були зруйновані, чомусь досі не почав виробництво. Усі інші, у тю ч. імпортери, працюють», — розповідає п. Бубнов.
Проблем із логістикою українські виробники не мають. Більшість із них зосереджені в західних областях і столичному реґіоні. Українські заводи виготовляють майже всі компоненти для виробництва вікон, крім скла.
Виробники віконного профілю забезпечують 65-70 % потреб ринку, виробники фурнітури — 50 %. Деякі з них до початку гарячої фази російсько-української війни частину продукції експортували.
«У Дніпрі працює один з найбільших заводів в Україні, який робить віконну та дверну фурнітуру. Раніше він експортував багато продукції до РФ. Зараз експорт припинився. Меншу кількість фурнітури компанія експортувала в країни Європейського Союзу, тож тепер завод має певні проблеми зі збутом», — додає фахівець.

Чому скло не виготовляють в Україні
В Україні працюють десятки склозаводів, але вони виготовляють переважно склотару. Для сучасних вікон їхній матеріал не надається. Склопакети потребують високоякісного термополірованого скла, яке виготовляють методом лиття у ванні з розплавленим чавуном. Воно ідеально рівне, міцне та прозоре.
Таке скло в Україні виробляв лише лисичанський завод «Пролетарій». 2014-го він зазнав авіаудару, а 2015 року зупинився через великі борги за газ. «Завод виготовляв енергоощадне скло. Він збанкрутував», — констатує п. Бубнов.
Процес виробництва термополірованого скла безперервний і нагадує виплавку сталі. У світі такі заводи зазвичай належать транснаціональним корпораціям. Зведення заводу з виробництва такого скла коштує більше 80 млн USD. 2019-го заговорили про будівництво сучасного склозаводу в Бородянці на Київщині потужністю 600 т скла на добу або більше 200 тис. т на рік. Інвестори намірялися вкласти в проєкт 300 млн USD. Це покрило б дві третини потреб внутрішнього ринку і зменшило б вартість скла завдяки простішій логістиці. Однак будівництво заводу так і не почалося.

Ще й кварцовий пісок
Тим часом РФ і РБ були не лише провідними експортерами скла в Україну, а й найбільшими імпортерами кварцового піску — сировини для виробництва скла. Дані Державної митної служби не дозволяють окремо виділити обсяги експорту кварцового піску, позаяк весь природний пісок має один код.
Проте узагальнені числа свідчать, що найбільшим покупцем українського піску 2021-го була РФ. Туди вивезли майже 67 % річного експорту, ще 23 % придбала Білорусь. Відповідно, уся додана вартість після виробництва скла залишилася там.
Запасів піску в Україні більш ніж достатньо. За інформацією порталу видобувної галузі України, у державі є 42 такі родовища. Найбільші розвідані запаси — майже 40 % від загальних обсягів — у Харківській області.
Проте в собівартості виготовлення скла частка газу становить 50 %. За таких умов навіть тим заводам, які виготовляють скло невисокої якості, вигідніше робити його зі склобою, ніж із кварцового піску. Це підтверджують і митники: українські виробники торік імпортували майже 32 тис т склобою. Але через надто дорогий газ узимку 2022 року більшість склозаводів зупинилися.

Інвестор є
Україна імпортує відходи з інших країн на мільярди доларів. Чому так й як у нас працює бізнес із переробки сміття? У РФ і Білорусі склозаводами володіють великі європейські, американські й японські компанії. Деякі з них після 24 лютого згорнули бізнес у Росії.
Наприклад, найбільший у світі японський виробник скла Asahi Glass Co, який має один завод у країні-аґресорі, зупинив інвестиції в Росії, а американський Guardian Industries, у якого в РФ працює два заводи, оголосив про вихід із російських активів. Це збільшує шанси на появу сучасного склозаводу в Україні.
Олексій Бубнов каже, що потенційний інвестор уже є. Він готовий вкладати кошти в такий проєкт, але робитиме це вже після перемоги України.
Як повідомляв «Міст», три мільйони сховали за склом.

Володимир Рихліцький, УП

До слова
Із початку впровадження в Україні візового режиму з РФ заяви на отримання віз подали 80 громадян РФ, але жоден з них візу не отримав. Про це повідомив Андрій Демченко, речник Державної прикордонної служби України. «Відповідно, перетнути кордон ніхто з них не міг», — пояснив він і додав, що зараз перевірка даних тих, хто подається на візу, проводять заздалегідь. Раніше її проводили вже у пунктах пропуску, коли громадяни РФ планували в’їхати до України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply