Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Чим загрожує Україні добудова «Північного потоку-2»

Автор:

|

Березень 15, 2021

|

Рубрика:

Чим загрожує Україні добудова «Північного потоку-2»
«Північний потік-2»

П’ятеро республіканців із комітету зі закордонних справ Палати представників Конґресу США застерегли адміністрацію Джозефа Байдена від укладення «залаштункової угоди» з Федеративною Республікою Німеччина (ФРН) щодо газогону «Північний потік-2», про яку вже писав тижневик «Міст». Про це йдеться в їхньому листі до державного секретаря Ентоні Блінкена, оприлюдненому 8 березня. Підписи під документом поставили старший республіканець комітету у закордонних справах Палати представників Конґресу США Майкл Мак-Кол (від штату Техас), лідер республіканської меншості в нижній палаті законодавчого органу Кевін Мак-Карті (від штату Каліфорнія), Адам Кінцінґер (від Іллінойса), Браян Фітцпатрик (від Пенсільванії) й Август Пфлюґер (від Техасу).

Заяви — рішучі, дії — ні
«Ми глибоко стурбовані тим, що рішучі заяви адміністрації, спрямовані проти проєкту газогону, не супроводжують настільки ж рішучі дії. Ми побоюємося, що цю розбіжність можна пояснити лише бажанням залишити простір для залаштункової угоди з ФРН. Будь-яка угода, яка не зупиняє завершення «Північного потоку-2», буде помилковою», — цитує документ Deutsche Welle.
Республіканці закликали п. Блінкена додати до санкційного списку інші компанії, що беруть участь у проєкті. Адже поки що США запровадили санкції лише проти російської компанії «КВТ-Рус», яка є власником трубоукладача «Фортуна». А ці санкції, мовляв, анонсувала ще адміністрація Дональда Трампа наприкінці його перебування на посаді президента США.
При цьому республіканці припускають, що адміністрація Байдена може погодитися на угоду з ФРН, яка скасовує санкції Конґресу, в обмін на зобов’язання Берліна забезпечити транзит газу Україною або обіцянку інвестувати в європейську енергетичну інфраструктуру. Такі дії не тільки підірвали б безпекові інтереси США й Європи, але й стали б випадом проти Конґресу США, йдеться в документі.
Також конґресмени зауважили, що адміністрація Байдена має інформувати про свої домовленості з ФРН щодо газогону інших європейських партнерів. «Зокрема, про перемовини з Берліном варто всерйоз консультуватися з нашим стратегічним партнером Україною та нашими союзниками в Центральній і Східній Європі, а не просто повідомляти їх», — наголосили республіканці.

Добудувати залишилось 5 %
Газогін «Північний потік-2» споруджують для постачання газу з Російської Федерації (РФ) до ФРН дном Балтійського моря в обхід України та інших східноєвропейських держав. Українське керівництво постійно виступало проти спорудження цього газогону, називаючи його «політичним проєктом Кремля». Схожу думку висловлювала Республіка Польща та деякі інші східноєвропейські держави, а також США. Водночас у Берліні запевняють, що цей проєкт є винятково економічним і не має нічого спільного з політикою.
Після ухвалення Конґресом США наприкінці 2019 року законопроєкту про запровадження санкцій проти операторів кораблів, які використовують для прокладання труб, роботи над завершенням будівництва газогону призупинили. У грудні 2020-го Конґрес США ухвалив законопроєкт, що передбачає нові санкції проти компаній, які беруть участь в проєкті. Після цього десятки європейських фірм оголосили про вихід із проєкту.
Тим не менш добудова газогону триває. Зі загальних 1 230 км прокласти залишилося трохи менше 150 км труби (тобто, приблизно 5 %). У Москві заявили, що роботи хочуть закінчити вже в червні ц. р.

Україна приготувалася
Оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ) розробив кілька сценаріїв на випадок, якщо російський газ таки піде в обхід території України. Про це заявив Сергій Макогон, генеральний директор ОГТСУ, в інтерв’ю провідній економічній газеті Угорщини «Вілаггаздашаг».
«Ми розробили кілька сценаріїв. Оскільки в Україні — найбільший внутрішній ринок споживання газу в Східній Європі обсягом 30 млрд куб. м, а власне видобування газу становить 20 млрд куб. м, тож послуги ГТС будуть затребувані в будь-якому випадку. Але транзитні потужності будуть оптимізовані, адже ми не можемо дозволити собі утримання потужностей, які не будуть задіяні для транзиту», — сказав п. Макогон.
За його словами, у такому разі необхідно буде забезпечити економічно-доцільний тариф як для внутрішніх споживачів, так і для комерційних клієнтів. «Це означає, що ми модернізуємо лише ті компресорні станції, які використовуватимуть, а інші поступово виводитимемо з експлуатації. Відповідно — у разі повної відмови від транзиту нашої територією — вже не можна буде сприймати українську ГТС як доступний запасний варіант», — заявив керівник ОГТСУ.
Він також наголосив, що проєкт «Північний потік-2» створює фундаментальний конфлікт із принципом диверсифікації транспортних шляхів, є виключно політичним, а не економічним. «Якщо цей газогін не буде добудовано, то нічого не зміниться. Існуючі газотранспортні потужності повністю покривають експортні потужності РФ. А ось якщо транзит українською ГТС буде припинений, то Україна буде вимушена оптимізувати свою газотранспортну систему виключно для задоволення внутрішнього попиту. В такому випадку європейські країни зіштовнуться з втратою гнучкості української ГТС, хоча вона була запроєктована для швидкого забезпечення додаткового попиту в Європейському Союзі, навіть шляхом збільшення за добу транзиту на 150-200 млн куб. м», — наголосив п. Макогон.
«Зменшення обсягів помпування газу передбачатиме зменшення встановленої потужності об’єктів ГТС для підтримки тиску в системі. Тобто, потрібно буде виводити з експлуатації газоперекачувальні агрегати, певні ділянки магістральних газогонів. Щорічні видатки, залежноі від сценарію завантаження, це, приблизно, від 1 млрд USD на рік», — пояснив «Радіо Свобода» Максим Білявський, експерт енергетичних програм Центру Разумкова.
Та головна небезпека полягає в іншому. Українська ГТС, якою російський газ помпують до Європи, на думку аналітиків, є вагомим стримуючим фактором від повномасштабної військової аґресії з боку Кремля. І в разі запуску «Північного потоку-2» Україна цей запобіжник втратить.
«Адже у випадку повномасштабних бойових дій проти України, коли газова інфраструктура, приміром, потрапить під удари, то автоматично припиниться постачання газу в Європу з усіма наслідками для РФ. І Європа буде вже не просто висловлювати «занепокоєння» чи «глибоке занепокоєння». У випадку, коли РФ вдасться добудувати «Північний потік-2» і «Турецький потік», про нього також не варто забувати, тоді вимальовується сценарій — нуль транзиту через Україну і відповідно у Кремля розв’язуються руки», — розповів Михайло Гончар, президент центру глобалістики «Стратегія XXI».
Як повідомляв «Міст», ФРН хоче укласти угоду зі США, щоб завершити «Північний потік-2».

Ігор Берчак

Мовою чисел
На тлі очікувань відновлення економіки після схвалення Сенатом США програми стимулів на 1,9 трлн USD почали зростати ціни на нафту. Про це свідчать дані біржових торгів на сайті Investing.com. Так, вартість травневих ф’ючерсів на нафту Brent на лондонській біржі ICE Futures 9 березня становила 68,62 USD за барель, що на 0,38 USD (0,56 %) вище за ціну на час закриття попередньої сесії. Ціна ф’ючерсів на нафту WTI на квітень на електронних торгах нью-йоркської товарної біржі NYMEX зросла на 0,29 USD (0,45 %) — до 65,44 USD за барель.
Джанет Єллен, міністерка фінансів США, 8 березня заявила, що запропонований президентом план допомоги економіці на 1,9 трлн USD надасть достатньо ресурсів для потужного відновлення економіки США. Джо Байден представив пакет заходів зі стимулювання економіки в середині січня, ще до вступу на посаду президента. Частину цієї суми планують виділити на боротьбу з вірусом та кампанію з вакцинації, ще частину — на надання допомоги населенню. Зокрема, законопроєкт передбачає прямі виплати американським громадянам по 1,4 тис. USD на платника податків. З урахуванням тих виплат, які Конґрес схвалив у грудні 2020-го в обсязі 600 USD, громадяни США отримають по 2 тис. USD.
350 млрд USD нададуть збіднілим містам, ще 130 млрд USD — школам. План також передбачає продовольчу допомогу, погашення боргів за житло, виплату 300 USD на тиждень безробітним, податкові канікули, оплату за догляд за дітьми тощо. Щоправда, під час дебатів демократи провалили підвищення мінімальної зарплати до 15 USD на годину, що могло б стати першим таким рішенням за багато років. Тепер законопроєкт має ухвалити Палата представників Конґресу — після цього його передадуть на підпис президенту. Демократи розраховують прийняти документ до 14 березня, коли закінчується термін дії підвищеної допомоги з безробіття.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply