Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Чим вилучені компанії будуть корисні ЗСУ

Автор:

|

Листопад 24, 2022

|

Рубрика:

Чим вилучені компанії будуть корисні ЗСУ
Олексій Данилов, секретар РНБО

Київ «націоналізував» п’ять українських підприємств — «Мотор Січ», «Запоріжтрансформатор», АвтоКрАЗ, «Укрнафта» й «Укртатнафта». Рішення про відчуження активів цих компаній ухвалили під час засідання ставки верховного головнокомандувача Збройних сил України (ЗСУ).
Вилучені активи набули статусу військового майна, а їхнє управління передали Міністерству оборони (МОУ). Після завершення дії військового стану ці підприємства можуть повернути власникам або відшкодувати їхню вартість. «Ми маємо право приймати такі рішення», — заявив Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки та оборони.
У МОУ наголосили, що йдеться не про націоналізацію, а про вилучення підприємств на час воєнного стану. Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України, запевнив, що всі компанії працюватимуть для задоволення оборонних потреб. Він також повідомив, що працівники цих підприємств будуть забезпечені роботою, позаяк буде більше замовлень і гарантій від держави. «Ті, хто не працював, їхню роботу відновлять, трудові колективи повернуться до роботи. Потенціал використовуватимуть повністю», — додав глава українського уряду.
«Мотор Січ» — одне з найбільших підприємств у світі з випуску двигунів для літаків і гелікоптерів, а також промислових газотурбінних установок. У руках військових компанія має стати тим інструментом, який якщо не гарантуватиме панування в небі, то принаймні забезпечуватиме всім необхідним для вільного пересування по ньому. Потужності «Мотор Січі» дозволяють проводити та проводити ремонтні роботи двигунів для літаків. Крім того, підприємство з 2010 року випускає гвинтокрили Мі-8МСБ-В, у т. ч. для військових потреб.
Корпорація донедавна мала власником В’ячеслава Богуслаєва, який 2017 року продав 56 % акцій компанії китайському холдингу Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd. Через наявність порушень, зокрема, щодо дотримання антимонопольного законодавства, операції з акціями корпорації були заблоковані, а згодом і заарештовані. У жовтні ц. р. Богуслаєва заарештували, звинувативши у державній зраді.
«Укрнафта» — найбільша нафтовидобувна компанія України. Компаніям Ігоря Коломойського належить близько 42 % її акцій. Державі до цього належали 50 % плюс одна акція. Власниками інших акцій є міноритарні акціонери. «Укртатнафта» — один із найбільших виробників нафтопродуктів в Україні. Олігарх Коломойський спільно з партнером Геннадієм Боголюбовим володіли близько 60 % акції компанії, решта належала «Нафтогазу України». Ключовим активом є Кременчуцький нафтопереробний завод, який у травні ц. р. вивели з ладу російські ракетні обстріли. Ці компанії мають забезпечити потреби армії у паливно-мастильних матеріалах.
АвтоКрАЗ входить до групи «Фінанси та кредит» Костянтина Жеваго. Підприємство займається виготовленням великовантажних автомобілів. Його продукція безпосередньо пов’язана з потребами ЗСУ — вантажівками та бойовими машинами піхоти.
«Запоріжтрансформатор» — підприємство-банкрут, що виробляє трансформаторне та реакторне обладнання. Його власником є Костянтин Григоришин. Для ЗСУ це підприємство не має особливого інтересу, але його продукція потрібна енергетичній галузі.

Олеся Краснолуцька, «Кореспондент»

Коментар експерта
Марк Гордієнко, громадський активіст, голова Ради громадської безпеки:
— В олігархів начебто відбирають їхні підприємства. А я маю кілька запитань: яка заборгованість цих підприємств? тобто борги ляжуть на державу, тобто на громадян та на Захід; перед самою «націоналізацією» хотілося б бачити рух грошей і кредитів, упевнений, що це був рух із виведення активів; аферисти Єрмака (керівник Офісу президента України) напевно взяли участь у цій схемі; чим розрахувалися з Єрмаком за експропріацію? Невже Коломойський просто так віддав би «Укрнафту»? Це ж нескінченний потік готівки та неврахування; хто тепер керуватиме «Укрнафтою»? Висуванець Єрмака чи менеджер з міжнародною репутацією? Ставлю на Єрмака; якби все це було б серйозно, ми б побачили новину про обшуки та затримання всіх бенефіціарів та їхнього оточення — якщо цього немає, перед нами угода про розлучення.

About Author

Meest-Online