Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Чи треба українцям готуватись до радикального підвищення податків?

Автор:

|

Червень 09, 2022

|

Рубрика:

Чи треба українцям готуватись до радикального підвищення податків?

Через аґресію Російської Федерації (РФ) Україна щомісяця втрачає близько 5 млрд USD, що становить 5 % валового внутрішнього продукту (ВВП) держави. Про це заявив Сергій Марченко, міністр фінансів України. Він застерігає: якщо війна в Україні затягнеться більш ніж на три-чотири місяці, Кабінету Міністрів (КМУ) доведеться вжити болючих заходів для наповнення державного бюджету. Тож урядовець не виключає суттєвого підвищення податків, різкого скорочення видатків і навіть націоналізацію. У міністерстві полічили, що у довготерміновій перспективі, за підсумками 2022 року, втрати можуть перевищити 44 % ВВП України. «Ситуація дуже складна, не маю наміру її применшувати, але ми можемо з цим упоратися», — запевнив він і додав, що підвищення податків і скорочення видатків може стабілізувати ситуацію. Однак міністр не розкрив деталей, коли й які саме податки планує підвищувати КМУ.

Катастрофічний дефіцит бюджету
Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії, припускає, що уряд може розглядати варіант не прямого підвищення податків, а лише повернення до податкової системи, яка працювала в Україні до середини березня ц. р. «В березні Верховна Рада України (ВРУ) увалила законодавчі ініціативи, які значно знизили надходження до бюджету, — нагадує він. — Тоді через воєнний стан спростили оподаткування для великого бізнесу, знизили ставку податку на додану вартість (ПДВ), фізичних осіб-підприємців звільнили від плати єдиного соціального внеску тощо.
Експерт пояснює, що запровадження у березні єдиного податку у 2 % для всіх підприємств без винятку замість ПДВ і податку на прибуток, скасування імпортного ПДВ стало джерелом податкових втрат, і, як наслідок, отримали катастрофічний дефіцит державного бюджету у квітні в 3,8 млрд USD. «Зараз із бюджетом складна ситуація. Казначейський рахунок наповнений недостаньмо. Є ознаки того, що окремі витрати фінансують зі затримкою», — зазначає він.
Частину дефіциту українського держбюджету дофінансовують міжнародні партнери. Зокрема, Європейська комісія запропонувала надати Україні нову макрофінансову допомогу на 9 млрд EUR, а США пообіцяли 8,5 млрд USD із пакету фінансової підтримки у 40 млрд USD. Однак питання в тому, коли саме надійдуть обіцяні кошти, і коли та на яких умовах Україна буде змушена їх віддавати. Тож, рано чи пізно податки в Україні все ж доведеться підняти, або хоча б повернути на довоєнний рівень.

Скарги не лише на податки
У ВРУ вже зареєстрували законопроєкт, яким пропонують, зокрема, збільшити обсяг військового збору з півтора до трьох відсотків застосувати його для кожного українця. Також документ пропонує відновлення ввізного мита та врегулювання питання перевірок бізнесу.
Український бізнес від планів уряду — не в захваті, особливо в царині адміністрування. Підприємці остерігаються збільшення бюрократичних перепон. Роман Ващук, Уповноважений КМУ в питаннях бізнесу, погоджується, що воювати з порожньою скарбницею не можна, тому уряд мусить збирати податки, достатні для підтримки економіки в умовах воєнного стану. Водночас він наголошує, що лібералізація податкової системи, яка відбулася в Україні після початку війни, має зберегтися і надалі, аби бізнес міг розвиватися та наповнювати держбюджет. «До початку війни дві третини скарг бізнесу стосувалися саме податкових питань і не завжди підприємці скаржилися на рівень податків, скаржилися саме на складність системи їхнього збирання та непередбачуваність урядових рішень щодо цього», — наголошує п. Ващук.
За його оцінкою, за існуючої податкової системи за три місяці після початку війни бізнес в Україні зміг відновити лише 50-60 % своїх потужностей. З огляду на це уряду не варто розраховувати на збільшення податкових зборів до бюджету після підвищення податків, адже через непередбачуваність подальшої ситуації значна частина бізнесу може взагалі закритися.

Потрібні консультації
Підприємці вказують на необхідність зберегти спрощення системи адміністрування податків. Аби знайти компромісне рішення, п. Ващук пропонує КМУ до ухвалення будь-яких рішень щодо змін податкової системи провести консультації з бізнесовими асоціаціями та торговими палатами. «Якщо треба в чомусь збільшити стягнення, треба чітко пояснити бізнесу, на що ці гроші витрачають і чому саме на це. Гадаю, що після цього порозуміння з бізнесом можна знайти», — вважає він.
Експерти також сходяться на тому, що нова податкова система має бути диференційованою та враховувати ситуацію, в якій опинився український бізнес: податки можуть підвищити для всіх, однак підприємства, які постраждали від збройної аґресії РФ, повинні мати податкові преференції, аби якнайшвидше відновити свою роботу.
Після голослівних заяв і консультацій Сергій Марченко заявив, що КМУ зараз не планує підвищувати податки в Україні, однак, розглядає повернення ставок ПДВ на імпорт і ввізного мита. «Ми не передбачаємо збільшення податків, не передбачаємо жорстких умов їхньої сплати. Лише хочемо відновити податкову та митну систему, що нормально працюють, аби мати можливість збалансувати бюджет», — пояснив він. За словами міністра, це допоможе підтримати український бізнес. Але в разі затяжної війни доведеться повернутися до системи оподаткування, що діяла до 24 лютого ц. р. «Це рішення вимушене», — побідкався він і наголосив, що інших варіантів фінансування армії, крім сплати податків, держава не має. Адже не можна постійно позичати кошти для утримання війська.
Як повідомляв «Міст», IT-компанія сплатила 24 млн грн податків наперед.

Автівок на дурняк не буде
Після початку активної фази російсько-української війни, задля спрощення ввезення автотранспорту для Збройних сил України, КМУ запровадив акцизну ставку для цього в 0 %. Цим одразу ж скористалися багато громадян, що також призвело до втрати держбюджету.
Тож уряд подав до ВРУ проєкт змін до Податкового кодексу щодо перегляду окремих пільг із оподаткування, яким пропонує скасувати безмитне ввезення в країну автомобілів для громадян. Цим документом пропонують відновити оподаткування, яке було скасоване: для товарів, які ввозять платники єдиного податку першої, другої та третьої групи; для підприємств, що не сплачують ввізне мито; для транспортних засобів, які ввозять громадяни.
Як зазначено в пояснювальній записці до проєкту, внаслідок звільнення від оподаткування ввізним митом, акцизним податком і ПДВ до бюджету не надійшло близько 13 млрд грн. Натомість завезли більш ніж 119 тис. автомобілів.
Водночас пропонують звільнити від сплати збору до Пенсійного фонду легкові автомобілі, оснащені винятково електричними двигунами. «В умовах воєнного стану, коли Україна має консолідувати всі доходи для боротьби з аґресором, запровадження пільг на імпорт товарів, які не є товарами першої необхідності й одночасно є бюджето утворюючими, мають бути переоцінені та переглянуті», — йдеться в пояснювальній записці.
Своєю чергою, Ярослав Желєзняк, народний депутат України з парламентської фракції «Голос», повідомив, що за квітень-травень до України ввезли понад 123 тис. автомобілів. Загальна сума податкової та митної пільги становить 13,6 млрд. грн. Він зазначив, що темпи завезення автомобілів не падають і, в середньому, буднього дня перевозять по 4-5 тис. автомашин.

Коментар експерта
Сергій Іванов-Малявін, економіст:
— Володимир Зеленський чітко відповів на запитання, чи доречні обговорення податкового законодавства під час війни. Дуже навіть доречні, вважає президент. І підписав законопроєкт 7360 (2260-IX), який відновлює систему податкового адміністрування в її найаґресивнішій формі. Для мене ця відповідь нашого командувача — ще й пророцтво мого першого післявоєнного голосування. Президент щодня наголошує, що не пожертвує жодним із членів своєї суперечливої команди. Отже, інших варіантів немає: доведеться відсунути від влади їх усіх разом — героїв, шахраїв, пройдисвітів, симпатяг і лідерів вільного світу — вкупі з президентом та президентською партією. Не хочу жити в рідній країні за законами, що принижують мене та дискримінують. Де Гетьманцев (Данило Гетьманцев — голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики) навчатиме мене любити Батьківщину. А це означає, що маю тепер прості варіанти: а) зробити все, щоб країна перемогла у цій війні; б) після перемоги зробити все, щоб команда Зеленського втекла від управління країною.

About Author

Meest-Online