Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 14, 2022

Чого чекати українським пенсіонерам?

Автор:

|

Серпень 05, 2022

|

Рубрика:

Чого чекати українським пенсіонерам?

В Україні обіцяють наступного року завершити впровадження пенсійного базового доходу. Це має збільшити маленькі пенсії до гідного рівня. Що саме планують чиновники і що може завадити їхнім планам?
За даними Міністерства соціальної політики, станом на 1 липня ц. р. середній розмір пенсії склав 4 437 грн, що майже на 660 грн (або на 17 %) більше порівняно з 1 липня минулого року. Середній розмір військових пенсій за рік збільшився на понад 3 тис. грн або на 53 % і сягнув майже 8,9 тис. грн. Як констатують у відомстві, цього вдалося досягти завдяки індексацій пенсій; послідовному охопленню пенсіонерів віковими надбавками до пенсій (людей 80+ із 2020 року, а 75+ із 2021-го); пришвидшенню зростання мінімальних пенсійних і соціальних допомог 2022 року. Це вже були елементи впровадження базового пенсійного доходу — частина євроінтеграції і відповідь на фактичні виклики, які мають українці.
Ці заходи планують продовжити. І вже на жовтень ц. р. запланована диференційована за віком доплата для пенсіонерів у віці 70+, а на 2023 рік передбачені базові гарантії для осіб віком від 65 літ, для людей із обмеженими можливостями та тих, хто втратив годувальника. Крім того, щороку у березні відбувається індексація пенсій, у квітні збільшують виплати працюючим пенсіонерам, у липні і грудні — зростає прожитковий мінімум, через що збільшуються мінімальні та максимальні пенсії (перші, відповідно, на різницю між старим і новим показниками, а останні — на десять таких різниць). Ще деякі пенсії зростають паралельно з підвищенням мінімальних зарплат.
Це означає, що пенсіонерам варто лише дочекатися своєї черги на підвищення виплат. Головне, щоб у держави буди для цього кошти. Зараз вони є. За січень-червень ц. р. до Пенсійного фонду України (ПФУ) надійшло 272,7 млрд грн доходів, що на 11 % більше, ніж за аналогічний період минулого року. Зокрема, від сплати Єдиного соціального внеску (ЄСВ) надійшло на 25 млрд грн або на 17,6 % більше, ніж за аналогічний період минулого року. Але страхові внески після суттєвого законодавчого зменшення їх 2016 року та через демографічні тенденції вже ніколи не будуть достатнім джерелом фінансування солідарної пенсійної системи, яка перейшла Україні у спадок від колишнього СРСР. Саме тому пенсійні виплати додатково фінансують із Державного бюджету, що передбачено Конституцією.
За даними ПФУ, пенсії отримують 10,8 млн осіб, 74,3 % із них — пенсіонери за віком. Виплати, менші ніж 2 тис. грн, одержують 0,66 % пенсіонерів, від 2 тис. до 3 тис. грн — 42,83 %, від 3 тис. до 4 тис. грн — 20,38 %, від 4 тис. до 5 тис. грн — 11,07 %, від 5 тис. до 10 тис. грн — 18,5 %, від 10 тис. грн — 6,56 %.
Попри обіцянки чиновників, багато що може змінити війна, яка вже п’ять місяців триває в Україні. Через воєнні дії багато підприємств не працюють, зростає кількість безробітних, через що зменшується сплата ЄСВ до ПФУ. Крім того, зменшуються надходження до Держбюджету, який теж фінансує виплати пенсій. У зв’язку з цим, а також зі значним здорожчанням продуктів харчування і найнеобхідніших товарів, деякі соціологи дають дуже невтішні прогнози для пенсіонерів: якщо війна затягнеться, то усім пенсіонерам виплачуватимуть пенсії у такому розмірі, щоб можна було прожити, зі зовсім невеликою різницею в обсягах виплат. Тобто, тим, у кого пенсії пристойні, їх зменшать, а у кого зовсім маленькі — трохи збільшать. Тож про зростання виплат буде годі й думати.
«Влада постійно підвищує пенсії. Якби не було війни, то були б підвищення і цього року, і наступного. Але війна все змінила. Зараз ми живемо у іншому вимірі, держава має інші можливості. Значно менші, ніж були раніше. А війна триває, країна зазнає руйнувань. Невідомо, скільки ще продовжуватимуться воєнні дії. Тому хоч плани складаються з поліпшення пенсійного забезпечення, але виконання їх — під питанням. Це благі наміри, які вдасться втілити, лише якщо війна скоро закінчиться і будуть сприятливі умови для розвитку соціальних програм. Але цілком реальний варіант, що не буде змоги їх втілити. ПФУ і держбюджет можуть не витримати навантаження. Тому щоб люди похилого віку могли вижити, може виникнути така ситуація, що виплачуватимуть пенсії усім пенсіонерам приблизно на одному рівні. Економічна допомога заходу нерегулярна, а потреба в ній зростає. Раніше Україні було потрібно 5 млрд USD на місяць, зараз це вже 9 млрд USD. За найгіршого збігу обставин, не виключаю, що навіть нинішньої осені вже може відбутися такий переділ пенсій», — поділився Андрій Миселюк, директор Інституту соціально-політичного проєктування «Діалог».
Утім, до такого кроку держава вдасться хіба що у крайньому випадку. До цього часу пенсіонери отримують усі належні їм виплати, навіть якщо їм довелося евакуюватися через бойові дії з місця постійного проживання. А ПФУ регулярно інформує про виплати пенсій. Приміром, фінансування їх у липня завершили ще 24 червня. На що було спрямовано 51,2 млрд грн, в т. ч. 12 млрд грн — через «Укрпошту», 39,2 млрд грн — через уповноважені банки. Оскільки прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня зріс до 2 027 грн, то у 4,8 млн осіб пенсії зросли в середньому на 45,4 грн.
А ще раніше, у квітні ц. р., здійснили перерахунки пенсій родичам загиблих військовослужбовців. За їхніми результатами більше 2,2 тис. осіб отримали збільшення пенсій в середньому на 1,5 тис. грн. Мінімальні гарантії щодо цього виду пенсій передбачають, що кожен член сім’ї полеглого військовослужбовця отримає не менше 7,8 тис. грн — кожен із батьків і подружжя і 6,1 тис. грн — кожна дитина. Це стосується також родин полеглих добровольців територіальної оборони, адже з квітня на цих захисників поширили підвищені пенсійні гарантії, передбачені для військовослужбовців.
Як повідомляв «Міст», окупанти заборонили пенсіонерам їздити по пенсії.

Галина Гірак, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online