Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Бойові дії завдають шаленої шкоди довкіллю України

Автор:

|

Червень 23, 2022

|

Рубрика:

Бойові дії завдають шаленої шкоди довкіллю України
Варвари випалюють українські землі вогнем

Орда рашистських окупантів знищує все на своєму шляху — українські міста, мирних жителів і природу.

200 млрд збитків
Станом на початок червня ц. р. зафіксували вже близько 300 випадків порушень природоохоронного законодавства України, спричинених збройною аґресією Російської Федерації (РФ). Про це розповів Олексій Обрізан, керівник Робочої групи міжнародних експертів при оперативному штабі Державної екологічної інспекції України. «Серед найнебезпечніших фактів варто виділити пожежі на нафтосховищах, підірвані резервуари з хімічними речовинами, такими, як аміак і селітра, пошкоджені газогони та затоплені кораблі в акваторії Чорного моря», — зазначив він.
Еколог повідомив, що під загрозою зараз є близько 3 млн га цінних земель, які мають важливе континентальне значення в аспекті збереження рідкісних видів і природних оселищ флори та фауни. Деякі з них опинилися в зоні бойових дій. Приміром, унікальні цілинні степові масиви, лучні угіддя, крейдяні схили на сході держави, приморські екосистеми південної України, Поліські північні болота, природно-заповідні території Азово-Чорноморського узбережжя, які опинилися в зоні гуманітарної кризи. Серед них і національний природний парк «Азово-Сиваський», ексклюзивний біосферний заповідник «Асканія-Нова» та національний парк «Джарилгацький».
Через руйнацію водоочисних споруд завдають шкоди й українським водним ресурсам. «Специфічним питанням залишається масове мінування російськими окупантами територій. Адже, крім небезпеки для громадян, мінування становить істотну екологічну загрозу для різноманіття ґрунтів, рослин і біотопів. Висока концентрація важких металів і токсичних речовин, спричинена внаслідок потрапляння вибухових речовин та їхньої трансформації у ґрунті, робить ці землі небезпечним для подальшого сільськогосподарського використання. Під час детонації ракет та артилерійських снарядів утворюється чадний газ, азот, вуглекислий газ, водяна пара, оксиди азоту, формальдегіди, синильна кислота, токсичні органічні сполуки. Вони можуть вивільнятися в атмосферу та стати причиною утворення кислотних дощів зі значними концентраціями оксиду сірки й азоту. Опади у такому вигляді спостерігають навіть на значній відстані від місць бойових дій і за межами нашої держави. Як результат, вплив на кислотність ґрунтів, опіки рослин, погіршення якості питної води та в подальшому загального стану здоров’я населення», — перелічив п. Обрізан.
Тож сума зафіксованих збитків навколишньому середовищу, завданих внаслідок аґресії РФ проти України, вже перевищила 200 млрд грн. Про це повідомив Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України. «Ми постійно збираємо інформацію. Всі кейси щодня додають у застосунок «Екозагроза», до якого може долучитися кожен», — поінформував він.
Міністр зазначив, що не всі збитки навколишньому середовищу можна оцінити у грошах. «Є екосистеми, які, мабуть, уже не відновляться ніколи або на це знадобляться сотні років. Якщо йдеться про згоріле дерево, яке росло 50-100 років, або випалені гектари цінних територій, жодні кошти тут не зарядять», — вважає він.
Щодо Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС) і зони відчуження, то загальна сума збитків, завданих рашистськими загарбниками за період окупації, вже сягнула 2 млрд грн, але вона виявиться значно вищою після остаточної роботи з виявлення фактів пошкоджень.
Урядовець також наголосив, що РФ має, зокрема, компенсувати й моральні збитки працівникам ЧАЕС. «Тримати більше 30 діб без ротації — це травма, за яку Росія має заплатити відповідну ціну», — упевнений він.

Акватероризм
Через дії окупантів виникла загроза повного вимирання Азовського моря. «Бомбардування «Азовсталі» пошкодило технічну споруду, яка стримує десятки тисяч тонн концентрованого розчину сірководню. Витік цієї рідини може повністю вбити флору та фауну Азовського моря. Потому небезпечні речовини можуть потрапити до Чорного та Середземного морів», — повідомили в Маріупольській міській раді. Вадим Бойченко, мер міста, зазначив, що потрібен терміновий допуск на об’єкт міжнародних експертів та Організації Об’єднаних Націй для вивчення ситуації та запобігання екологічній катастрофі світового рівня.
Відтак жителі Маріуполя зафіксували масовий мор риби та дельфінів в акваторії Азовського моря. Це може свідчити про поширення хвороб. Про це повідомив Петро Андрющенко, радник міського голови. «Епідемія — вже не просто загроза, а реальність. Море зараз — одне з небагатьох місць гігієни для маріупольців, тож загроза перестала бути лише попередженням», — наголосив він.
Через воєнні дії загинули й кілька тисяч дельфінів у Чорному морі. Тварин течією заносить на узбережжя Болгарії, Румунії, Туреччини і до берегів України. Дельфіни дезорієнтуються, у них стаються опіки від вибухів мін і внутрішні травми. «Є багато інформації, що тваринний світ в акваторії Чорного й Азовського морів зазнає значних змін. Це дуже погано, адже дельфіни викидаються на берег Чорного моря», — розповів Ігор Зубович, виконувач обов’язки керівника Держекоінспекції. — Є факти підтвердження, ми їх фіксуємо, щоб потім можна було розрахувати збитки та передати в міжнародні інстанції, суди, щоб стягувати на користь України завдану шкоду довкіллю».

Приклади варварства
Державній екологічній інспекції України стало відомо про влучання ворожої ракети в цистерну з азотною кислотою на хімічному заводі у Сіверодонецьку Луганської області, але через бойові дії наразі зафіксувати всі наслідки події не видається можливим. Про це повідомив Сергій Гайдай, голова Луганської обласної військової адміністрації.
Окупанти облаштували пункт управління Південного воєнного округу на Каховській гідроелектростанції. Якщо вона працюватиме невідповідно, може виникнути екологічна катастрофа.
Російсько-окупаційна армія перетворила Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС) також на свою військову базу. Ольга Кошарна, експертка з атомної енергетики, вважає, що про рівень безпеки станції зараз складно казати, бо зараз на пониженій потужності працюють лише два енергоблоки, а чотири стоять.
Окупанти порушили три фундаментальні принципи безпеки експлуатації АЕС. «Перший — зруйнована система фізичного захисту атомної станції, адже військові перебувають на території станції з важкою зброєю. Доступ до приміщень, де тримають ядерні матеріали мають і військові, і Росатом. Другий — порушений незалежний державний контроль ядерної радіаційної безпеки з боку Держатомрегулювання України, тобто інспекторів на майданчику немає. Третій — зруйнована система аварійної готовності реагування, а це зв’язок і готовність всіх служб, у т. ч. силових структур», — пояснила вона.
Тож Юрій Бойко, радник прем’єр-міністра України, заявив, що у разі навіть найменшої загрози втрати контролю над захопленою окупантами ЗАЕС її повністю вимкнуть. «Ми постійно моніторимо ситуацію зі ЗАЕС, і є чітке розуміння того, що вона вже в яскраво-червоній зоні. Але поки диспетчерські команди виконують і станція тримає режим, ми її не зупиняємо. Але сценарій, за яким станція може вийти з-за під контролю повністю і ми її зупинимо, також розглядаємо», — сказав він.

Наслідки
Війна в Україні допоможе країнам світу в боротьбі з глобальним потеплінням. Про це йдеться в доповіді, яка прозвучала на нещодавньому Всесвітньому економічному форумі у швейцарському Давосі. Її автор Ніколас Стерн стверджує, що війна в Україні наголосила на важливості енергетичної безпеки, а це не що інше, як відмова від викопного палива та перехід на альтернативні джерела енергії, що, своєю чергою, допоможе уникнути кліматичної катастрофи на планеті. Економіст вважає, що збільшення інвестицій для прискорення переходу до чистішої й екологічнішої економіки не призведе до збільшення інфляційного тиску, бо більша частина цього буде чистою інвестицією в нову економіку.
А Максим Тимченко, генеральний директор української компанії ДТЕК, вважає, що в основу плану повоєнного відновлення України має лягти відновлювана енергетика, відтак країна може стати лідером розвитку чистої енергетики. «Саме цього й боїться Путін — що Україна буде не просто успішною, а стане прикладом у розвитку нової чистої енергетики, створення «зеленої», інноваційної економіки, а також стане частиною європейської енергетичної системи безпеки», — зазначив він.
Посадовець упевнений, що Україна зможе суттєво посилити енергетичну безпеку Європейського Союзу (ЄС) за допомогою розширення енергетичної співпраці, що буде орієнтована на розвиток відновлюваних джерел енергії, водневих технологій і систем накопичення енергії.
Україна після кількох років підготовки вже приєдналася до енергетичної мережі ЄС. «Наступні важливі дати та рішення на цьому шляху — це початок комерційного експорту електроенергії до Євросоюзу. Це потрібно і вигідно не лише для України, яка перебуває у стані війни та потребує фінансів, а й для ЄС, який може отримати додаткове джерело енергії та частково замінити російські енергоресурси», — зазначив він.
Як повідомляв «Міст», знищення РФ українського довкілля треба зафіксувати на міжнародному рівні.

Євген Клен

About Author

Meest-Online