Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

2017 року на українців чекає значне підвищення податків

Автор:

|

Січень 12, 2017

|

Рубрика:

2017 року на українців чекає значне підвищення податків
За кожен «зайвий» квадратний метр доведеться заплатити податок

За кожен «зайвий» квадратний метр доведеться заплатити податок

Хоча більшість міжнародних експертів усіляко хвалять українську владу за небачений темп економічних реформ, звичайні українці аж ніяк не вважають минулий рік вдалим: різко зросли тарифи на житлово-комунальні послуги, споживчі ціни також не стояли на місці, інфляція з’їдала й так дрібне підвищення доходів. Не чекають українці чогось доброго і від року, що настав. З огляду на останні рішення влади, дефіцит державного бюджету в уряді вирішили вже звично компенсувати коштом населення. Принаймні різноманітних податків українцям доведеться сплачувати значно більше.

Прибутку немає — податки заплати
27 грудня Петро Порошенко підписав зміни до законодавства щодо роботи фізичних осіб-підприємців (ФОП). Раніше ФОП, котрий за певний звітній період декларував прибуток, сплачував 5 % податку від доходу й єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Якщо ж руху коштів не було, то платити не було потреби. Тому багато фізичних підприємців тримали зареєстровані так звані сплячі ФОПи, а платили податки тільки тоді, коли отримували реальні прибутки, пише «Економічна правда». Мова насамперед про розмаїтий сезонний бізнес: літні пасажирські перевезення в бік моря, чи зимові — на карпатські гірськолижні курорти, якісь послуги на цих же курортах (проживання, заклади харчування на період перебування туристів), надання в оренду складських приміщень для зберігання зібраного врожаю тощо.
Відповідно до нових норм, уже із 1 січня 2017-го всім ФОПам, у т. ч. «сплячим», доведеться в обов’язковому порядку платити ЄСВ, навіть тим, хто подає до податкової нульові звіти. Розмір внеску — 22 % від мінімальної зарплати (3,2 тис. грн), для «сплячих підприємців» — половина від мінімального, тож усім підприємцям із нульовим доходом доведеться платити 352 грн на місяць. Причому закон передбачає оплату відразу за три місяці — 1056 грн. Те, що підприємець не заробив ні копійки, фіскалів не цікавить.
«Уперше за історію України бізнес обклали податками з відсутніх доходів. Позитивним є те, що це простимулювало закритися тих, хто не працював, але для цього можна було знайти інші важелі. Найголовніше, що закритися повинні люди, котрі сезонно забезпечували себе роботою, і не тому, щоб не працювати, а тому, щоб піти в тінь», — заявила журналістам газети «Сегодня» Олена Єременко, голова найбільшого реґіонального бізнес-союзу «Порада».
Дані сервісу моніторингу реєстраційних даних українських компаній OpenDataBot свідчать: в Україні загальна кількість приватних підприємців зменшилася на 128,4 тис. Найбільше закриваються підприємці роздрібної (43 275) та гуртової (8 931) торгівлі, складських (10 798) і транспортних послуг (7 040).

Золотий курник
Цьогоріч українцям доведеться заплатити ще й податок на нерухомість. Не всім українцям, і не на всю нерухомість, але…
В тарапати потрапили власники квартир і будинків, площа яких перевищує 60 і 120 кв. м відповідно (або кілька об’єктів житлової нерухомості, чия загальна площа перевищує 180 «квадратів»). Податок буде нараховуватися тільки на площу, яка перевищує вищезгаданий метраж. Ставку оподаткування встановлює відповідний орган місцевої влади, отже, в кожному реґіоні вона різна. Здебільшого, це 1-2 % від мінімальної зарплати за кожен «зайвий» метр. Винятки: Львів, Рівне та Кропивницький, де місцеві ради проголосували за 0,5 %.
Органи місцевої влади встановлюють не тільки податкову ставку, але і визначають, які квадратні метри житлової площі вважаються «зайвими». Відповідно, власники однакової за площею нерухомості в різних містах завинили державі зовсім різні суми.
У виданні «Сегодня» полічили, що найбільше податку власники квартири площею 100 кв. м заплатять у Сумах і Вінниці (972 грн), у Києві це буде 487 грн, а у Львові — лише 138 грн. Водночас є низка міст, де така квартира обійдеться в нуль гривень нуль копійок. Місцеві влади Одеси, Харкова, Херсона, Миколаєва, Запоріжжя, Чернівців та Івано-Франківська, користуючись прогалиною в законодавстві, замість 60 кв. м встановили норму для квартир — 120 кв. м.
Також не варто забувати, що відповідно до закону, житловою площею вважаються не лише квартири й особняки, але й дачні будиночки, які українці не сприймають усерйоз, але за які також доведеться платити. Крім цього, власникам великого житла (понад 300 кв. м для квартир і 500 — для будинків) доведеться додатково заплатити 25 тис. грн.
Щоправда, для заможних українців вигадали запасний вихід: якщо нерухомість належить кільком власникам, то загальна площа при вирахуванні податку ділитиметься на кількість власників. Наприклад, якщо у квартирі площею 200 кв. м зареєстровано п’ятеро осіб, які пропорційно володіють частками у цій нерухомості, то на кожного власника припадатиме лише 40 кв. м, тож платити податок буде не потрібно.
Натомість про запасний вихід для найбідніших забули. Наголосимо, що окрема ставка оподаткування (хоча й значно менша) визначена і для об’єктів нежитлової нерухомості: гаражів, майстерень і господарських будівель (комор, стодол, літніх кухонь і навіть убиралень). Зрозуміло, що це зайвим тягарем ляже й на так зубожілих мешканців сіл і невеликих містечок, де в курниках і хлівах тримають часом єдине джерело доходу — свійську птицю та свиней.
В яку точно суму в різних реґіонах обійдуться стодоли та курники, наразі точно пояснити не може ніхто. У Державній фіскальній службі заспокоюють: ні про кого не забудуть. До 1 липня 2017-го кожен отримає рішення-повідомлення та квитанції зі сумами податку. Заплатити потрібно буде не пізніше 28 серпня. На порушників чекають штрафні санкції — 10 % від суми податку, а якщо термін перевищить 30 днів — 20 %. Якщо й це не подіє, нерухоме майно продадуть за рішенням суду.

Подбай про пенсію замолоду
Вочевидь, саме таким принципом керувався Кабінет Міністрів України, який анонсував запуск накопичувального рівня пенсійної системи. Якщо це вдасться зробити, українцям доведеться додатково платити кілька відсотків від свого доходу на індивідуальний пенсійний рахунок. Щоправда, більшість експертів не вірить, що система запрацює вже цього року. Але хтозна.
Зараз в Україні діє солідарна система пенсійного забезпечення. Кожен працюючий українець платить фіксований податок до Пенсійного фонду, за рахунок якого забезпечують виплату пенсій.
Водночас, якщо уряду таки вдасться паралельно запустити накопичувальний рівень, українцям віком до 35 років доведеться додатково платити 2 % від свого доходу, а починаючи з 2022 року — 7 %. Українці, старші за 35 років, але молодші за 55, до накопичувальної системи можуть долучитися добровільно.
«Зробити так, аби пенсіонери отримували гідні пенсії тільки за рахунок солідарної системи, неможливо. До такого висновку доходили і 20 років тому, але ніхто не мав політичної волі змінити ситуацію», — пояснює Галина Третьякова, експерт у сфері пенсійного забезпечення.
Натомість Лідія Ткаченко, старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень, вважає, що наразі немає сенсу запускати накопичувальну систему. Більше того — експерт упевнена, що ніякої можливості зробити це 2017 року немає. «Це виключено. І в меморандумі, які підписували наші керівники країни з Міжнародним валютним фондом (МВФ), написано, що Україна поки що утримається від накопичувального рівня», — повідомила вона.
Врешті, накопичувальна система — це добре, але зібраними грішми вдасться скористатися лише після виходу на пенсію. Чи всі доживуть?

Ігор Берчак

До теми
Через три роки після Революції гідності українська економіка стабілізувалася та готова до зростання. Але яким воно буде: повільним чи швидким? Загрози для України — ще попереду, але можливостей більше. Про це в своїй статті для київського тижневика «Дзеркало тижня» пише Андрес Аслунд, експерт Atlantic Council.
Серед українських успіхів експерт називає скорочення дефіциту бюджету з 10 % до 3 % від валового внутрішнього продукту *ВВП). Державний борг стабілізувався на рівні 80 %, хоча фахівці МВФ боялися, що він вийде з-під контролю. Українські золотовалютні резерви зросли із 5 млрд USD станом на лютий 2015-го до 15 млрд USD станом на кінець 2016 року. Також п. Аслунд звертає увагу на націоналізацію «ПриватБанку», з якої почався фінальний етап процесу очищення банківського сектору. Жорстка монетарна політика Національного банку України дозволила скоротити інфляцію з 61 % 2015-го до 12 % 2016 року. Експерт також нагадує про запуск системи держзакупівель Prozorro і системи електронного декларування.
Теперішні прогнози говорять про зростання в Україні на рівні 2-3 % ВВП 2017-го. Скорочення інфляції та відсоткової ставки мають пожвавити кредитування та внутрішнє інвестування. Однак п. Аслунд зазначає, що прогноз Atlantic Council щодо України не дуже втішний. Найбільшою загрозою для неї він називає президентство Дональда Трампа в США. Інша загроза полягає в судовому конфлікті між «Нафтогазом» і «Газпромом» в Стокгольмі (Швеція). «Нафтогаз» вимагає 28 млрд USD, а «Газпром» — 39 млрд USD. Це — найбільший міжнародний арбітраж в історії. Вердикт очікують у другому кварталі ц. р.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply