Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

Зе-прокурорка відкрила проти Петра Порошенка п’ять справ

Автор:

|

Квітень 15, 2020

|

Рубрика:

Зе-прокурорка відкрила проти Петра Порошенка п’ять справ
Ірина Венедиктова

Почали справджуватися найгірші прогнози, озвучені в березні ц. р. після призначення на посаду керівниці Генеральної прокуратури України (ГПУ) Ірини Венедиктової, давньої соратниці Володимира Зеленського та колишньої виконувачки обов’язки голови Державного бюро розслідувань (ДБР). «Ірина Венедиктова буде виконувати доручення влади щодо політичного переслідування майданівців та опонентів Зеленського, яких уникав Руслан Рябошапка. Вона буде ще більше залежним від президента генеральним прокурором», — заявив тоді в ефірі «Прямого» Микола Величкович, народний депутат від фракції «Європейська солідарність» (ЄС). Перед голосуванням за її призначення Олександр Дубінський, депутат від «Слуги народу» (СН), напряму запитав, чи підпише Венедиктова підозру п’ятому президенту України Порошенку. Вона довго не вагалася: «Все, що може бути швидко і законно завершене, буде швидко і законно завершене. Немає можливості довго розбиратися».

Юридична мішанка
Генпрокурорка довго й не розбиралася. Минулого тижня вона внесла до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості щодо можливих неправомірних дій Петра Порошенка й «інших осіб» при призначенні суддів Верховного суду (ВС) 2017-го і 2019 року. Нагадаємо, що в результаті судової реформи восени 2016-го ліквідовано Верховний суд України (ВСУ), повноваження якого перейшли до ВС. Тоді й відправили у відставку всіх «старих» суддів і, щоб потрапити на роботу в новий ВС, вони мали пройти конкурсний відбір. За задумом авторів реформи, така процедура дозволила б очистити найвищу судову інстанцію від недоброчесних суддів.
Але майже одразу все пішло не так, як задумали. Декотрі судді ліквідованого ВСУ, які не змогли чи не захотіли пройти конкурсний відбір, відразу ж звернулися з поданням до Конституційного суду (КС), в якому відстоювали позицію, що Верховна Рада України (ВРУ), проголосувавши за ліквідацію ВСУ, вийшла за межі своїх повноважень, визначених у Конституції. Минуло чотири роки, і в лютому ц. р. КС оприлюднив вельми заплутаний висновок, в якому йдеться, що ліквідація ВСУ була неконституційною, а судді «старого» ВСУ повинні продовжувати здійснювати свої повноваження як судді «нового» ВС. Водночас КС не визнав неконституційними пункти, відповідно до яких створили новий Верховний суд, і не скасував конкурсу на призначення його суддів. Тобто, виявляється, і «старий» суд розформували незаконно, і до законності «нового» претензій немає.

П’ять статей
Керівниця ГПУ вирішила скористалася цієї юридичною мішанкою та прийняла в роботу звернення кількох працівників «старого» ВСУ, котрі наполягають, що укази президента України про призначення суддів «нового» ВС 2017-го і 2019 року «не відповідають нормам Конституції України і закону України «Про судоустрій і статус суддів». Також автори звернення поскаржилися, що «були незаконно позбавлені права на працю й її оплату в зв’язку з так званою ліквідацією ВСУ».
У результаті генпрокурорка кваліфікувала дії тодішнього президента Порошенка й «інших осіб» одразу за п’ятьма статтями Карного кодексу України: «зловживання владою або службовим становищем», «втручання в діяльність судових органів», «невиконання судового рішення», «дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу», «дії, спрямовані на захоплення державної влади».
Проведення досудового розслідування в усіх п’яти карних провадженнях доручили слідчим центрального апарату ДБР під процесуальним керівництвом ГПУ.

Тінь «антиколомойського закону»
За словами Іллі Новикова, адвоката п. Порошенка, дії Венедиктової — «це спроба загорнути в нову обгортку ту абсолютно провальну ситуацію, яка була напередодні відставки попереднього генпрокурора Рябошапки». «Це однозначно продовження тренду політичних переслідувань. У той момент, коли Венедиктова виконувала обов’язки глави ДБР, опублікували проєкт підозри, яку намагалася переконати підписати Рябошапку. Він відмовився і назвав проєкт підозри юридичним трешем. Можу з ним лише погодитися. Спроба переводити в кримінальну площину питання конституційних повноважень президента з приводу призначень суддів — це треш», — заявив п. Новиков.
Також він звернув увагу, що порушення нових справ проти п. Порошенка відбулося на тлі розгляду скандального «антикомойського» закону. «Це намагання дискредитувати Верховний суд і його суддів. Якийсь невизначений час ми не будемо знати, хто ті судді, котрі подали заяву. Це дискредитує ВС і всередині країни, і на міжнародному рівні. Це означає, що на тлі розвитку «справи Привату» Офіс президента України (ОПУ) отримує додаткові важелі контролю над правосуддям в Україні. Незалежно від того, як цю ситуацію коментуватимуть Венедиктова й інші люди, це має саме такий вигляд», — зазначив правник.
Ігор Головань, ще один адвокат п’ятого президента України, звертає увагу на те, що одну з карних справ проти його клієнта порушили за статтею «зловживання владою», а її може розслідувати лише Національне антикорупційне бюро України (НАБУ). «Заборонено передавати підслідні НАБУ провадження для розслідування іншими органами досудового розслідування. Венедиктова незаконно передала відверто протиправне провадження своїм колишнім підлеглим у ДБР, яке представляє собою спеціалізовану організацію для здійснення незаконних карних проваджень і політичних переслідувань. Ми вже звернулися з клопотанням до генпрокурора припинити порушення закону і передати це провадження в НАБУ, де його мають закрити негайно», — додав п. Головань.
Також обидва адвокати звертають увагу на те, що в цій історії є ще один дуже неоднозначний момент. У 2016-2017 рр. Венедиктова подавала свою кандидатуру на посаду судді нового ВС. Але ганебно провалила участь у конкурсі, отримавши менший бал за мінімально допустимий. Виникає запитання: а чи немає в діях Венедиктової складу особистої помсти?

«Людина Портнова»
Варто зазначити, що тепер у провадженні ДБР перебуває вже 25 карних справ, в яких фігурує Петро Порошенко. Нагадаємо, що 20 з них порушили за заявами Андрія Портнова, колишнього заступника адміністрації Януковича, причому всі — за відверто неадекватними звинуваченнями.
Водночас сама Венедиктова підтвердила, що зустрічалася з Портновим, бо він «медійно потужна людина». «Коли я була очільником ДБР, мене пов’язували не те що дуже щільно з Портновим, а просто вважали «людиною Портнова». І коли я в якомусь інтерв’ю ще зазначила про те, що Портнов виявив бажання зустрітися, одразу адвокат Порошенка написав: «От, зі мною не хоче, а з Портновим вона хоче». Я пам’ятаю. Я справді розмовляла з Андрієм Портновим. Від нього дуже багато до нас заяв було, і в ДБР, і зараз вже звернень сюди в ГПУ приходить. Враховуючи те, що він медійно потужна людина, в нього дуже багато людей, котрі підтримують його ідеї», — сказала Венедиктова в інтерв’ю «Українській правді».

Ігор Берчак

P. S. Сам п’ятий президент України порушення проти нього нових карних справ поки що публічно ніяк не коментує.

До слова
Народний депутат Гео Лерос розповів журналістам про допит у ДБР у справі про «плівковий скандал» за участі Дениса Єрмака, брата Андрія Єрмака, глави ОПУ. «Їх цікавить, яким чином флешка зі записами опинилася у мене, хто записував. Я їм кажу: «Послухайте, у вас є два свідки, які безпосередньо вели запис. Ці двоє людей публічно заявили, що глава ОПУ причетний до цього, що його брат погоджував ці дії разом із ним. Вони брали гроші, передавали. Їх питайте». Ні, їх цікавить, де взялася флешка», — розповів він у коментарі «Радіо Свобода». Депутат також заявив, що фігурує в «шести або семи» карних провадженнях і «наразі» проходить у них як свідок. «Якщо вони раптом змінять мене зі свідка на підозрюваного, — то від п’яти до 12 років», — заявив він.
Як писав «Міст», 29 березня ц. р. Гео Лерос опублікував відеозаписи, на яких Денис Єрмак нібито обговорює з різними людьми призначення за гроші на різноманітні державні посади. За словами депутата, напередодні він отримав флешку з кількома годинами відео з компроматом, але не пояснив, від кого і за яких обставин. Зате надіслав із цього приводу звернення до НАБУ. Андрій Єрмак подав зустрічну заяву в ДБР. «Вважаю, що це спланована акція, операція. Займаючи посаду керівника ОПУ, вважаю, що це національна безпека», — наголосив чиновник. Свою чергою, Денис Єрмак заявив, що є «вільним громадянином і має право зустрічатися з ким завгодно, знайомитися з ідеями громадян, проєктами, брати на розгляд резюме тощо».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply