Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 23, 2021

Збитки від окупації РФ Криму становлять 135 млрд USD

Автор:

|

Серпень 07, 2021

|

Рубрика:

Збитки від окупації РФ Криму становлять 135 млрд USD
Північнокримський канал тепер нагадує звичайну канаву

Понад сім років тому Російська Федерація (РФ) окупувала українську Автономну Республіку Крим (АРК). Це означало не просто примусове отримання громадянства РФ майже 2 млн мешканців півострова та жорстокі репресії проти українських та кримськотатарських активістів, а й прямі економічні збитки. За попередньою оцінкою Міністерства юстиції України, що була зроблена ще 2014-го, вони становили 106 млрд USD. А нещодавно Центр економічних стратегій опублікував нове дослідження «Оцінка економічних втрат України від тимчасової окупації Кримського півострова». Оприлюднені в документі дані ще більше вражають: прямі втрати від тимчасової окупації РФ українського півострова становлять 135 млрд USD, або близько 75 % валового внутрішнього продукту України 2013 року.

Втрат зазнали всі: економіка, держава, громади
«Це перша комплексна оцінка втрат України від тимчасової окупації РФ Кримського півострова, хоча ще 2016 року за результатами парламентських слухань Верховна Рада рекомендувала Кабінету Міністрів України розробити методики визначення збитків», — зазначив Дмитро Горюнов, старший економіст Центру економічної стратегії, інформує аґенція «Укрінформ». Збитки від окупації експерти рахували для таких груп: економіка, держава, громади, фінансовий сектор, громадяни, приватний бізнес.
Зазначається, що 135 млрд USD — це прямі втрати активів, в які входить вартість землі на Кримському півострові (3 млрд USD) та доведених покладів корисних копалин (52,3 млрд USD) у вигляді, зокрема, природного газу та сирої нафти, втрати житлової нерухомості населенням (42,7 млрд USD), втрати приватних компаній (18,4 млрд USD) та банків (2,7 млрд USD), держави (14 млрд USD) та місцевих громад (1,7 млрд USD).
Серед корисних копалин в АРК найбільшу цінність представляють енергетичні. Зокрема, на морському шельфі біля півострова розвідали чималі поклади вуглеводнів, які були більш перспективними, ніж поклади на суходолі (не на півострові, а в Україні загалом), які вже почали виснажуватись. Поклади вапняку (як для металургії, так і для будівництва) також становлять чималу цінність.
Через окупацію АРК Україна втратила близько 4,5 % від своєї загальної площі, що відповідає 27 тис. км, або 2,7 млн га. Але не всю цю площу можна оцінити в грошових метриках. За методикою дослідження Центру економічних стратегій, ціна землі сільськогосподарського призначення в АРК може бути оцінена у 4 тис. USD за 1 га, а загальна вартість 755 тис. га посівних площ становить близько 3 млрд USD.
Українці могли втратити майже 935 тис. квартир, тобто 49 млн кв. м. До тимчасової окупації півострова середня вартість 1 кв. м житла становила еквівалент 873 USD. Отже загальна ринкова вартість кримського житла на той момент сягала майже 43 млрд USD. З того часу ціни зросли. Впродовж першого року після окупації, в доларовому вимірі, житло здорожчало на 50 %, а протягом наступних п’яти років — ще на 12 %.
Приватні власники активів у АРК, яких налічували 20 тис. підприємств, втратили активи на суму 18,488 млрд USD. Серед втрачених галузей — генерація та розподілення електроенергії, розподілення газу, переробна промисловість, а також будівництво, частина рекреаційного комплексу, інші види послуг. Крім прямих втрат, були ще опосередковані, пов’язані з руйнуванням чи спотворенням ланцюжків вартості та транспортних коридорів.
Активи державних компаній, які були зареєстровані безпосередньо в АРК до окупації, станом на початок 2014 року становили 2,7 млрд USD. Серед найбільших — енергетичні компанії «Чорноморнафтогаз» і Феодосійське підприємство зі забезпечення нафтопродуктами, об’єкти транспортної інфраструктури (морські торговельні та рибні порти).
У Центрі економічних стратегій наголосили, що оцінка втрат необхідна, щоб компенсувати їх через міжнародні суди, зобов’язавши РФ виплатити відповідні суми або заарештувати активи суб’єктів, причетних до окупації, в Україні або навіть за кордоном. Позови від України як держави, державних і приватних компаній та окремих громадян подані до Європейського суду з прав людини в Страсбурзі (Франція), Міжнародного кримінального суду та Міжнародного арбітражного суду в Гаазі (Нідерланди), Міжнародного трибуналу з морського права в Гамбурзі (Німеччина), а також до судів Нідерландів, Франції та Швейцарії.

Путін не здається
А тим часом Україна, Північна Македонія, Албанія, Норвегія та Грузія приєдналися до рішення Європейського союзу про продовження санкцій проти РФ за окупацію АРК. Санкції проти Росії були продовжені на рік ще 21 червня. «Країни-кандидати Північна Македонія і Албанія, країна-учасниця Європейської економічної зони Норвегія, а також Україна та Грузія приєднуються до санкцій, які забезпечать відповідність своєї національної політики цим рішенням. Європейський Союз приймає до відома це зобов’язання і вітає його», — йдеться в повідомленні.
Однак самому Путіну, вочевидь, на це начхати. «Жодних міжнародних угод щодо Криму не буде», — заявив Дмитро П’єсков, прессекретар президента РФ. Він зазначив, що нещодавно професор одного із університетів Туреччини запропонував Росії укласти договір щодо Криму. Турки нібито готові визнати Крим частиною Росії, якщо у Москві визнають незалежність самопроголошеної Турецької Республіки Північного Кіпру. «Проте жодних міжнародних угод не буде, адже Крим — це російський реґіон, — запевнив спікер. — Тож півострів не може бути предметом угоди».
Володар Кремля впевнений у собі ще й тому, що політику Кремля опосередковано підтримують в ЄС. І йдеться не лише про газогін «Північний потік-2». Так, російська компанія «Воронеж-Аква» встановила фільтри від німецької компанії Inge GmbH на дві електростанції в окупованій АРК, які перевезла через Литву, обійшовши заборону на експорт європейських товарів на півострів. На відео, яке зняли пропаґандисти в Криму і «Воронеж-Аква», видно, що фільтраційні установки — німецького виробництва. Їхнім продавцем із боку Литви була фірма Run Engineering, яка зареєстрована в Каунасі — вільній економічній зоні, де бізнес може отримувати пільги або заощаджувати на податках.
Своєю чергою, власницею фірми є Марина Кармішева, яка має тісні зв’язки з російським нафтовим гігантом «Роснефть» і компаніями Віктора Медведчука, кума Путіна і лідера проросійської партії України «Опозиційна платформа — За життя». У день постачання фільтрів до Воронежа у Run Engineering відкликали ліцензію на експорт таких товарів. Українські правоохоронці мають підозру, що, власне, це обладнання компанії й могло потрапити в анексований Крим. Своєю чергою, виробники фільтрів заявили, що вони не мали інформації, куди потрапить їхня продукція.
Як повідомляв «Міст», незаконно переселених із РФ до Криму чекає депортація.

Ігор Берчак

До слова
На адміністративній межі з тимчасово окупованій АРК провели тренування бойових розрахунків зенітно-ракетних (ЗРК) комплексів «Бук» із відбивання авіаудару умовного супротивника. За Сергія Наєва, командувача Об’єднаних сил, підрозділ ЗРК здійснив багатокілометровий тривалий марш на техніці до позиційного району. «Вже на місці військовослужбовці виконали розгортання комплексів на необладнаних позиціях. Зокрема, розрахунки відпрацювали пошук, виявлення, захоплення та супроводження повітряних цілей», — зазначив він. На завершення тренування особовий склад ЗРК виконав умовні пуски по повітряних цілях, прикривши таким чином важливі об’єкти цивільної та військової інфраструктури від авіаудару. За словами генерал-лейтенанта Наєва, підрозділ зі завданням впорався добре. Виконання практичних дій здійснювали на незнайомій місцевості в умовах складної наземної, повітряної та радіоелектронної ситуації. Розрахунки швидко заступили на бойове чергування, автоматично взяли на супроводження та знищили виявлені радіолокаційною станцією цілі умовного супротивника ще до моменту входження їх у район відповідальності.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply